ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ / ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΕΦΗΒΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ/ΝΤΟΡΝΤΕΧΤ

Ασημένιο και στα 50μ ύπτιο ο Απόστολος Χρήστου!

12.07.2014 20:38       667

Το τρίτο μετάλλιο για τον Απόστολο Χρήστου είναι γεγονός. Πριν λίγο ο Έλληνας Παγκόσμιος Πρωταθλητής Εφήβων το 2013 στο Ντουμπάι και αντίστοιχος Πρωταθλητής Ευρώπης στο Ντόρντεχτ (100μ ύπτιο), χάρισε στη χώρα μας μια ακόμα διάκριση και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 50μ ύπτιο με χρόνο 25:33. Επίδοση που αποτελεί και νέο Πανελλήνιο Ρεκόρ Εφήβων.  Ο μεγάλος πρωταγωνιστής σε αυτό το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων- Νεανίδων στο Ντόρντεχτ της Ολλανδίας, μία ώρα νωρίτερα είχε κατακτήσει επίσης αργυρό μετάλλιο στον τελικό των 200μ ύπτιο, ενώ την Πέμπτη ήταν 1ος στα 100μ ύπτιο με διπλό μάλιστα Παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων στον ημιτελικό και τον τελικό του αγωνίσματος.

Ο Ιταλός Σιμόνε Σαμπιόνι ήταν πρώτος με χρόνο 25:22 σημειώνοντας νέο Παγκόσμιο Ρεκόρ Εφήβων, ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Λετονός  Τζάνις Σάλτανς με 25.54.