ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Stoiximan ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ / FINAL 4 ΑΝΔΡΩΝ

Από τον Παντελή Ψύχα, στη Λάρισα

  14.04.2022 11:36       822

Του ΦΩΝΤΑ ΧΗΤΑ

Το Κύπελλο Ελλάδας θεσμοθετήθηκε το 1952, με την διοίκηση του Νικολάου Μπαλτατζή – Μαυροκορδάτου και ίσχυσε από την επόμενη χρονιά (1953) με τη μορφή του Επαμειβόμενου Κυπέλλου, στη μνήμη του σπουδαίου προπολεμικά υδατοσφαιριστή Παντελή Ψύχα.

Η απόφαση έλεγε πως, όταν μία ομάδα καταφέρει να το κατακτήσει έξι (6) φορές, στα επόμενα 10 χρόνια, η διοργάνωση θα ολοκληρωθεί.

Αυτό κι έγινε, το 1958, όταν ο Εθνικός Πειραιά, κατακτούσε το 6ο στη σειρά Κύπελλο Ελλάδας.

Ο τελικός της πρώτης διοργάνωσης, το 1953 ανάμεσα στον Εθνικό Πειραιά και τον Ολυμπιακό, στις 27 Αυγούστου στο Ζάππειο, με διαιτητή τον Ντικ Μπρούσαλη, υπήρξε εντυπωσιακός. Η κανονική διάρκεια του Τελικού έληξε ισόπαλη (3-3), με τους «κυανόλευκους» να νικούν στην 3η παράταση με τελικό σκορ 5-4 και με τον Ανδρέα Γαρύφαλλο να πετυχαίνει και τα 5 γκολ της ομάδας του!

Η διοργάνωση επανήλθε το 1984, δεν κατέστη δυνατό να διεξαχθεί το 1994, ενώ το 1999 θεσμοθετήθηκε το F-4.

Δύο χρονιές, το 2004 ως test event για τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας και το 2021, διεξήχθη με τη μορφή του F-8.

Η φετινή συνολικά είναι 44η συνολικά στην ιστορία.

ΟΙ 43 ΤΕΛΙΚΟΙ (1953-2021)

Α’ ΠΕΡΙΟΔΟΣ

1953 (Αθήνα / Ζάππειο)         ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                          5-4 (3-3)

1954 (Αθήνα / Ζάππειο)         ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                          12-0

1955 (Αθήνα / Ζάππειο)         ΕΘΝΙΚΟΣ – ΑΡΗΣ ΘΕΣ / ΝΙΚΗΣ                   1-0

1956 (Αθήνα / Ζάππειο)         ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                          7-2

1957 (Αθήνα / Ζάππειο)         ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                          6-4 (4-4)

1958 (Αθήνα / Ζάππειο)         ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                             5-2

___________________________________________________________

Β’ ΠΕΡΙΟΔΟΣ

1984 (Αθήνα / Ιλίσιο)              ΕΘΝΙΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ                       8-5

1985 (Αθήνα / Ιλίσιο)              ΕΘΝΙΚΟΣ – ΑΡΗΣ ΘΕΣ ΝΙΚΗΣ                     8-7

1986 (Πειραιάς / Εθνικό)        ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ        5-4

1987 (Αθήνα / Ιλίσιο)              ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ      10-7

1988 (Αθήνα / Ιλίσιο)              ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                  8-6

1989 (Αθήνα / Ζάππειο)         ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ         10-8 (7-7)

1990 (Αθήνα / Ζάππειο)         ΝΟ ΧΙΟΥ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ                          8-5 (5-5)

1991 (Μαρούσι / ΕΑΚΚΑ)       ΕΘΝΙΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ                          10-7

1992 (Μαρούσι / ΕΑΚΚΑ)       ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                        9-7

1993 (Μαρούσι / ΕΑΚΚΑ)       ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ                   8-4

1995 (Μαρούσι / ΕΑΚΚΑ)       ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                13-12

1996 (Μαρούσι / ΕΑΚΚΑ)       ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ               11-8

1997 (Μαρούσι / ΟΑΚΑ)         ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                        9-8

1998 (Μαρούσι / ΟΑΚΑ)         ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                        10-8

1999 (Κέρκυρα)                      ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ           8-7

2000 (Νίκαια)                          ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                           12-11 (11-11)

2001 (Πάτρα / «Αντ. Πεπανός»)ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ            9-7

2002 (Βόλος / ΕΑΚ)                ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ              10-9 (8-8)

2003 (Χίος / Ιωνικό)                ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                         14-5

2004 (Μαρούσι / ΟΑΚΑ)         ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                6-5

2005 (Θεσσαλονίκη / Ποσειδώνιο)     ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                        12-8

2006 (Άρτα)                                        ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ             16-5

2007 (Καλαμάτα)                               ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ                   11-5

2008 (Τρίπολη)                                   ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ              10-4

2009 (Πτολεμαϊδα)                             ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ               9-6

2010 (Ερμούπολη)                             ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                7-6 (5-5)

2011 (Κάλυμνος)                                ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ               10-8

2012 (Αργοστόλι)                               ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΝΟ ΧΙΟΥ           6-4

2013 (Λαμία / ΤΕΙ)                              ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛ / ΝΗΣ          6-5

2014 (Παλαιό Φάληρο)                      ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛ / ΝΗΣ            11-10

2015 (Καρπενήσι)                              ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ           18-10

2016 (Βουλιαγμένη)                           ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛ / ΝΗΣ            12-5

2017 (Καρπενήσι)                              ΝΟ ΒΟΥΛ / ΝΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ             8-7

2018 (Χίος / Ιωνικό)                            ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ           14-8

2019 (Καρπενήσι)                              ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛ / ΝΗΣ             6-4

2020 (Χίος / Ιωνικό)                            ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ                     18-6

2021 (Βουλιαγμένη)                           ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ                              20-4

Σημείωση: (1) Από το 1959 μέχρι το 1984 και το 1994, δεν έγινε η διοργάνωση

  • Το 1953, 1957, 1989, 1990, 2000, 2002 και το 2010, ο τελικός κρίθηκε στην παράταση
  • Από το 1999 έως το 2020 F-4, με εξαίρεση το 2004 που έγινε F-8 ως test event για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, καθώς και το 2021.
  • Το 1955, αποχώρησε ο Άρης Θεσσαλονίκης

ΕΞΙ ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΙ & 11 ΦΙΝΑΛΙΣΤ

                                           ΤΡΟΠΑΙΑ       ΤΕΛΙΚΟΙ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                       22                    29

ΕΘΝΙΚΟΣ                             12                    14

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ              4                      16

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ                    3                      8

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                         1                      7

ΝΟ ΧΙΟΥ                              1                      2

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                         0                      5

ΑΡΗΣ ΘΕΣ.                           0                      2

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                         0                      1

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ                  0                      1

ΑΕΚ                                    0                      1

 

ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΤΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ

                                                  Τρόπαια         Συμμετοχές

Βλάχος Θόδωρος                               8                      9

Πάτερος Βαγγέλης                             6                      6

Νάκιτς Μίλε                                       4                      5

Καραλόγος Γιάννης                            3                      3

Κάσας Ζόλταν                                    2                      2

Λουκάτος Νίκος                                  2                      2

Γιαννουρής Γιάννης                            2                      6

 

ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΜΠΟΜΠΕΡ ΤΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ  

19        Αφρουδάκης Γιώργος             ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 6 / ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 12 / ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1

19        Χατζηθεοδώρου Θόδωρος      ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

16        Ντόσκας Γιώργος                   ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

15        Μυλωνάκης Μανώλης             ΝΟΒ 3 / ΕΘΝΙΚΟΣ 2 / ΟΣΦΠ 10

14        Αφρουδάκης Χρήστος             ΝΟΒ 12 / ΕΘΝΙΚΟΣ 1 / ΟΣΦΠ 1

14        Γενηδουνιάς Ντίνος                ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΤΡΟΠΑΙΟΥΧΟΙ                                                               

12        Δεληγιάννης Νίκος                 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (2002, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15)

11        Χατζηθεοδώρου Θόδωρος       ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (1997, 98, 01, 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10)

11        Δελακάς Βαγγέλης                 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (2006, 07, 08, 09, 10, 11, 13,14, 15, 16, 18)

11        Ντόσκας Γιώργος                   ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (2004, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16)

11        Σχίζας Τάσος                         ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  (2003, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14)

                                                       ΕΘΝΙΚΟΣ (2000)                               

10        Μυλωνάκης Μανώλης             ΕΘΝΙΚΟΣ (2005)

                                                       ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (2009, 10, 11, 15, 16, 18, 19, 20)

                                                       ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (2012)

Σημείωση: Ο Τάσος Σχίζας, το 2007 λόγω τιμωρίας και το 2008, έμεινε εκτός σύνθεσης Τελικού

ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΦΙΝΑΛΙΣΤ ΣΕ ΤΕΛΙΚΟΥΣ

15        Μυλωνάκης Μανώλης             ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (2009, 10, 11, 15, 16, 17, 18, 19, 00)

                                                        ΕΘΝΙΚΟΣ (2005, 07)

                                                        ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (2003)

                                                        ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (2012, 13, 14)

14        Αφρουδάκης Χρήστος             ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (2001, 02, 04, 12, 13, 14, 16, 17, 19)

                                                       ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (2008, 09, 10, 11)

                                                       ΕΘΝΙΚΟΣ (2007)

14        Χατζηθεοδώρου Θόδωρος       ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (1997, 98, 99, 00, 01, 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10)

                                                       ΝΟ ΧΙΟΥ (2012)

14        Μουρίκης Κώστας                  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (2013, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21)

                                                       ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (2006, 08, 09, 10, 11)

13        Ντόσκας Γιώργος                   ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (2004, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17)

                                                       ΝΟ ΧΙΟΥ (2012)

ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ

9          Σταυρόπουλος Νίκος (1997, 00, 01, 04, 06, 07, 08, 13, 14)

7          Ελευθεριάδης Μίλτος (1988, 95, 98, 99, 04, 05, 06)

6          Χασεκίογλου Πάρης (1986, 88, 92, 95, 99, 02)

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΚΟΛ ΣΕ ΤΕΛΙΚΟ

7          Γενηδουνιάς Ντίνος    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ           2021

ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΣΚΟΡΕΡ ΤΩΝ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ (1984-2021)

1984    20        Αρώνης Αντώνης                            ΕΘΝΙΚΟΣ

1985    15        Βενετόπουλος Νίκος                        ΗΡΑΚΛΗΣ

1986    14        Παπαναστασίου Τάσος «π»               ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

1987    14        Λοστορίδης                                     ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ

1988    10        Μουστακαρίας Θόδωρος                   ΕΘΝΙΚΟΣ

            10        Παυλίδης Χάρης                             ΑΡΗΣ ΘΕΣ / ΝΙΚΗΣ

1989    32        Μαντζουρίδης Χρήστος                     ΗΡΑΚΛΗΣ

1990    23        Παπαναστασίου Τάσος «γ»               ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

1991    32        Μαντζουρίδης Χρήστος                    ΗΡΑΚΛΗΣ

1992    32        Βενετόπουλος Νίκος                        ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

1993    17        Παπανελλόπουλος Αλέξανδρος          ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

1995    16        Λοράντος Τεό                                  ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

1996    16        Σελετόπουλος Δημήτρης                   ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

1997    26        Απανασένκο Ντμίτρι                         ΝΟ ΧΙΟΥ

1998    17        Καλακόνας Θόδωρος                        ΕΘΝΙΚΟΣ

1999    16        Παπαναστασίου Τάσος «π»               ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

2000    21        Κρέτου Άντριαν                               ΝΟ ΧΙΟΥ

2001    16        Χατζηθεοδώρου Θόδωρος                 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2002    14        Αφρουδάκης Γιώργος                        ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

2003    13        Βουλγαράκης Μάνθος                        ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

2004    15        Θωμάκος Γιάννης                              ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2005    16        Θεοδωρόπουλος Αργύρης                   ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2006    12        Φουντούλης Γιάννης                          ΝΟ ΧΙΟΥ

2007    9          Αναστασιάδης Ζάχος                          ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

2008    13        Νίκιτς Μπόμπαν                                 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2009    13        Αλιχανίδης Μίμης                               ΠΑΟΚ

2010    16        Μιράλης Ανδρέας                               ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

2011    11        Σάντα Πέτρε                                      ΝΟ ΧΙΟΥ

2012    7          Τίγκας Δημήτρης                                ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

2013    7          Μάγιαρακ Μπλάι                                 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2014    10        Αφρουδάκης Χρήστος                         ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

2015    9          Βλαχόπουλος Άγγελος                        ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2016    13        Αργυρόπουλος – Κανακάκης Στέλιος     ΕΘΝΙΚΟΣ

2017    6          Εσπανιόλ                                           ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

                        Αφρουδάκης Χρήστος                        ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

                        Σάριτς                                              ΠΑΟΚ

2018    10        Παπαναστασίου Αλέξανδρος                 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

2019    8          Γούνας Αλέξανδρος                             ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

                        Δερβίσης Γιώργος                               ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

                        Τίγκας Δημήτρης                                ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

2020    11        Γούνας Αλέξανδρος                              ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2021    13        Γενηδουνιάς Ντίνος                              ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Η ΚΟΡΥΦΑΙΑ 11ΑΔΑ ΤΩΝ ΣΚΟΡΕΡ (1984-2021)

165 Μπιτσάκος Δημήτρης

154 Βενετόπουλος Νίκος

154 Λούδης Κώστας

148 Μαυρωτάς Γιώργος

143 Αφρουδάκης Γιώργος

138 Καλακόνας Θόδωρος

133 Μαντζουρίδης Χρήστος

122 Σαμαρτζίδης Νώντας

121 Θωμάκος Γιάννης

118 Σελετόπουλος Δημήτρης

118 Παπαναστασίου Τάσος «π»

ΟΙ «ΛΕΓΕΩΝΑΡΙΟΙ»

Συνολικά 33 «Λεγεωνάριοι» έχουν αγωνιστεί σε Τελικούς της διοργάνωσης.

Α. Τρόπαια

Κομάντινα Άντριγια    5          ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Νίκιτς Σλόμπονταν     4          ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Μάγιαρακ Μπλάι        4          ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Β. Τελικοί

Κομάντινα Άντριγια    7          ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (5), ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (1), ΠΑΟ (1)

Νίκιτς Σλόμπονταν     4          ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Μάλιαρακ Μπλάι        4          ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Πάβιτς Γιόσιπ            4          ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Γ. Γκολ

Νίκιτς Σλόμπονταν     7          ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Κομάντινα Άντριγια    6          ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Μάλιαρακ Μπλάι        5          ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Αρόγιο Γκάβιν           5          ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (2), ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (3)

MVP &  ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ

1999    Αφρουδάκης Γιώργος            ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

            Ρέππας Γιώργος                   ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

2000    Καλακόνας Θόδωρος             ΕΘΝΙΚΟΣ

            Πολίτης Χρήστος                  ΕΘΝΙΚΟΣ

2001    Χατζηθεοδώρου Θόδωρος      ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ          

            Βολτυράκης Μάκης              ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2002    Χατζηθεοδώρου Θόδωρος      ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ          

            Βολτυράκης Μάκης               ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2003    Ντούλος Νίκος                      ΝΟ ΧΙΟΥ

            Δεληγιάννης Νίκος                ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2005    Μάζης Δημήτρης                    ΕΘΝΙΚΟΣ                  

            Γιάντσιτς Μίλαν                     ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ

2006    Χατζηθεοδώρου Θόδωρος       ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ          

            Φλέγκας Κώστας                   ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

2007    Ντόσκας Γιώργος                    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                      

            Δεληγιάννης Νίκος                ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2008    Νίκιτς Μπόμπαν                     ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                      

            Δεληγιάννης Νίκος                ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2009    Νίκιτς Μπόμπαν                     ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                      

            Δεληγιάννης Νίκος                ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2010    Χατζηθεοδώρου Θόδωρος       ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ          

            Φλέγκας Κώστας                   ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

2011    Φουντούλης Γιάννης              ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                      

            Δεληγιάννης Νίκος                ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2012    Αφρουδάκης Χρήστος             ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

            Τσαλκάνης Κώστας                ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

2013    Φουντούλης Γιάννης               ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                      

            Δεληγιάννης Νίκος                 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2014    Μουρίκης Κώστας                   ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                      

            Τσαλκάνης Κώστας                 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

2015    Μυλωνάκης Μανώλης              ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ          

            Δεληγιάννης Νίκος                  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2016    Βλαχόπουλος Άγγελος              ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ          

            Πάβιτς Γιόσιπ                          ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2017    Ζερδεβάς Μανώλης                  ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ           

            Ζερδεβάς Μανώλης                  ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

2018    Φουντούλης Γιάννης                 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                      

            Πάβιτς Γιόσιπ                           ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2019    Γούνας Αλέξανδρος                   ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                      

            Πάβιτς Γιόσιπ                           ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2020    Γιόκοβιτς Μάρο                         ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                      

            Ζερδεβάς Μάνος                       ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2021    Γενηδουνιάς Ντίνος                    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

            Ζερδεβάς Μάνος                        ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΣΕ FINAL FOUR

21        ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

12        ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

11        ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ

7          ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

7          ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

6          ΝΟ ΧΙΟΥ

5          ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

3          ΠΑΟΚ

2          ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

2          ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

2          ΑΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ

2          ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ*

1          ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ

1          ΝΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ

1          ΥΔΡΑΪΚΟΣ

1          ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ

Σημείωση: Το 2014 ο Νηρέας Λαμίας δεν προσήλθε

OI ΦΙΝΑΛΙΣΤ TOY 22ου FINAL FOUR

*ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Τρόπαια: 22 (1992, 1993, 1997, 1998, 2001, 2002, 2003, 2004, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20, 21)

Τελικοί: 29 (1953, 1954, 1956, 1957, 1992, 1993, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21)

*ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

Τρόπαια: 4 (1996, 1999, 2012, 2017)

Τελικοί: 16 (1986, 1987, 1988, 1989, 1995, 1996, 1999, 2001, 2002, 2004, 2012, 2013, 2014, 2016, 2017, 2019)

*ΥΔΡΑΪΚΟΣ

F-4: 1 (2015)

*ΑΕΚ

Τελικός: 1 (2021)

Ο ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΡΙΣΑ

Προκριματική φάση, 2/2/2022

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ          6-12

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ                                19-5

ΠΑΟΚ ERGO DOMUS – ΝΟ ΧΙΟΥ                      8-4

ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ – ΥΔΡΑΪΚΟΣ                8-20

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΑΕΚ                                                     10-11 (7-7)

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ               7-9

ΑΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ         14-10

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ      22-7

Προημιτελική φάση, 2/3/2022

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ ERGO DOMUS                                9-8

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ        9-13

ΑΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ – ΥΔΡΑΪΚΟΣ             6-7

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                            13-6

ΣΚΟΡΕΡ

8 Γενηδουνιάς (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ)

7 Χαλυβόπουλος Αρ. (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ)

6 Μιλάρντοβιτς (ΠΑΟΚ ERGO DOMUS)

6 Μπλάνης (ΥΔΡΑΪΚΟΣ)

6 Ντε Φρέιτας (ΑΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ)

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ