ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / LEN EURO LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Δεύτερη ήττα για τον Εθνικό Πειραιά με 17-10 από την Ουραλότσκα

26.01.2019 19:14       532

Ο Εθνικός Πειραιά γνώρισε την ήττα από την ισχυρή Ρωσική Ουραλότσκα με σκορ 17-10, για την 4η αγωνιστική του Δ' ομίλου της LEN Euro League γυναικών.

Με την ήττα αυτή απώλεσε τις ελπίδες να βρεθεί στις πρώτες δύο θέσεις του ομίλου και να προκριθεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Κώστα Βαμβακάρη βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, όμως κατάφερε να μειώσει πριν τη λήξη του πρώτου οκταλέπτου σε 5-4. Η Ρωσική ομάδα ανέβασε ρυθμούς στη δεύτερη περίοδο και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 9-5. Η υπεροχή της Ουραλότσκα συνεχίστηκε και στο δεύτερο μισό του αγώνα, με το τελικό σκορ να είναι 17-10 υπέρ της. Από πλευράς Εθνικού ξεχώρισε η Μπενέκου, η οποία πέτυχε 4 γκολ.

Αύριο, στην τελευταία αγωνιστική, τα κορίτσια του Κώστα Βαμβακάρη θα αντιμετωπίσουν την Ουγγρική Ουίπεστ στις 11:45.

Κώστας Βαμβακάρης (προπονητής Εθνικού Πειραιά): "Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση που είχαμε. Κοιτάξαμε στα μάτια μία πολύ δυνατή ομάδα και κάποια λάθη απειρίας δημιούργησαν αυτή τη διαφορά. Βάζουμε τις βάσεις για το μέλλον, ώστε να δημιουργήσουμε μία ανταγωνιστική ομάδα"

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΟΥΡΑΛΟΤΣΚΑ 10-17

Τα οκτάλεπτα: 4-5 , 1-4 , 3-5 , 2-3

Εθνικός Πειραιά: Σωτηρέλη, Λούδη, Κατσιμπρή 1, Τζελέπη, Μπενέκου 4, Μπίσμπα 1, Χατζηκυριακάκη, Λογοθέτη, Πέττα 2, ΜακΚι 1, Μπάξτερ, Νιαρχάκου 1, Τζούρκα

Ουραλότσκα: Μπορόνινα, Νενζάμοβα, Ζαπλάτινα 1, Καρίμοβα 5, Βοροντσόβα, Πόποβα 3, Ζελέντσοβα 3, Σερμάτοβα, Γκαλιμζιάνοβα, Λίπσκαγια, Σαραφουντίνοβα, Μπέρζνεβα 5, Γκολόβινα

Διαιτητές: Ντούμας, Ντουράσκοβιτς

Στο δεύτερο χρονικά παιχνίδι: Ουίπεστ - Λιλ   16-5