ΤΕΧΝΙΚΗ

Αποφάσεις του ΔΣ της ΚΟΕ

  13.11.2012 14:25       1901

Κατά τη συνεδρίαση του ΔΣ της ΚΟΕ (12/11):

*Εγκρίθηκαν τα όρια συμμετοχής των κολυμβητών / τριών, στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα ανδρών / γυναικών (Βαρκελώνη, 28/7-4/8/12)

*Εγκρίθηκε η Δομή της Κολύμβησης για την περίοδο 2012-13 που περιλαμβάνει 412 Επίλεκτους κολυμβητές / τριες και 99 στις Προεθνικές ομάδες ανδρών / γυναικών και εφήβων / νεανίδων.

Σ’ ότι αφορά τον Υψηλό Αθλητισμό, ο προγραμματισμός θα γίνει σε συνδυασμό και με τις αποφάσεις της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής (ΕΟΕ), για τον ολυμπιακό κύκλο 2013-2016

Η επιλογή των 412 Επιλέκτων (ηλικίες 12-15 ετών) έγινε με κριτήριο τις επιδόσεις τους και ανά Περιφέρεια κατανέμονται: Αττική 174, Θεσσαλονίκη 36, Κεντροδυτική Μακεδονία 32, Ανατολική Μακεδονία 41, Θεσσαλία 31, Ήπειρος 29, Πελοπόννησος 24, Κρήτη – Ρόδος 23, Νησιά Αιγαίου 8, Στερεά Ελλάδα 12

Στις Προεθνικές ομάδες η επιλογή έγινε με βάση σχετικά όρια επιδόσεων

*Συγκροτήθηκαν οι Επιτροπές Ανάπτυξης των Αθλημάτων της Ομοσπονδίας

*Εξουσιοδοτήθηκε η Επιτροπή Ανάπτυξης Υδατοσφαίρισης (ΕΠΑΥ), να φέρει σχετική εισήγηση για την αναδιάρθρωση των πρωταθλημάτων

*Επιβεβαιώθηκε η λίστα των διεθνών Κριτών Καταδύσεων στη FINA (Θωμάς Μπίμης, Γωγώ Φυρίγου, Κώστας Φυρίγος, Θ. Γεωργιάδη, Νίκος Τουλούδης)

*Επιβεβαιώθηκε η λίστα των διεθνών Κριτών Καταδύσεων στη LEN (Κώστας Φυρίγος, Πέτρος Φυρίγος, Γωγώ Φυρίγου, Θωμάς Μπίμης, Νίκος Τουλούδης για την Α’ Κατηγορία, Λάμπρος Λιάρος, Θ. Γεωργιάδη για την Β’ Κατηγορία, Νίκος Γαβριηλίδης, Έφη Πάππα, Λ. Στέκα για την Γ’ Κατηγορία)

*Επιβεβαιώθηκε η λίστα των διεθνών Κριτών Συγχρονισμένης κολύμβησης στη LEN (Μαρία Θηβαίου για την Α’ Κατηγορία, Ελένη Κουγιά, Στέλλα Κωνσταντινίδου, Σπυριδούλα Μπαντέ για την Β’ Κατηγορία, Δ. Γάσπαρη, Α. Καρύδης, Μ. Μαρούγκα, Β. Παντολέων, Ι. Παπαθεοδοσίου για την Γ’ Κατηγορία)

*Εγκρίθηκε η διεξαγωγή του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Κατηγοριών στην Τεχνική κολύμβηση (5-7 Ιουλίου) στη Λάρισα και του Εθνικού πρωταθλήματος ανδρών / γυναικών (10-12 Μαϊου) στη Θεσσαλονίκη

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ