ΤΕΧΝΙΚΗ / ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΧΝΙΚΗΣ/ΛΙΝΙΑΝΟ

Ασημένιος ο Τσουρουνάκης, χάλκινος ο Καρετζόπουλος

30.07.2014 20:37       896

Ο Αντώνης Τσουρουνάκης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 400μ επιφάνεια

Δύο μετάλλια πανηγυρίζει η ελληνική ομάδα που λαμβάνει μέρος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών-γυναικών Τεχνικής κολύμβησης, το οποίο διεξάγεται στο Λινιάνο της Ιταλίας.

Κατά τη δεύτερη ημέρα, ασημένιο μετάλλιο και νέο πανελλήνιο ρεκόρ σημειώθηκε από τον Αντώνη Τσουρουνάκη στα 400μ επιφάνεια. Ο Χανιώτης πρωταθλητής είχε επίδοση 3:00:23. Πρώτος ήταν ο Γερμανός Λάουσχους με 2:57:69 και τρίτος ο Ρώσος Ζούρμαν με χρόνο 3:00:24.

Ακόμα μια σημαντική επιτυχία ήρθε για την Ελλάδα από το Λουκά Καρετζόπουλο στα 50 μέτρα επιφάνεια. Ο Έλληνας κολυμβητής κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 15:58. Παγκόσμιο Ρεκόρ και πρώτη θέση για τον Πάβελ Καμπάνοφ με 15:06, ενώ δεύτερος ήταν ο Ρώσος Αλεξέι Καζάντσεφ με 15:58. Στο ίδιο αγώνισμα ο Θωμάς Κόκκινος ήταν 6ος με χρόνο 16:18

Ο Λουκάς Καρετζόπουλος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 50μ επιφάνεια

Η Σμαράγδα Σκαλίδου στα 200 μέτρα διπλά πέδιλα με χρόνο 1:52.74 πήρε την 8η θέση.

Στις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές:

Ο Χρήστος Χριστοφορίδης στα 400 επιφάνεια με χρόνο 3:07.09 ήταν 9ος . Η Κωνσταντίνα Καλογεροπούλου στα 800 επιφάνεια 7:20.13 ήταν 10η.
Στο ίδιο αγώνισμα η Βασιλεία Αγαπητού με χρόνο 7:22.00 ‘αταν 13η. Ο Γιάννης Δαμακούδης στα 50 μέτρα διπλά πέδιλα με χρόνο 20.89 ήταν 11ος.

Ο Χανιώτης πρωταθλητής Αντώνη Τσουρουνάκης σημείωσε: «Μεγάλη ικανοποίηση αποτελεί για μένα η κατάκτηση της  δεύτερη θέση στο αγώνισμα 400μ επιφάνειας και η κατάρριψη του πανελλήνιου ρεκόρ! Ένα μεγάλο ευχαριστώ πάνω απ´ όλα στην οικογένεια μου που με στηρίζει στον προπονητή μου Ηλία Καλαμαρίδη, οι οποίοι βοήθησαν για αυτή την επιτυχία».

Από την πλευρά του ο Λουκάς Καρετζόπουλος τόνισε: «Ήταν μια δύσκολη κούρσα σε ένα αγώνισμα «φωτιά», όμως κατάφερα να πάρω την τρίτη θέση και το πρώτο μου μετάλλιο σε αυτούς τους αγώνες. Ήταν μια καλή αρχή, σκέφτομαι το επόμενο μετάλλιο»

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Νίκος Χαραλαμπόπουλος