ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ / GOLDEN TOUR / ΜΑΣΣΑΛΙΑ

Δεύτερο χάλκινο μετάλλιο για την Ελλάδα και τον Χρήστου

20.03.2021 20:17       1067

Ένα ακόμη μετάλλιο προσέθεσε η αποστολή που μετέχει στο διεθνές κολυμβητικό μίτινγκ της σειράς Golden Tour που διοργανώνει η γαλλική ομοσπονδία στην Μασσαλία με την συμμετοχή 10 μελών της ελληνικής κλασικής κολύμβησης.

Ο Απόστολος Χρήστου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 200 ύπτιο με επίδοση 1.58.58 και έκανε δυο τα μετάλλια που έχει κατακτήσει στην συγκεκριμένη διοργάνωση (στην πρεμιέρα των αγώνων κατέκτησε επίσης χάλκινο μετάλλιο στα 100 ύπτιο). Η επίδοση του Απόστολου είναι επιβεβαίωση του ορίου για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.

Ο Απόστολος Παπαστάμος ήταν 4ος ανήμερα των γενεθλίων του στα 400 μικτής.

Η Γεωργία Δαμασιώτη και η Νικολέτα Παυλοπούλου πήραν την 5η και την 6η θέση αντίστοιχα στα 200 πεταλούδα και 200 μικτή ατομική.

Πέμπτος τερμάτισε ο Σάββας Θώμογλου στον τελικό των 200 μέτρων προσθίου, ενώ ο Άλκης Κυνηγάκης ήταν 8ος στον τελικό στα 1500 ελεύθερο.

Πολύ καλή ήταν η προσπάθεια του Βαγγέλη Μακρυγιάννη στον μικρό τελικό στα 200 ύπτιο. Ο Έλληνας τερμάτισε πρώτος αλλά η επίδοση του ήταν η 7η συνολικά στους μικρούς και μεγάλους τελικούς του αγωνίσματος.

Ο Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης ήταν 5ος στον μικρό τελικό στα 200 ελεύθερο ανήμερα των γενεθλίων του.

Τα αποτελέσματα των τελικών του Σαββάτου ήταν:

200 πεταλούδα: Δαμασιώτη 2.14.97, 5η.

200 ύπτιο: Χρήστου 1.58.58, 3ος - Μακρυγιάννης 1.59.41, 9ος (1ος στον μικρό τελικό με τον 7ο καλύτερο χρόνο συνολικά στο συγκεκριμένο αγώνισμα).

200 μικτή: Παυλοπούλου 2.19.82, 6η.

200 ελεύθερο: Εγγλεζάκης 1.50.05 13ος (5ος στον μικρό τελικό).

200 πρόσθιο: Θώμογλου 2.13.08, 5ος.

400 μικτή: Παπαστάμος 4.22.22, 4ος.

1500 ελεύθερο: Κυνηγάκης 15.33.53, 8ος.

«Ήταν άλλη μια αγωνιστική με αρκετές θετικές εμφανίσεις για τους αθλητές μας. Σε μια περίοδο που το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα είναι ο πρώτος στόχος της χρόνιας είναι φυσικό οι αθλητές μας να μην βρίσκονται στην καλύτερη κατάσταση. Φυσικά υπάρχει και το χθεσινό όριο του Μακρυγιάννη που δείχνει ότι υπάρχουν αρκετοί ακόμα αθλητές που θα διεκδικήσουν όρια» τόνισε ο σύνοδος Ομοσπονδιακός τεχνικός Μίλτος Κανελλόπουλος στην απολογιστική του δήλωση για την δεύτερη ημέρα του μίτινγκ και κατέληξε: «Νομίζω οτι βρισκόμαστε σε καλό δρόμο και η χρόνια, παρά τις δυσκολίες, θα είναι πετυχημένη».