ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ / ΜΙΤΙΝΓΚ ΜΠΑΝΙΑ ΛΟΥΚΑ

Ασημένιος ο Αλυφαντής

23.04.2016 22:32       1852

Το ασημένιο μετάλλιο στα 50μ. Πρόσθιο πήρε ο Ρωμανός Αλυφαντής στο μίτινγκ που διεξάγεται στη Μπάνια Λούκα της Βοσνίας. Ο Έλληνας αθλητής κάλυψε την απόσταση σε χρόνο 28.70 πίσω μόνο από το Σλοβένο πρωταθλητή Ευρώπης του 2012 Νταμίρ Ντούγκονιτς που ήταν πρώτος με 27.93.

Στα 100μ. Ελεύθερο των γυναικών η Χαρίκλεια Οικονόμου ήταν 5η πετυχαίνοντας την καλύτερη φετινή της επίδοση με 57.27, πίσω ακριβώς από τη Θεοδώρα Γιαρένη που ήταν 4η με χρόνο 57.11. Νικήτρια στο αγώνισμα αναδείχθηκε η Γιάνια Σέγκελ που πέτυχε επίδοση 56.04.

Οι ελληνικές συμμετοχές στους απογευματινούς τελικούς περιελάμβαναν ακόμη μια 7η και μια 10η θέση από τους Παναγιώτη Ιωάννη Ντόλο στα 400μ. Ελεύθερο με χρόνο 4:13.32 και Χρήστο Ιωάννη Μπονιά στα 100μ. Ελεύθερο με χρόνο 53.88 αντίστοιχα.

Τέλος στον τελικό Β των 200μ. Μικτής ατομικής ο Τιμόθεος Ντρες κατέλαβε την 8η θέση με χρόνο 2:33.54.

O Βόικο Ράτσε, ομοσπονδιακός προπονητής μίλησε για τις επιδόσεις των αθλητών τονίζοντας πως βγαίνει η κούραση της προετοιμασίας, ενώ χαρακτήρισε το επίπεδο των αγώνων πολύ υψηλό.

Βόικο Ράτσε – Προπονητής Χαρίκλειας Οικονόμου

“Κανείς από τους αθλητές που ήρθαν εδώ πέρα δεν είναι φορμαρισμένος για αυτούς τους αγώνες. Είναι απλά ένα τεστ για όλους και φαίνεται ότι βρισκόμαστε σε καλή κατάσταση. Όταν η Χαρίκλεια πετυχαίνει αυτό το χρόνο τώρα, πιστεύω πως είναι σε θέση να το ρίξει κάτω από 57.00 όταν θα είναι πλήρως έτοιμη. Βγαίνει η κούραση της προετοιμασίας, σε αυτούς του αγώνες που το επίπεδο είναι υψηλό”.

Οι αγώνες συνεχίζονται και ολοκληρώνονται αύριο με τη συμμετοχή και ελλήνων αθλητών στα πρωινά προκριματικά.