ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Δεν «μασάνε» οι κοπέλες, 12-6 τη Γερμανία και φουλ για τα ημιτελικά

20.01.2012 19:42       1826

Αϊντχόφεν: ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ Φώντας Χήτας

Έκανε αυτό που έπρεπε η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Γυναικών, νίκησε με νταμπλ σκορ (12-6 τη Γερμανία και έτσι την Κυριακή περιμένει να σφραγίσει την απευθείας πρόκριση της στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, στο παιχνίδι με τις ισπανίδες.

Από τη μια υπήρχε μια ομάδα, η εθνική μας δηλαδή, με ποιότητα και εξαιρετικές μονάδες και από την άλλη μια άλλη, η Γερμανία, που νόμιζε ότι με σκληρό παιχνίδι μπορεί να αντιπαρατεθεί στην παγκόσμια πρωταθλήτρια.

Στο τέλος βέβαια, υποχρεώθηκε κι αυτή να καταλάβει ότι το μέταλλο της Εθνικής μας ομάδας είναι τέτοιο που της επιτρέπει ακόμη και σε μια περίοδο που δεν είναι απόλυτα έτοιμη, να κερδίζει τέτοια παιχνίδια.

Η άμυνα στο λιγότερο ήταν για σεμινάριο, σε αντίθεση με τον παίκτη παραπάνω, αλλά στο σκοράρισμα δεν είχε πρόβλημα η Εθνική μας, με πρώτη την  Αγγελική Γερόλυμου που έβγαλε … πεντάσφαιρο.

Με τα γκολ αυτά, η «Γερό» πέρασε στην δεύτερη θέση των σκόρερ της Ελλάδας σε Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, με 42 γκολ, 8 λιγότερα από την πρώτη Βούλα Βάσου (50).

Τέσσερις αποβολές και ένα πέναλτι κέρδισε η Εθνική μας στο πρώτο 8λεπτο, αξιοποιώντας έτσι το σκληρό παιχνίδι των Γερμανίδων και αν ήταν πιο προσεκτική το σκορ θα ήταν διαφορετικό υπέρ της.

Το …ξύλο των αντιπάλων μας συνεχίστηκε και στο δεύτερο 8λεπτο αλλά ελάχιστα επηρέασε τις διεθνείς μας, που κράτησαν τη ψυχραιμία και με τρία διαδοχικά τέρματα πήραν τη μεγαλύτερη διαφορά (+4) πριν μειώσει η Γερμανία.

Στο ίδιο μοτίβο και η τρίτη περίοδος, με την Εθνική μας πάντως να επιβεβαιώνει την αρχική διαπίστωση ότι είναι πολύ καλύτερη ομάδα από τη Γερμανία και σιγά σιγά να χτίζει μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ.

Στα τελευταία 8’ τίποτα δεν ήταν δυνατό να αλλάξει, παρά τις όποιες βλέψεις των Γερμανίδων.

8ΛΕΠΤΑ: 2-3, 1-3, 1-3, 2-3

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΣΚΟΡ

Α’ Περίοδος: 6.37’’ Γερόλυμου 0-1 (π/π), 4.59’’ Ζόλνερ 1-1 (περιφέρεια), 4.38’’ Γερόλυμου 1-2 (π/π), 3.13’’ Λιόση 1-3 (π/π), 0.08’’ Κρίτερ 2-3 (π/π),

Β’ Περίοδος:7.13’’ Γερόλυμου 2-4 (περιφέρεια), 5.14’’ Ασημάκη 2-5 (φουνταριστός, 3.38’’ Ρουμπέση (περιφέρεια), 1,12’’ Γκέλσε (κόντρα)

Γ’ Περίοδος: 7.23’’ Γερόλυμου (περιφέρεια), 6.15’’ Στάιναουερ 4-7 (περιφέρεια), 5.52’’ Λιόση 4-8 (περιφέρεια), 2.37’’ Ασημάκη 4-9 (φουνταριστός)

Δ’ Περίοδος: 7.31’’ Κρούζονα 5-9 (περιφέρεια), 7.13’’ Ασημάκη 5-10 (φουνταριστός), 5.41’’ Ζόλνερ 6-10 (περιφέρεια),  2.26’’ Γερόλυμου 6-11 (π/π), 0.45’’ Τσουκαλά 6-12 (π/π)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Ρενέ Ράιμαν): Άρενς, Κρίτερ 1, Στάιναουερ 1, Σέφερτ Μπ., Μπλόμενκαμπ, Σέιφερτ Α., Κρούζονα 1, Κερν, Στίφελ, Βένγκστ, Γκέλσε 1, Ζόλνερ 2, Λούγκ

1/9 π/π, 1 κόντρα, 4 περιφέρεια

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Μορφέσης): Κούβδου, Τσουκαλά 1, Μελιδόνη, Ψούνη, Λιόση 2, Αβραμίδου, Ασημάκη 3, Ρουμπέση 1, Γερόλυμου 5, Μανωλιουδάκη, Αντωνάκου, Λαρά, Διαμαντοπούλου Χρ.