ΤΕΧΝΙΚΗ / ΓΟΥΟΡΛΝΤ ΛΙΓΚ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Δεύτερη νίκη η Εθνική μας, 8-7 τη Βρετανία

11.05.2012 12:35       1420

Ένα χρόνο μετά την ήττα (9-10) στη Βαρκελώνη πέρυσι (13/5) η Εθνική μας ομάδα νίκησε (8-7) τη Βρετανία στο πρωϊνό παιχνίδι του προγράμματος του προκριματικού ομίλου για το Γουόρλντ Λιγκ, που διεξάγεται στη Νέα Ιωνία Βόλου.

Διπλασίασε έτσι τις νίκες της και θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για μία από τις δύο θέσεις που οδηγούν στην τελική φάση της διοργάνωσης (Χουανγκτσού, 29/5 – 3 Ιουνίου).

Το πάθος, η φρεσκάδα και η καλή χημεία μεταξύ του νέου αίματος που μπήκε στην ομάδα και  των κοριτσιών που συνεχίζουν, ήταν εμφανή στοιχεία και στο παιχνίδι με τις Βρετανίδες.

Καλό ποσοστό στον παραπάνω (6/10) αλλά ακόμη καλύτερο στον λιγότερο (2/9 η Βρετανία), εξαιρετική απόδοση από την Έλενα Κούβδου κάτω από τα δοκάρια, ποιότητα και ωριμότητα από την Τσουκαλά, την Ψούνη, την Ασημάκη, ταλέντο από τις μικρότερες (Κότσια, Πλευρίτου Μαργ.) και γενικά σύνολο που αποπνέει υγεία, πέρασε και πάλι καλά μηνύματα.

Αξιοποιώντας τον παίκτη παραπάνω (2/3) η Εθνική μας, αλλά και την άμυνα με την Έλενα Κούβδου να αποκρούει το πέναλτι της Ντραμπλ (2.38’’), προηγήθηκε καθαρά (3-0) στο πρώτο 8λεπτο.

Οι Βρετανίδες αντέδρασαν στη συνέχεια και αφού πέτυχαν το πρώτο τους γκολ σχεδόν 13 λεπτά από την έναρξη του αγώνα, κατάφεραν να μειώσουν στα 2 γκολ (4-2).

Το παιχνίδι άνοιξε στην τρίτη περίοδο, η Βρετανία ισοφάρισε (4-4) με την Σνελ (5.20) και ενώ νωρίτερα (6.30’’) η Χριστίνα Τσουκαλά είχε χάσει πέναλτι.

Παρόλα αυτά με γκολ της ίδιας και μετά της Μαργαρίτας Πλευρίτου η Εθνική ξέφυγε (6-4) στο σκορ, όμως το γκολ της Κλέητον στην κόντρα (0.18’’), μετά από αποτυχημένο παραπάνω (Αβραμίδου) έφερε το παιχνίδι ξανά στα ίσα (6-6).

Συγκλονιστική ήταν η εξέλιξη στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ασημάκη και Τσουκαλά έδωσαν προβάδισμα (8-6), μείωσε η Γκίμπσον Μπρ. (4.08’’) και στο 2.21’’ η απειρία της Ιωάννας Χαραλαμπίδου που μπήκε αντικανονικά στον αγωνιστικό χώρο έδωσε την ευκαιρία στη Βρετανία για επίθεση με παραπάνω, αλλά η Κούβδου είχε … αντιρρήσεις …

Λίγο μετά (1.14’’) ο Ολλανδός έδωσε λάθος αποβολή στη Φιλιώ Μανωλιουδάκη αντί για «βούλιαγμα», αλλά και πάλι η Εθνική έβγαλε άμυνα για να κρατήσει τα τελευταία 32’’ την μπάλα και μαζί τη νίκη.

Στο πρώτο παιχνίδι της ημέρας, η Ρωσία με την Εκατερίνα Λισούνοβα σε κέφια (7 γκολ) κέρδισε 13-9 την Ολλανδία.

Α’ Περίοδος: 5.14’’ Τσουκαλά (π/π) 1-0, 4.22’’ Ασημάκη (π/π) 2-0, 3.42’’ Αβραμίδου (πέναλτι) 3-0

Β’ Περίοδος: 2.37’’ Γουίλκοξ (π/π) 4-1, 1.14’’ Μακ Καν (π/π) 4-2

Γ’ Περίοδος: 7.37’’ Γουίλκοξ (περιφέρεια) 4-3, 5.20’’ Σνελ (περιφέρεια) 4-4, 4.48’’ Τσουκαλά (π/π) 5-4, 4.16’’ Πλευρίτου Μαργ. (π/π) 6-4, 2.46’’ Γκίμπσον Μπρ. (περιφέρεια) 6-5, 0.18’’ Κλέητον (κόντρα) 6-6

Δ’ Περίοδος: 7.24’’ Ασημάκη (π/π) 7-6, 6.07’’ Τσουκαλά (π/π) 8-6, 4.08’’ Γκίμπσον Μπρ. (περιφέρεια) 8-7

ΕΛΛΑΔΑ – ΒΡΕΤΑΝΙΑ

(3-0, 1-2, 2-4, 2-1)

Ελλάδα (Μορφέσης): Κούβδου, Τσουκαλά 3, Κότσια, Ψούνη, Χαραλαμπίδου Στ., Αβραμίδου 2, Ασημάκη 2, Χαραλαμπίδου Ι., Μπίσμπα, Μανωλιουδάκη, Πλευρίτου Μαργ. 1, Μπενέκου Άλκ., Γούλα

6/10 π/π, 1/2 πέναλτι, 1 περιφέρεια

Βρετανία (Φέκετε): Νίκολς, Γουίλκοξ 2, Μακ Καν 1, Σνελ 1, Ντραμπλ, Λέητον, Νίξον, Γκίμπσον  Μπρ. 2, Μπόουεν, Γουίνστανλει, Κλέητον 1, Κίρσοου, Μόρρις

2/9 π/π, 0/1 πέναλτι, 1 κόντρα, 4 περιφέρεια

Διαιτητές: Σάπερς (Ολλανδία), Βαριντόφσκι (Ρωσία)

ΡΩΣΙΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ 13-9

(4-4, 3-1, 2-2, 4-2)

Ρωσία (Καμπάνοφ): Λισούνοβα 7, Μπελόβα 2, Κρίμερ, Προκοφίεβα, Μπελάγιεβα, Ιβανόβα

Ολλανδία (Μαουτζέρι): Χακβέρντιαν 3, Σμιτ, Καμπάουτ Μ., Φαν Μπέλκουμ, Φέρμεερ, Καμπάουτ Χ., Κλάασεν

Διαιτητές: Μοίραλης (ΕΛΛΑΔΑ), Λιτλτζόν (Βρετανία)

Αλλαγές στο πρόγραμμα των αγώνων

Το αυριανό (12/5) πρόγραμμα όπως τροποποιήθηκε στην τεχνική σύσκεψη: 10.00 Ρωσία – Βρετανία, 11.45 ΕΛΛΑΔΑ – Ολλανδία, 17.45 Ρωσία – Ολλανδία, 19.45 ΕΛΛΑΔΑ – Βρετανία

*Σχολεία του Βόλου και της Νέας Ιωνίας βρέθηκαν στο Δημοτικό κολυμβητήριο «Ολυμπιονίκης Βασίλης Πολύμερος», για να παρακολουθήσουν τον αγώνα της Εθνικής μας ομάδας και δημιούργησαν όμορφη ατμόσφαιρα.

Πριν το παιχνίδι της Εθνικής μας ομάδας είχαμε πάλι επίδειξη από την Εθνική ομάδα της συγχρονισμένης κολύμβησης που βρίσκεται στο Βόλο για προετοιμασία και η οποία καταχειροκροτήθηκε.