ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ / ΜΙΤΙΝΓΚ ΣΤΟΚΧΟΛΜΗΣ

«Αργυρός» ο Χρήστου, χάλκινο η Βουρνά

31.03.2016 21:19       1265

Ολοκληρώθηκαν οι απογευματινοί τελικοί στο Μίτιγνκ κολύμβησης κατηγορίας ΟΠΕΝ, που διεξάγεται στη Στοκχόλμη της Σουηδίας, με τη συμμετοχή τριών Ελλήνων πρωταθλητών και τον Απόστολο Χρήστου να πραγματοποιεί μια ακόμη σπουδαία εμφάνιση και να κατακτά ένα αργυρό μετάλλιο, στον τελικό των 50μ. ύπτιο Ανδρών. Στο βάθρο βρέθηκε και η Κριστέλ Βουρνά, που κατετάγη τρίτη στα 100μ. πεταλούδα Γυναικών.

Ο πρώτος χρονικά Έλληνας που αγωνίστηκε, ήταν ο Ανδρέας Βαζαίος, ο οποίος στα 200μ. ελεύθερο Ανδρών κατετάγη πέμπτος, με χρόνο 1.50.15. O ίδιος αθλητής, στα 50μ. ύπτιο Ανδρών, κατέκτησε επίσης την 5η θέση, με επίδοση 26.04.

Στον τελικό των 50μ. ύπτιο αγωνίστηκε και ο Απόστολος Χρήστου, ο οποίος πήρε τη 2η θέση με χρόνο 25.41 και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Σε έναν άλλο τελικό, των 100μ. πεταλούδα Γυναικών, η Κριστέλ Βουρνά κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με επίδοση 59.39.

Οι αγώνες συνεχίζονται αύριο, με σπουδαίες κούρσες, και ολοκληρώνονται το Σάββατο (2/4).