ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΠΥΘΙΑ ΚΑΠ 2016/ΑΛΙΜΟΣ

Δεύτερη θέση για την Εθνική Νέων Γυναικών

28.08.2016 12:34       1537

Την δεύτερη θέση στο Πυθία Καπ 2016 κατέκτησε η Εθνική ομάδα των Νέων Γυναικών, αφού στο κρίσιμο παιχνίδι της 5ης και τελευταίας αγωνιστικής νίκησε την Ρωσία με 15-12. Με αυτόν τον τρόπο ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία το τουρνουά που φέτος φιλοξενήθηκε στο κολυμβητήριο του Αλίμου. Πρώτες σκόρερ του αγώνα η Ελένη Ξενάκη και η Ελευθερία Πλευρίτου με έξι γκολ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν κατά ριπάς, αφού η πρώτη περίοδος έληξε με 4-4 και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 8-8.

Η ελληνική ομάδα έκανε ένα επιμέρους 3-1 στο τρίτο οκτάλεπτο και προηγήθηκε με 11-9, όμως οι Ρωσίδες απάντησαν με δικό τους ίδιο σκορ και ισοφάρισαν σε 12-12, 3:31 πριν το τέλος του αγώνα. Η Ρωσία χρειαζόταν μόνο την νίκη για να καταλάβει την δεύτερη θέση, όμως η Ελ. Πλευρίτου και η Ελένη Ξενάκη είχαν άλλη γνώμη, αφού με τρία γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα διαμόρφωσαν το τελικό 15-12.

ΕΛΛΑΔΑ - Ρωσία 15-12 (Τα οκτάλεπτα: 4-4, 4-4, 3-1, 4-3)

Προπονητής: Στέφανος Λέανδρος Προπονητής:Σεργκέι Μάρκοβιτς
Διαιτητές: Γιάκοβ Μπλάσκοβιτς (Κροατία Έρικ Κόλαρ (Σλοβακία)

Στο άλλο παιχνίδι της 5ης αγωνιστική η Ολλανδία έφτασε στην τέταρτή της νίκη αφού επικράτησε με 10-6 της Ουγγαρίας.

Ουγγαρία – Ολλανδία 6-10 (1-3, 3-4, 1-2, 1-1)

Ουγγαρία: Βάργκα 2, Φόρκας 1, Άνταμ 1, Νεχουνού, Χέρτσκα 1

Ολλανδία: Μούρντερ 3, Κόινινγκ 2, Γιάουστρα 1, Μπέργκμα 1, Ρόχε 1, Σάαπ 1, Σλίκινγκ 1.

Πολυτιμότερη παίκτρια και πρώτη σκόρερ η Ελευθερία Πλευρίτου

Η Ελευθερία Πλευρίτου αναδείχθηκε πολυτιμότερη παίκτρια από τους προπονητές που ψήφισαν, ενώ ταυτόχρονα ήταν και πρώτη σκόρερ του τουρνουά μαζί με την Μαρία Μπερσνέβα από την Ρωσία. Οι δύο παίκτριες σημείωσαν από 17 γκολ.

Καλύτερη τερματοφύλακας η Ιωάννα Σταματοπούλου

Η Ιωάννα Σταματοπούλου ήταν αυτήν που αναδείχθηκε καλύτερη τερματοφύλακας του τουρνουά στην καθιερωμένη ψηφοφορία των προπονητών. Σίγουρα μια πολύ σημαντική διάκριση για την νεαρή γκολκίπερ του Ολυμπιακού.

Το κύπελλο στην Ολλανδία

Η Ολλανδία ήταν αυτήν που κατάφερε να κατακτήσει το Πυθία Καπ, όπως είχε ήδη γίνει γνωστό από τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής. Οι Ολλανδέζες πέτυχαν το απόλυτο στα τέσσερα παιχνίδια που έδωσαν, δείχνοντας έτοιμες για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στην χώρα τους (Χάγη, 11-18/9).