ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ / ΓΟΥΟΡΛΝΤ ΛΙΓΚ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ασταμάτητη η Εθνική, 10-6 τη Βρετανία

12.05.2012 20:57       1230

Με τη φόρα που έχει πάρει η Εθνική μας ομάδα στους αγώνες του Βόλου, ούτε η Βρετανία (10-6) μπορούσε να την σταματήσει στο πέμπτο της κατά σειρά παιχνίδι για την προκριματική φάση (Β’ Όμιλος Ευρώπης) του Γουόρλντ Λιγκ.

Νίκη λοιπόν και το απόλυτο (5 στα 5) συνεχίζεται με τον αυριανό αγώνα εναντίον της Ρωσίας (12.15) να αποκτά ενδιαφέρον μόνον για την πρωτιά του Ομίλου μας, μιας και από το πρωί σήμερα η Εθνική μας ομάδα, με τη νίκη της (10-5) επί της Ολλανδίας είχε εξασφαλίσει την πρόκριση της για τα τελικά της διοργάνωσης στην Κίνα (Χουανγκτσού, 29 Μαίου – 3 Ιουνίου).

Για άλλη μια φορά τα διαπιστευτήρια αυτής της νεανικής ομάδας ήταν θετικά και το χειροκρότημα στο κατάμεστο κολυμβητήριο της Νέας Ιωνίας και πάλι θερμό από τον κόσμο.

Κλειστές άμυνες και επιθετική δυστοκία στον παραπάνω για την Εθνική μας (0/2), το χαρακτηριστικό της πρώτης περιόδου όπου η Βρετανία με το γκολ της Γουίλκοξ πήρε προβάδισμα στο σκορ.

Ίδιο σκηνικό και στην επόμενη περίοδο, με την Άλκηστη Αβραμίδου δύο φορές να ισοφαρίζει το σκορ, αλλά την Κλέητον να δίνει πάλι προβάδισμα στα 32’’ για τη Βρετανία.

Το γκολ της Σνελ στην εκπνοή του τρίτου 8λέπτου (7-6) ξανάβαλε τη Βρετανία στο παιχνίδι, καθώς η Εθνική μας είχε ξεφύγει δύο φορές (6-4, 7-5) στο σκορ.

Στα τελευταία 8 λεπτά του αγώνα δράση ανέλαβε η αρχηγός Αλεξάνδρα Ασημάκη (2 γκολ) αλλά και η Έλενα Κούβδου που κατέβασε ρολά στην εστία της και παρά το γεγονός ότι η Τσουκαλά έχασε πέναλτι (6.13), η Εθνική μας δεν είχε πρόβλημα να φτάσει στη νίκη και το απόλυτο στην διοργάνωση του Βόλου.

Η εξέλιξη

Α’ Περίοδος: 2.51 Γουίλκοξ (π/π) 0-1

Β’ Περίοδος: 7.14 Αβραμίδου (π/π) 1-1, 1.58 Γουίνστανλι (κόντρα) 1-2, 1.39 Αβραμίδου (πέναλτι) 2-2, 0.32 Κλέητον (π/π) 2-3

Γ’ Περίοδος: 7.25 Τσουκαλά (π/π) 3-3, 6.45 Τσουκαλά (πέναλτι) 4-3, 5.17 Γουίνστανλι (π/π) 4-4, 4.52 Αβραμίδου (περιφέρεια) 5-4, 4.03 Ψούνη (περιφέρεια) 6-4, 2.28 Γουίνστανλι (φουνταριστός) 6-5, 1.26 Χαραλαμπίδου Στ. (π/π) 7-5, 0.01 Σνελ (π/π) 7-6

Δ’ Περίοδος: 6.57 Ασημάκη (π/π) 8-6, 3.39 Ασημάκη (φουνταριστός) 9-6, 2.10 Χαραλαμπίδου Στ. (π/π) 10-6

ΕΛΛΑΔΑ – ΒΡΕΤΑΝΙΑ

(0-1, 2-2, 5-3, 3-1)

Ελλάδα (Μορφέσης Γιώργος): Κούβδου, Τσουκαλά 2, Κότσια, Ψούνη 1, Χαραλαμπίδου Στ. 2, Αβραμίδου 3, Ασημάκη 2, Πλευρίτου Ελ., Μπίσμπα, Μανωλιουδάκη, Πλευρίτου Μαργ., Μπενέκου Άλκ., Διαμαντοπούλου Χρ.

5/8 π/π, 2/3 πέναλτι, 1 φουνταριστός, 2 περιφέρεια

Βρετανία (Φέκετε Σιλβέστρε): Μόρρις, Γουίλκοξ 1, Μακ Καν, Σνελ 1, Ντραμπλ, Λέητον, Γκίμπσον Λ., Γκίμπσον Μπρ., Ράτλιτζ, Γουίνστανλι 3, Κλέητον 1, Κίρσοου, Νίκολς

4/11 π/π, 1 κόντρα, 1 φουνταριστός

Διαιτητές: Βαριντόφσκι (Ρωσία), Σάπερς (Ολλανδία)

Στην Κίνα και η Ρωσία

Με γκολ της Εκατερίνα Λισούνοβα 28’’ από τη λήξη του αγώνα η Ρωσία νίκησε 8-7 την Ολλανδία και εξασφάλισε κι αυτή – εκτός της Ελλάδας – τη συμμετοχή της στην τελική φάση της διοργάνωσης στην Κίνα.

ΡΩΣΙΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ 8-7

(4-2, 2-1, 0-2, 2-2)

Ρωσία (Καμπάνοφ Αλεξάντερ): Μπελάγιεβα 2, Προκοφίεβα, Μπελόβα, Λισούνοβα, Χοχριάκοβα, Ιβάνοβα

Ολλανδία (Μαουτζέρι Μάουρο): Ρέμερς 2, Σλάτερ 2, Καμπάουτ Μ., Φαν ντερ Σλουτ, Φαν Μπέλκουμ

Διαιτητές: Μοίραλης (Ελλάδα), Λιτλτζόν (Βρετανία)