ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΒΡΑΒΕΙΑ (AWARDS) ΚΟΕ 2019

  05.03.2019 13:15       1826

Τους πρωταγωνιστές των μεγάλων επιτυχιών της, τη χρονιά που μας πέρασε, τιμά αύριο (6/3, 18.00), στο Θέατρο Πολιτών του Δήμου Περιστερίου, η ΚΟΕ.

Συνολικά θα βραβευθούν 158 αθλητές / τριες και 46 προπονητές / τριες τους, για τις επιτυχίες που έφεραν στα Αθλήματα της Ομοσπονδίας, συνολικά 72 Μετάλλια το 2018.

Οι 167 βραβευόμενοι και οι διοργανώσεις των 72 Μεταλλίων:

 

1.ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α-Γ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (Βελιγράδι)

1.Καρετζόπουλος Λουκάς (Χρυσό, 50μ επιφάνεια)

2.Μπόνιας Χρήστος (Χρυσό, 50μ 2πλά πέδιλα)

3.Αρμουτσής Μάριος (Αργυρό, 6000μ OW)

4.Πολίτου Διονυσία (Χάλκινο, 6000μ OW)

 

Προπονητές

1.Χαϊδάρης Πέτρος

2.Τσίκλη Βίκυ

 

2.ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ (Αργυρό) - (Βαρκελώνη)

1.Διαμαντοπούλου Χρυσή

2.Σταματοπούλου Ιωάννα

3.Τσουκαλά Χριστίνα

4.Διαμαντοπούλου Βασιλική

5.Ελευθεριάδου Νικόλ

6.Πλευρίτου Μαργαρίτα

7.Αβραμίδου Άλκηστη

8.Ασημάκη Αλεξάνδρα

9.Πάτρα Μαρία

10.Χυδηριώτη Ιωάννα

11.Πρωτοπαπά Ελισάβετ

12.Πλευρίτου Ελευθερία

13.Ξενάκη Ελένη

 

Προπονητές

1.Μορφέσης Γιώργος

2.Γερόλυμου Αγγελική

 

3.ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α-Γ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (Γλασκόβη)

1.Γκολομέεβ Κρίστιαν (Αργυρό, 50μ ελεύθερο)

2.Χρήστου Απόστολος (Χάλκινο, 100μ ύπτιο)

 

Προπονητές

1.Οικονόμου Άκης

2.Βελέντζας Παναγιώτης

 

4.ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ (Χρυσό) - (Σομπατέλι)

1.Πιόβαν Ούγκο

2.Μανθογιάννης Σταύρος

3.Πάτερος Θόδωρος

4.Παπανικολάου Νίκος

5.Χαλυβόπουλος Αριστείδης

6.Χαλυβόπουλος Ιπποκράτης

7.Μπραίμης Διονύσης

8.Κουρούβανης Νίκος

9.Δήμου Δημήτρης

10.Καλογερόπουλος Στάθης

11.Αλαμάνος Αλέξανδρος

12.Γραμματικός Αχιλλέας

13.Κεχαλάρης Γιάννης

 

Προπονητές

1.Κραβαρίτης Δημήτρης

2.Πλατανίτης Σάκης

 

5.ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ (Χάλκινο) - (Βελιγράδι)

1.Αρχοντάκη Εμμανουέλα

2.Γιαννακέα Αγγελική

3.Μυριοκεφαλιτάκη Μαρία

4.Φουντωτού Ελευθερία

5.Λούδη Αναστασία

6.Νίνου Ειρήνη

7.Νίνου Παναγιώτα

8.Κανετίδου Ελένη

9.Δούλη Βασιλική

10.Κοντονή Ιουλία - Άννα

11.Κατσιμπρή Έφη

12.Γιαννοπούλου Αθηνά

13.Μπιτσάκου Μαργαρίτα

 

Προπονητές

1.Δήμου Κώστας

2.Μελιδόνη Άντι

 

6.ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ (Χρυσό) - (Μίνσκ)

1.Δαλμάρας Στέλιος

2.Σπηλιόπουλος Φώτης

3.Παπαναστασίου Αλέξανδρος

4.Κάκαρης Κώστας

5.Γκιουβέτσης Κώστας

6.Νικολαϊδης Δημήτρης

7.Αλαφραγκής Γιάννης

8.Δήμου Δημήτρης

9.Ρομπόπουλος Χαράλαμπος

10.Αγιωργούσης Νίκος

11.Χαλυβόπουλος Αριστείδης

12.Χαλυβόπουλος Ιπποκράτης

13.Καλογερόπουλος Στάθης

 

Προπονητές

1.Λοράντος Τεό

2.Καραμάνης Νίκος

 

7.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΝΕΩΝ (ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ) – (Μπουένος Άιρες)

1.Θώμογλου Σάββας (Αργυρό, 200μ πρόσθιο)

 

Προπονητής

1.Παπαδόπουλος Τάσος

 

8.ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ (Χρυσό) - (Ποντεβέρδε)

1.Κούβδου Έλενα

2.Διαμαντοπούλου Χρυσή

3.Τσουκαλά Χριστίνα

4.Διαμαντοπούλου Βασιλική

5.Ελευθεριάδου Νικόλ

6.Πλευρίτου Μαργαρίτα

7.Αβραμίδου Άλκηστη

8.Ασημάκη Αλεξάνδρα

9.Πάτρα Μαρία

10.Χυδηριώτη Ιωάννα

11.Καλαργυρού Αναστασία

12.Πλευρίτου Ελευθερία

13.Ξενάκη Ελένη

 

Προπονητές

1.Μορφέσης Γιώργος

2.Γερόλυμου Αγγελική

 

9.ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (Ελσίνκι)

1.Παπαστάμος Απόστολος (Αργυρό, 400μ Μ. Ατομική)

 

Προπονητής

1.Τζιλιβάκης Κώστας

 

10.ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ (Τάμπερε)

1.Κουργιαντάκη Όλγα (Αργυρό, Τεχνικό Mixed)

2.Γκορτσιλάς Βασίλης (Αργυρό, Τεχνικό & Ελεύθερο Mixed)

3.Παπαγεωργίου Νικολέτα (Αργυρό, Ελεύθερο Mixed)

 

Προπονητές

1.Θηβαίου Μαρία

2.Τσερνέτσκα Ναταλία

 

11.ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΤΕΧΝΙΚΗΣ (Κωνσταντινούπολη)

1.Λιβογιάννης Κώστας (Αργυρά, 100, 200 & 400μ 2πλά πέδιλα)

2.Κωνσταντινίδης Αριστείδης (Αργυρό, 50μ 2πλά πέδιλα)

3.Τερζανίδης Κώστας (Αργυρό, 4χ200μ επιφάνεια, Χάλκινα, 400 & 1500μ επιφάνεια, 4χ2000μ OW)

4.Τσιλικοχρυσός Νεκτάριος (Αργυρά 4χ100 & 4χ200μ επιφάνεια)

5.Κολιπέτρης Βασίλης (Αργυρά, 4χ100 & 4χ200μ επιφάνεια)

6.Νταφόπουλος Θωμάς (Αργυρά, 4χ100 & 4χ200μ επιφάνεια)

7.Βαλαλάς Χρήστος (Αργυρό, 4χ100μ επιφάνεια)

8.Σκυλουράκη Χριστίνα (Χάλκινα 400μ υποβρύχιο, 4χ200μ επιφάνεια & 4χ2000μ OW)

9.Ριτζάκη Ευαγγελία (Χάλκινο, 4χ200μ επιφάνεια)

10.Ακριτίδου Δήμητρα (Χάλκινο, 4χ200μ επιφάνεια)

11.Θωμάκου Ευδοξία (Χάλκινο, 4χ200μ επιφάνεια)

12.Μάκκα Ελπίδα (Χάλκινο, 4χ2000μ OW)

13.Τσιγγέλης Θωμάς (Χάλκινο, 4χ2000μ OW)

 

Προπονητές

1.Καλαϊτζογλίδης Γιάννης

2.Ζαφειριάδης Στέφανος

3.Λιάπης Κλεάνθης

4.Γεωργιάδης Γιώργος

5.Κόκκινος Δημήτρης

6.Καλαμαρίδης Ηλίας

7.Τσίκλη Βίκυ

8.Σιάμος Φραγκίσκος

 

12.ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ (ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ) - (Ταραγόνα)

1.Βαζαίος Ανδρέας (Χρυσό, 200μ Μ. Ατομικής, Αργυρό, 4χ100μ ελεύθερο, Χάλκινο, 200μ πεταλούδα)

2.Χρήστου Απόστολος (Χρυσά, 100μ ύπτιο & 4χ100μ Μ. Ομαδικής, Αργυρό, 4χ100μ ελεύθερο, Χάλκινα, 50 & 200μ ύπτιο)

3.Γκολομέεβ Κρίστιαν (Χρυσά, 50μ πεταλούδα, 50μ ελεύθερο & 4χ100μ Μ. Ομαδικής, Αργυρό, 4χ100μ ελεύθερο)

4.Καρπουζλής Γιάννης (Χρυσό, 4χ100μ Μ. Ομαδικής)

5.Δημητριάδης Στέφανος (Χρυσό, 4χ100μ Μ. Ομαδικής, Χάλκινο, 200μ πεταλούδα)

6.Κολιόπουλος Φώτης (Αργυρό, 4χ100μ ελεύθερο)

7.Δράκου Νόρα (Χάλκινα, 50μ ύπτιο, 50μ ελεύθερο & 4χ100μ Μ. Ομαδική)

8.Ντουντουνάκη Άννα (Χάλκινα, 100μ πεταλούδα & 4χ100μ Μ. Ομαδική)

9.Δρασίδου Θάλεια (Χάλκινο, 4χ100μ Μ. Ομαδική)

10.Κλικοπούλου Σοφία (Χάλκινο, 4χ100μ Μ. Ομαδική)

 

Προπονητές

1.Νικολόπουλος Αλέξανδρος

2.Βελέντζας Παναγιώτης

3.Οικονόμου Άκης

4.Χατζηγιαννάκης Αλέξανδρος

5.Καράμπελας Τάσος

6.Παϊπέτης Παναγιώτης

 

13.ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ (ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΑΝΔΡΩΝ) – (Αργυρό) - (Ταραγόνα)

1.Φλέγκας Κώστας

2.Ζερδεβάς Μάνος

3.Γεννηδουνιάς Κώστας

4.Δερβίσης Γιώργος

5.Σκουμπάκης Δημήτρης

6.Φουντούλης Γιάννης

7.Καπότσης Μάριος

8.Νικολαϊδης Δημήτρης

9.Κολόμβος Χριστόδουλος

10.Μουρίκης Κώστας

11.Γούνας Αλέξανδρος

12.Βλαχόπουλος Άγγελος

13.Αργυρόπουλος – Κανακάκης Στέλιος

 

Προπονητές

1.Βλάχος Θόδωρος

2.Κραβαρίτης Δημήτρης

 

14.ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ (ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ) – (Χάλκινο) - (Ταραγόνα)

1.Διαμαντοπούλου Χρυσή

2.Σταματοπούλου Ιωάννα

3.Τσουκαλά Χριστίνα

4.Διαμαντοπούλου Βασιλική

5.Ελευθεριάδου Νικόλ

6.Πλευρίτου Μαργαρίτα

7.Αβραμίδου Άλκηστη

8.Ασημάκη Αλεξάνδρα

9.Πάτρα Μαρία

10.Πρωτοπαπά Ελισάβετ

11.Χυδηριώτη Ιωάννα

12.Πλευρίτου Ελευθερία

13.Ξενάκη Ελένη

 

 

Προπονητές

1.Μορφέσης Γιώργος

2.Γερόλυμου Αγγελική

 

15.ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ (WORLD SERIES) ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ

1.Πλατανιώτη Ευαγγελία (Αργυρό, Τεχνικό Σόλο & Χάλκινα, Ελεύθερο Σόλο & Ελεύθερο Ντουέτο) – Τόκιο

2.Παπάζογλου Ευαγγελία (Χάλκινο, Ελεύθερο Ντουέτο Τόκιο, Αργυρά, Τεχνικό Ομαδικό & Κόμπο, Χάλκινο, Ελεύθερο Ομαδικό, Σύρος)

3.Κοφίδη Βασιλική (Αργυρά, Τεχνικό Ομαδικό & Κόμπο, Χάλκινο, Ελεύθερο Ομαδικό, Σύρος)

4.Κουργιαντάκη Όλγα (Αργυρά, Τεχνικό Ομαδικό & Κόμπο, Χάλκινο, Ελεύθερο Ομαδικό, Σύρος)

5.Βασιλοπούλου Γεωργία (Αργυρά, Τεχνικό Ομαδικό & Κόμπο, Χάλκινα, Ελεύθερο Ομαδικό & Ελεύθερο Ντουέτο, Σύρος)

6.Ταξοπούλου Άννα Μαρία (Αργυρά, Τεχνικό Ομαδικό & Κόμπο, Χάλκινα, Τεχνικό Σόλο & Ελεύθερο Ντουέτο & Ελεύθερο Ομαδικό, Σύρος)

7.Τσόλα Αθανασία (Αργυρά, Τεχνικό Ομαδικό & Κόμπο, Χάλκινο, Ελεύθερο Ομαδικό, Σύρος)

8.Μαλκογεώργου Σοφία (Αργυρά, Τεχνικό Ομαδικό & Κόμπο, Χάλκινο, Ελεύθερο Ομαδικό, Σύρος)

9.Αρμάου Μαρία Ελένη (Αργυρά, Τεχνικό Ομαδικό & Κόμπο, Χάλκινο, Ελεύθερο Ομαδικό, Σύρος)

10.Δίπλα Ιφιγένεια (Αργυρό, Κόμπο, Χάλκινο, Ελεύθερο Ομαδικό, Σύρος)

11.Σαραντίδη Σοφία (Αργυρά, Τεχνικό Ομαδικό & Κόμπο, Χάλκινο, Ελεύθερο Ομαδικό, Σύρος)

12.Ζουζούνη Βιολέτα (Αργυρό, Τεχνικό Ομαδικό)

 

Προπονητές

1.Θηβαίου Μαρία

2.Τσερνέτσκα Ναταλία

 

16.ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΔΑ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (Βελιγράδι)

1.Πιπινιάς Γιάννης (Χρυσά, 100μ επιφάνεια, 50μ άπνοια)

2.Παναγιωτίδου Ιωάννα (Χρυσό, 200μ επιφάνεια, Αργυρό, 400μ επιφάνεια)

 

Προπονητές

1.Αδάμ Γιώργος

2.Τσίκλη Βίκυ

 

17.ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ - (Σεβίλη)

1.Αγγελοπούλου Κωνσταντίνα (Αργυρό Κόμπο, Χάλκινο Ομαδικό)

2.Δεληγιάννη Ελένη (Αργυρό Κόμπο, Χάλκινο Ομαδικό)

3.Φραγκάκη Ελένη (Αργυρό Κόμπο, Χάλκινο Ομαδικό)

4.Γεωργιουδάκη Βιργινία (Αργυρό Κόμπο, Χάλκινα Ντουέτο & Ομαδικό)

5.Γιαλαμά Κρυσταλένια (Αργυρό Κόμπο, Χάλκινα Σόλο, Ντουέτο & Ομαδικό)

6.Καραμέσιου Πηνελόπη (Αργυρό Κόμπο, Χάλκινα Ντουέτο & Ομαδικό)

7.Μισίκεβιτς Ανδριάννα (Αργυρό Κόμπο, Χάλκινο Ομαδικό)

8.Αλατζά Αθηνά (Αργυρό Κόμπο)

9.Κρομμυδάκη Ιφιγένεια (Αργυρό Κόμπο)

10.Θεοδωρίδου Θωμαϊς (Αργυρό Κόμπο)

11.Μπέκου Κατερίνα (Αργυρό Κόμπο)

12.Ελένη Σταυρούλα – Βάια (Χάλκινο Ομαδικό)

 

Προπονητές

1.Θηβαίου Μαρία

2.Καφετζή Ευγενία

3.Τάσιος Κυριάκος

 

18.ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΝΕΩΝ (ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ) (Βελιγράδι)

1.Μόλβαλης Νίκος (Χρυσά, 3μ Συγχρονισμένων, 3μ Α', Σταθερά συγχρονισμένων, 1μ Α', Σταθερά Α')

2.Τσιρίκος Θάνος (Χρυσά, 3μ Συγχρονισμένων, Σταθερά Συγχρονισμένων, Αργυρό, Σταθερά Α', Χάλκινο, 3μ Α')

3.Ευθυμίου Μελίτη (Αργυρό 1μ Α')

4.Γεωργοπούλου Λυδία - Αγγελική (Αργυρά 1μ Β' & Σταθερά Β')

5.Μορφίδης Χρήστος (Αργυρό 1μ Β', Χάλκινο 3μ Β')

6.Μωραϊτης Ιάσων (Αργυρό Σταθερά Β')

7.Αυθίνος Θεόφιλος (Χάλκινο A')

 

Προπονητές

1.Φυρίγος Πέτρος

2.Μπίμης Θωμάς

3.Σακαλής Ηρακλής

 

Ειδικές Βραβεύσεις

 

Η ΚΟΕ, στο πλαίσιο της εκδήλωσης, θα τιμήσει ως μικρό δείγμα ευγνωμοσύνης της και όσους με τον ένα ή άλλο τρόπο πρόσφεραν και συνέβαλαν τις πολύτιμες υπηρεσίες τους στα Αθλήματα της.

Ειδικότερα θα τιμήσει, τον Σπύρο Γιαννιώτη, τους Χορηγούς της (STOIXIMAN, ARENA, METROPOLITAN, NOXZEMA, ERT, POOLSPORT), το Ίδρυμα “Σταύρος Νιάρχος”, τον συνάδελφο Γιώργο Χούπη, τον τέως Αντιπρόεδρο της Ομοσπονδίας επί 9ετία Ζήνωνα Αθανασιάδη, τον πρώην διεθνή πολίστα και παγκόσμιο πρωταθλητή της Άρσης Βαρών σε πάγκο Κώστα Δήμου και την πρωταθλήτρια ομάδα Ευρώπης στο Τσάμπιονς Λιγκ Ανδρών, για το 2018, τον Ολυμπιακό.

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Τους πρωταγωνιστές των μεγάλων επιτυχιών της, τη χρονιά που μας πέρασε, τιμά αύριο (6/3, 18.00), στο Θέατρο Πολιτών του Δήμου Περιστερίου, η ΚΟΕ.

Συνολικά θα βραβευθούν 158 αθλητές / τριες και 46 προπονητές / τριες τους, για τις επιτυχίες που έφεραν στα Αθλήματα της Ομοσπονδίας, συνολικά 72 Μετάλλια το 2018.

Οι 167 βραβευόμενοι και οι διοργανώσεις των 72 Μεταλλίων:

 

1.ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α-Γ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (Βελιγράδι)

1.Καρετζόπουλος Λουκάς (Χρυσό, 50μ επιφάνεια)

2.Μπόνιας Χρήστος (Χρυσό, 50μ 2πλά πέδιλα)

3.Αρμουτσής Μάριος (Αργυρό, 6000μ OW)

4.Πολίτου Διονυσία (Χάλκινο, 6000μ OW)

 

Προπονητές

1.Χαϊδάρης Πέτρος

2.Τσίκλη Βίκυ

 

2.ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ (Αργυρό) - (Βαρκελώνη)

1.Διαμαντοπούλου Χρυσή

2.Σταματοπούλου Ιωάννα

3.Τσουκαλά Χριστίνα

4.Διαμαντοπούλου Βασιλική

5.Ελευθεριάδου Νικόλ

6.Πλευρίτου Μαργαρίτα

7.Αβραμίδου Άλκηστη

8.Ασημάκη Αλεξάνδρα

9.Πάτρα Μαρία

10.Χυδηριώτη Ιωάννα

11.Πρωτοπαπά Ελισάβετ

12.Πλευρίτου Ελευθερία

13.Ξενάκη Ελένη

 

Προπονητές

1.Μορφέσης Γιώργος

2.Γερόλυμου Αγγελική

 

3.ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α-Γ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (Γλασκόβη)

1.Γκολομέεβ Κρίστιαν (Αργυρό, 50μ ελεύθερο)

2.Χρήστου Απόστολος (Χάλκινο, 100μ ύπτιο)

 

Προπονητές

1.Οικονόμου Άκης

2.Βελέντζας Παναγιώτης

 

4.ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ (Χρυσό) - (Σομπατέλι)

1.Πιόβαν Ούγκο

2.Μανθογιάννης Σταύρος

3.Πάτερος Θόδωρος

4.Παπανικολάου Νίκος

5.Χαλυβόπουλος Αριστείδης

6.Χαλυβόπουλος Ιπποκράτης

7.Μπραίμης Διονύσης

8.Κουρούβανης Νίκος

9.Δήμου Δημήτρης

10.Καλογερόπουλος Στάθης

11.Αλαμάνος Αλέξανδρος

12.Γραμματικός Αχιλλέας

13.Κεχαλάρης Γιάννης

 

Προπονητές

1.Κραβαρίτης Δημήτρης

2.Πλατανίτης Σάκης

 

5.ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ (Χάλκινο) - (Βελιγράδι)

1.Αρχοντάκη Εμμανουέλα

2.Γιαννακέα Αγγελική

3.Μυριοκεφαλιτάκη Μαρία

4.Φουντωτού Ελευθερία

5.Λούδη Αναστασία

6.Νίνου Ειρήνη

7.Νίνου Παναγιώτα

8.Κανετίδου Ελένη

9.Δούλη Βασιλική

10.Κοντονή Ιουλία - Άννα

11.Κατσιμπρή Έφη

12.Γιαννοπούλου Αθηνά

13.Μπιτσάκου Μαργαρίτα

 

Προπονητές

1.Δήμου Κώστας

2.Μελιδόνη Άντι

 

6.ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ (Χρυσό) - (Μίνσκ)

1.Δαλμάρας Στέλιος

2.Σπηλιόπουλος Φώτης

3.Παπαναστασίου Αλέξανδρος

4.Κάκαρης Κώστας

5.Γκιουβέτσης Κώστας

6.Νικολαϊδης Δημήτρης

7.Αλαφραγκής Γιάννης

8.Δήμου Δημήτρης

9.Ρομπόπουλος Χαράλαμπος

10.Αγιωργούσης Νίκος

11.Χαλυβόπουλος Αριστείδης

12.Χαλυβόπουλος Ιπποκράτης

13.Καλογερόπουλος Στάθης

 

Προπονητές

1.Λοράντος Τεό

2.Καραμάνης Νίκος

 

7.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΝΕΩΝ (ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ) – (Μπουένος Άιρες)

1.Θώμογλου Σάββας (Αργυρό, 200μ πρόσθιο)

 

Προπονητής

1.Παπαδόπουλος Τάσος

 

8.ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ (Χρυσό) - (Ποντεβέρδε)

1.Κούβδου Έλενα

2.Διαμαντοπούλου Χρυσή

3.Τσουκαλά Χριστίνα

4.Διαμαντοπούλου Βασιλική

5.Ελευθεριάδου Νικόλ

6.Πλευρίτου Μαργαρίτα

7.Αβραμίδου Άλκηστη

8.Ασημάκη Αλεξάνδρα

9.Πάτρα Μαρία

10.Χυδηριώτη Ιωάννα

11.Καλαργυρού Αναστασία

12.Πλευρίτου Ελευθερία

13.Ξενάκη Ελένη

 

Προπονητές

1.Μορφέσης Γιώργος

2.Γερόλυμου Αγγελική

 

9.ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (Ελσίνκι)

1.Παπαστάμος Απόστολος (Αργυρό, 400μ Μ. Ατομική)

 

Προπονητής

1.Τζιλιβάκης Κώστας

 

10.ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ (Τάμπερε)

1.Κουργιαντάκη Όλγα (Αργυρό, Τεχνικό Mixed)

2.Γκορτσιλάς Βασίλης (Αργυρό, Τεχνικό & Ελεύθερο Mixed)

3.Παπαγεωργίου Νικολέτα (Αργυρό, Ελεύθερο Mixed)

 

Προπονητές

1.Θηβαίου Μαρία

2.Τσερνέτσκα Ναταλία

 

11.ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΤΕΧΝΙΚΗΣ (Κωνσταντινούπολη)

1.Λιβογιάννης Κώστας (Αργυρά, 100, 200 & 400μ 2πλά πέδιλα)

2.Κωνσταντινίδης Αριστείδης (Αργυρό, 50μ 2πλά πέδιλα)

3.Τερζανίδης Κώστας (Αργυρό, 4χ200μ επιφάνεια, Χάλκινα, 400 & 1500μ επιφάνεια, 4χ2000μ OW)

4.Τσιλικοχρυσός Νεκτάριος (Αργυρά 4χ100 & 4χ200μ επιφάνεια)

5.Κολιπέτρης Βασίλης (Αργυρά, 4χ100 & 4χ200μ επιφάνεια)

6.Νταφόπουλος Θωμάς (Αργυρά, 4χ100 & 4χ200μ επιφάνεια)

7.Βαλαλάς Χρήστος (Αργυρό, 4χ100μ επιφάνεια)

8.Σκυλουράκη Χριστίνα (Χάλκινα 400μ υποβρύχιο, 4χ200μ επιφάνεια & 4χ2000μ OW)

9.Ριτζάκη Ευαγγελία (Χάλκινο, 4χ200μ επιφάνεια)

10.Ακριτίδου Δήμητρα (Χάλκινο, 4χ200μ επιφάνεια)

11.Θωμάκου Ευδοξία (Χάλκινο, 4χ200μ επιφάνεια)

12.Μάκκα Ελπίδα (Χάλκινο, 4χ2000μ OW)

13.Τσιγγέλης Θωμάς (Χάλκινο, 4χ2000μ OW)

 

Προπονητές

1.Καλαϊτζογλίδης Γιάννης

2.Ζαφειριάδης Στέφανος

3.Λιάπης Κλεάνθης

4.Γεωργιάδης Γιώργος

5.Κόκκινος Δημήτρης

6.Καλαμαρίδης Ηλίας

7.Τσίκλη Βίκυ

8.Σιάμος Φραγκίσκος

 

12.ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ (ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ) - (Ταραγόνα)

1.Βαζαίος Ανδρέας (Χρυσό, 200μ Μ. Ατομικής, Αργυρό, 4χ100μ ελεύθερο, Χάλκινο, 200μ πεταλούδα)

2.Χρήστου Απόστολος (Χρυσά, 100μ ύπτιο & 4χ100μ Μ. Ομαδικής, Αργυρό, 4χ100μ ελεύθερο, Χάλκινα, 50 & 200μ ύπτιο)

3.Γκολομέεβ Κρίστιαν (Χρυσά, 50μ πεταλούδα, 50μ ελεύθερο & 4χ100μ Μ. Ομαδικής, Αργυρό, 4χ100μ ελεύθερο)

4.Καρπουζλής Γιάννης (Χρυσό, 4χ100μ Μ. Ομαδικής)

5.Δημητριάδης Στέφανος (Χρυσό, 4χ100μ Μ. Ομαδικής, Χάλκινο, 200μ πεταλούδα)

6.Κολιόπουλος Φώτης (Αργυρό, 4χ100μ ελεύθερο)

7.Δράκου Νόρα (Χάλκινα, 50μ ύπτιο, 50μ ελεύθερο & 4χ100μ Μ. Ομαδική)

8.Ντουντουνάκη Άννα (Χάλκινα, 100μ πεταλούδα & 4χ100μ Μ. Ομαδική)

9.Δρασίδου Θάλεια (Χάλκινο, 4χ100μ Μ. Ομαδική)

10.Κλικοπούλου Σοφία (Χάλκινο, 4χ100μ Μ. Ομαδική)

 

Προπονητές

1.Νικολόπουλος Αλέξανδρος

2.Βελέντζας Παναγιώτης

3.Οικονόμου Άκης

4.Χατζηγιαννάκης Αλέξανδρος

5.Καράμπελας Τάσος

6.Παϊπέτης Παναγιώτης

 

13.ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ (ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΑΝΔΡΩΝ) – (Αργυρό) - (Ταραγόνα)

1.Φλέγκας Κώστας

2.Ζερδεβάς Μάνος

3.Γεννηδουνιάς Κώστας

4.Δερβίσης Γιώργος

5.Σκουμπάκης Δημήτρης

6.Φουντούλης Γιάννης

7.Καπότσης Μάριος

8.Νικολαϊδης Δημήτρης

9.Κολόμβος Χριστόδουλος

10.Μουρίκης Κώστας

11.Γούνας Αλέξανδρος

12.Βλαχόπουλος Άγγελος

13.Αργυρόπουλος – Κανακάκης Στέλιος

 

Προπονητές

1.Βλάχος Θόδωρος

2.Κραβαρίτης Δημήτρης

 

14.ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ (ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ) – (Χάλκινο) - (Ταραγόνα)

1.Διαμαντοπούλου Χρυσή

2.Σταματοπούλου Ιωάννα

3.Τσουκαλά Χριστίνα

4.Διαμαντοπούλου Βασιλική

5.Ελευθεριάδου Νικόλ

6.Πλευρίτου Μαργαρίτα

7.Αβραμίδου Άλκηστη

8.Ασημάκη Αλεξάνδρα

9.Πάτρα Μαρία

10.Πρωτοπαπά Ελισάβετ

11.Χυδηριώτη Ιωάννα

12.Πλευρίτου Ελευθερία

13.Ξενάκη Ελένη

 

 

Προπονητές

1.Μορφέσης Γιώργος

2.Γερόλυμου Αγγελική

 

15.ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ (WORLD SERIES) ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ

1.Πλατανιώτη Ευαγγελία (Αργυρό, Τεχνικό Σόλο & Χάλκινα, Ελεύθερο Σόλο & Ελεύθερο Ντουέτο) – Τόκιο

2.Παπάζογλου Ευαγγελία (Χάλκινο, Ελεύθερο Ντουέτο Τόκιο, Αργυρά, Τεχνικό Ομαδικό & Κόμπο, Χάλκινο, Ελεύθερο Ομαδικό, Σύρος)

3.Κοφίδη Βασιλική (Αργυρά, Τεχνικό Ομαδικό & Κόμπο, Χάλκινο, Ελεύθερο Ομαδικό, Σύρος)

4.Κουργιαντάκη Όλγα (Αργυρά, Τεχνικό Ομαδικό & Κόμπο, Χάλκινο, Ελεύθερο Ομαδικό, Σύρος)

5.Βασιλοπούλου Γεωργία (Αργυρά, Τεχνικό Ομαδικό & Κόμπο, Χάλκινα, Ελεύθερο Ομαδικό & Ελεύθερο Ντουέτο, Σύρος)

6.Ταξοπούλου Άννα Μαρία (Αργυρά, Τεχνικό Ομαδικό & Κόμπο, Χάλκινα, Τεχνικό Σόλο & Ελεύθερο Ντουέτο & Ελεύθερο Ομαδικό, Σύρος)

7.Τσόλα Αθανασία (Αργυρά, Τεχνικό Ομαδικό & Κόμπο, Χάλκινο, Ελεύθερο Ομαδικό, Σύρος)

8.Μαλκογεώργου Σοφία (Αργυρά, Τεχνικό Ομαδικό & Κόμπο, Χάλκινο, Ελεύθερο Ομαδικό, Σύρος)

9.Αρμάου Μαρία Ελένη (Αργυρά, Τεχνικό Ομαδικό & Κόμπο, Χάλκινο, Ελεύθερο Ομαδικό, Σύρος)

10.Δίπλα Ιφιγένεια (Αργυρό, Κόμπο, Χάλκινο, Ελεύθερο Ομαδικό, Σύρος)

11.Σαραντίδη Σοφία (Αργυρά, Τεχνικό Ομαδικό & Κόμπο, Χάλκινο, Ελεύθερο Ομαδικό, Σύρος)

12.Ζουζούνη Βιολέτα (Αργυρό, Τεχνικό Ομαδικό)

 

Προπονητές

1.Θηβαίου Μαρία

2.Τσερνέτσκα Ναταλία

 

16.ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΔΑ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (Βελιγράδι)

1.Πιπινιάς Γιάννης (Χρυσά, 100μ επιφάνεια, 50μ άπνοια)

2.Παναγιωτίδου Ιωάννα (Χρυσό, 200μ επιφάνεια, Αργυρό, 400μ επιφάνεια)

 

Προπονητές

1.Αδάμ Γιώργος

2.Τσίκλη Βίκυ

 

17.ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ - (Σεβίλη)

1.Αγγελοπούλου Κωνσταντίνα (Αργυρό Κόμπο, Χάλκινο Ομαδικό)

2.Δεληγιάννη Ελένη (Αργυρό Κόμπο, Χάλκινο Ομαδικό)

3.Φραγκάκη Ελένη (Αργυρό Κόμπο, Χάλκινο Ομαδικό)

4.Γεωργιουδάκη Βιργινία (Αργυρό Κόμπο, Χάλκινα Ντουέτο & Ομαδικό)

5.Γιαλαμά Κρυσταλένια (Αργυρό Κόμπο, Χάλκινα Σόλο, Ντουέτο & Ομαδικό)

6.Καραμέσιου Πηνελόπη (Αργυρό Κόμπο, Χάλκινα Ντουέτο & Ομαδικό)

7.Μισίκεβιτς Ανδριάννα (Αργυρό Κόμπο, Χάλκινο Ομαδικό)

8.Αλατζά Αθηνά (Αργυρό Κόμπο)

9.Κρομμυδάκη Ιφιγένεια (Αργυρό Κόμπο)

10.Θεοδωρίδου Θωμαϊς (Αργυρό Κόμπο)

11.Μπέκου Κατερίνα (Αργυρό Κόμπο)

12.Ελένη Σταυρούλα – Βάια (Χάλκινο Ομαδικό)

 

Προπονητές

1.Θηβαίου Μαρία

2.Καφετζή Ευγενία

3.Τάσιος Κυριάκος

 

18.ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΝΕΩΝ (ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ) (Βελιγράδι)

1.Μόλβαλης Νίκος (Χρυσά, 3μ Συγχρονισμένων, 3μ Α', Σταθερά συγχρονισμένων, 1μ Α', Σταθερά Α')

2.Τσιρίκος Θάνος (Χρυσά, 3μ Συγχρονισμένων, Σταθερά Συγχρονισμένων, Αργυρό, Σταθερά Α', Χάλκινο, 3μ Α')

3.Ευθυμίου Μελίτη (Αργυρό 1μ Α')

4.Γεωργοπούλου Λυδία - Αγγελική (Αργυρά 1μ Β' & Σταθερά Β')

5.Μορφίδης Χρήστος (Αργυρό 1μ Β', Χάλκινο 3μ Β')

6.Μωραϊτης Ιάσων (Αργυρό Σταθερά Β')

7.Αυθίνος Θεόφιλος (Χάλκινο A')

 

Προπονητές

1.Φυρίγος Πέτρος

2.Μπίμης Θωμάς

3.Σακαλής Ηρακλής

 

Ειδικές Βραβεύσεις

 

Η ΚΟΕ, στο πλαίσιο της εκδήλωσης, θα τιμήσει ως μικρό δείγμα ευγνωμοσύνης της και όσους με τον ένα ή άλλο τρόπο πρόσφεραν και συνέβαλαν τις πολύτιμες υπηρεσίες τους στα Αθλήματα της.

Ειδικότερα θα τιμήσει, τον Σπύρο Γιαννιώτη, τους Χορηγούς της (STOIXIMAN, ARENA, METROPOLITAN, NOXZEMA, ERT, POOLSPORT), το Ίδρυμα “Σταύρος Νιάρχος”, τον συνάδελφο Γιώργο Χούπη, τον τέως Αντιπρόεδρο της Ομοσπονδίας επί 9ετία Ζήνωνα Αθανασιάδη, τον πρώην διεθνή πολίστα και παγκόσμιο πρωταθλητή της Άρσης Βαρών σε πάγκο Κώστα Δήμου και την πρωταθλήτρια ομάδα Ευρώπης στο Τσάμπιονς Λιγκ Ανδρών, για το 2018, τον Ολυμπιακό.

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ