ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ / ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗΣ/ΑΝΔΡΕΣ

Από σαράντα κύματα η νίκη (10-9) της Εθνικής μας επί της Ρουμανίας, μπήκε 6άδα!

19.07.2014 17:05       746

ΦΩΤΟ (Waterpolo-world.com): Ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής Μανώλης Μυλωνάκης πανηγυρίζει το νικητήριο του γκολ στην εκπνοή του αγώνα!

Νίκη με 10-9 επί της Ρουμανίας με δραματικό μάλιστα τρόπο που την στέλνει στην πρώτη 6άδα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Βουδαπέστη πέτυχε η Εθνική μας ομάδα των Ανδρών.

Επιτυχία που ήλθε στη λήξη και το άκουσμα της κόρνας από τη γραμματεία αγώνα, με το σουτ του Μανώλη Μυλωνάκη, που αποδείχθηκε στην κυριολεξία ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής!

Το φινάλε αλά Χίτσκοκ, πέρασε από σαράντα κύματα … Στα 2.38’ πριν το τέλος ο Ντιακόνου πετύχαινε το 4ο προσωπικό του τέρμα και διαμόρφωνε το 9-8 υπέρ της Ρουμανίας. Λίγο μετά (1.57’’) ο Κώστας Μουρίκης αστοχούσε σε παραπάνω, στη συνέχεια ο Βαγγέλης Δελακάς έφευγε με 3 ποινές, αλλά ο Γκιόργκε επίσης αστοχούσε (1.27’’), όπως και ο Ματέι Γκούιμαν στα 42’’. Στην κόντρα η Εθνική σκόραρε με τον Μυλωνάκη (0.28’’), στα 8’’ ο Κώστας Τσαλκάνης σταμάτησε τον Ράντου και ο Σάκης Κεχαγιάς πήρε τάιμ άουτ. Στα 2’’ από τη λήξη κερδίσαμε αποβολή (Ντιακόνου) και μέχρι οι Ρουμάνοι να καταλάβουν ο Μυλωνάκης «εκτελούσε» τον Στοϊνέσκου!

Δικαίως στο τέλος τα χαμόγελα και οι πανηγυρισμοί για την έκβαση ενός αγώνα που μπορούσε το αποτέλεσμα του να μας βάλει σε περιπέτειες.

Η Εθνική πέτυχε τα 8 από τα 10 γκολ της με πλεονέκτημα (8/15 στον παραπάνω), με 3 Ρουμάνους εκτός (Μπουσίλα, Κρέτου, Γκοάντα) για τις 15 ποινές που παραχώρησαν, ενώ οι ίδιοι σκόραραν μόλις 3 φορές σε 10 προσπάθειες τους, απόδειξη της καλής μας άμυνας στο παίκτη λιγότερο, όχι όμως και στην άμυνα του περιφερειακού σουτ.

Η σημερινή μας νίκη επί των Ρουμάνων ήταν η 2η σε ισάριθμα παιχνίδια Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος (9-7 το 1995 στην Βιέννη) και η 24η συνολικά σε 87 ματς μεταξύ μας (12 ισοπαλίες, 51 ήττες).

ΦΩΤΟ (Waterpolo-world.com): Πανηγύρια στον ελληνικό πάγκο με τη λήξη του αγώνα

Τα 8λεπτα: 3-2, 2-3, 2-2, 2-3

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

1ο 8λεπτο: 1-0 Ποποβίτσιου (περιφέρεια), 2-0 Ντιακόνου (περιφέρεια), 3-0 Ράντου(φουνταριστός), 3-1 Βλαχόπουλος (π/π), 3-2 Βλαχόπουλος (π/π)

2ο 8λεπτο: 3-3 Φουντούλης (π/π), 4-3 Ντιακόνου (περιφέρεια), 4-4 Δελακάς (περιφέρεια), 4-5 Γούνας (π/π), 5-5 Κρέτου π/π)

3ο 8λεπτο: 6-5 Ντιακόνου (περιφέρεια), 6-6 Αφρουδάκης (π/π) 7-6 Ράντου (πέναλτι), 7-7 Γούνας (π/π)

4ο 8λεπτο: 8-7 Ματέι Γκούιμαν (π/π), 8-8 Μουρίκης(π/π), 9-8 Ντιακόνου (π/π), 9-9 Μυλωνάκης (κόντρα), 9-10 Μυλωνάκης (π/π)

ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Ντέγιαν Στανόγεβιτς): Στοϊνέσκου, Ράντου 2, Νεγκρεάν, Ντιακόνου 4, Κρέτου 1, Μπουσίλα, Ματέι Γκούιμαν 1, Τσιοβεάνου, Γκοάντα, Γκιόργκε, Γκίμπαν, Ποποβίτσιου 1,Ντραγκουσίν

3/10 π/π, 1/1 πέναλτι, 1 φουνταριστός, 4 περιφέρεια

ΕΛΛΑΔΑ (Σάκης Κεχαγιάς): Τσαλκάνης, Μυλωνάκης 2, Δερβίσης, Τίγκας, Φουντούλης Ι. 1, Ποντικέας, Αφρουδάκης Χρ. 1, Δελακάς 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος, Γούνας 2, Βλαχόπουλος 2, Γαλανόπουλος

8/15 π/π, 1 κόντρα, 1 περιφέρεια

Διαιτητές: Μαρκ Κογκάνοφ (Αζερμπαϊτζάν) – Μπάλας Φέκετε (Ουγγαρία)

Σε άλλο αγώνα του Ομίλου μας η Ρωσία νίκησε 16-12 την Γεωργία.

Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής μας η Ιταλία την Δευτέρα (20.00), αγώνας με τον οποίο ολοκληρώνεται η Α’ φάση της διοργάνωσης για τον Α’ Όμιλο.