ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Α2 ΑΝΔΡΩΝ

Εύκολα ο ΓΣ Περιστερίου, 14-6 εκτός την ΑΕΚ και μόνος στην κορυφή - Νίκες για Ηλυσιακό και Νηρέα Γέρακα

  01.02.2020 18:19       248

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει πλέον στη βαθμολογία του Νοτίου Ομίλου του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών ο ΓΣ Περιστερίου. Η ομάδα του Κώστα Λούδη επιβλήθηκε άνετα επί της ΑΕΚ με 14-6 και μάλιστα εκτός έδρας, στο ντέρμπι κορυφής της 7ης αγωνιστικής, τελευταίας του Α' Γύρου, που έγινε το Σάββατο (1/2) το απόγευμα. Για την Ένωση ήταν η πρώτη απώλεια βαθμών.

Στους άλλους δύο αγώνες που έγιναν το Σάββατο: Για τον Νότιο Όμιλο ο Ηλυσιακός πέτυχε σπουδαία νίκη στην έδρα του επί της ΝΕ Πατρών με 7-5, ενώ στον Βόρειο ο Νηρέας Γέρακα επικράτησε δύσκολα, επίσης εντός έδρας, 10-9 του Άρη.

Αναλυτικά τα ματς του Σαββάτου:

ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ:

ΑΕΚ – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 6-14. Οκτάλεπτα: 2-3, 0-5, 3-2, 1-4. ΑΕΚ (Κωνσταντίνος Δάνδολος): Σάντα 2, Πετρόπουλος 1, Αγγελίδης 1, Δερμιτζάκης Χρ. 2. ΓΣ Περιστερίου (Κώστας Λούδης): Παπανικολάου Αλ. 3, Γερακούδης 2, Κουκουμάκης 2, Φαναριώτογλου 1, Αγκόρτσας 1, Κλήμος 1, Τζώρτζης 2, Τσαγκάρης 2.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 7-5. Οκτάλεπτα: 2-1, 3-2, 2-1, 0-1. Ηλυσιακός (Γιάννης Σταύρου): Χριστοφίδης 2, Πάλιος 2, Τασσόπουλος 1, Κρανιάς 1, Τσιρώνης 1. ΝΕ Πατρών (Φώτης Γιαννόπουλος): Παπάκος Κ. 1, Καρβουντζής 2, Τραυλός 1, Βικάτος 1.

ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ:

ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ – ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 10-9. Οκτάλεπτα: 3-1, 3-2, 1-4, 3-2. Νηρέας Γέρακα (Τάσος Σχίζας): Παπαδόπουλος Π. 2, Σπυρόπουλος 2, Παπαχριστόπουλος 1, Καρυπίδης 1, Κολυβάς 1, Κυζιώρος 1, Κουλουτσής 2. Άρης Θεσ. (Μανώλης Γούναρης): Κουνελάς 1, Ζαρκαντζάς 1, Αλιαπούλιος 2, Μίχας 2, Παυλίδης Βαγγ. 1, Σολαγάννης 2.

Το πρόγραμμα της Κυριακής (2/2):

ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ:

*”Αντώνης Πεπανός”, Πάτρα 14.00 ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΠΕΚΕ ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ (Ανδρέας Μοίραλης, Χρήστος Κουρτίδης). Παρατηρητής: Πάρης Χασεκίογλου

*Δημοτικό Καλαμάτας 14.00 ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ – ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛΑΣ (Κώστας Βασιλείου, Κώστας Γκότσης). Παρατηρητής: Νίκος Βασιλείου

ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ:

*Εθνικό Λάρισας 13.00 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ (Γρηγόρης Σπανούδης, Αρίσταρχος Σπυρόπουλος). Παρατηρητής: Νίκος Αργυρός

*Νέας Σμύρνης 15.30 ΜΙΛΩΝ – ΟΦΘ (Στέλιος Μικεδάκης, Γιώργος Στεφανάκης). Παρατηρητής: Δημήτρης Ηλιάδης

*Χαϊδαρίου 16.00 ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ – ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Μιχάλης Μπιράκης, Νίκος Μαρινάκης). Παρατηρητής: Μανώλης Πατλάκας

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Γιάννης Κορακής