ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ / 15o ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ 25ΑΡΑΣ ΠΙΣΙΝΑΣ

Διαδικτυακή Συνέντευξη Τύπου για την ελληνική αποστολή στο Άμπου Ντάμπι

  09.12.2021 13:36       806

Τους κολυμβητές / τριες μας που θα μετάσχουν στο 15ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 25άρας πισίνας (Άμπου Ντάμπι, 16-21 Δεκεμβρίου), αλλά και το FINA Marathon Swim World Series – Grand Finale (Άμπου Ντάμπι, 15-16 Δεκεμβρίου), παρουσιάζει αύριο (10/12) το μεσημέρι (12.00) σε Διαδικτυακή Συνέντευξη Τύπου, η ΚΟΕ.

Οι συνάδελφοι θα μπορούν να παρακολουθήσουν και να μετάσχουν, μέσω σχετικού link που τους έχει αποσταλεί, ενώ η Συνέντευξη Τύπου θα μεταδοθεί απευθείας από το KOE TV στο Youtube

Στο Άμπου Ντάμπι, θα ταξιδέψουν για την τελευταία κορυφαία διοργάνωση του 2021, οι Ανδρέας Βαζαίος, Άννα Ντουντουνάκη, Απόστολος Χρήστου, Γιώργος Σπανουδάκης, Δημήτρης Μάρκος, Γεωργία Δαμασιώτη και Μαρία – Θάλεια Δρασίδου, ενώ για την διοργάνωση του Open Water οι Άλκης Κυνηγάκης (10χλμ) και Νεφέλη – Ευαγγελία Γιαννοπούλου (10χλμ), συνοδευόμενοι από τον προπονητή και Τεχνικό Διευθυντή Κολύμβησης της ΚΟΕ, Βαγγέλη Κοζομπόλη.

Τους κολυμβητές / τριες για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, θα συνοδεύσουν οι προπονητές, Αλέξανδρος Νικολόπουλος (Υπεύθυνος Ανάπτυξης & Επιστημονικής υποστήριξης στην ΚΟΕ) και Παναγιώτης Βελέντζας (συνεργαζόμενος Ομοσπονδιακός), ο φυσικοθεραπευτής Γιώργος Δεμέτης και το μέλος του Δ.Σ της ΚΟΕ και συνέφορος Κολύμβησης, Νίκος Ξυλούρης.

 Την προσεχή Δευτέρα (13/12, 12.40) αναχωρούν οι Χρήστου, Σπανουδάκης, Μάρκος, Δρασίδου, Κυνηγάκης, Γιαννοπούλου και οι Κοζομπόλης, Νικολόπουλος, Βελέντζας, Δεμέτης, ενώ την ίδια ημέρα από το Λονδίνο και ο Ανδρέας Βαζαίος.

Την Τετάρτη (15/12, 14.30) θα μεταβούν στο Άμπου Ντάμπι και οι, Ντουντουνάκη, Δαμασιώτη, Ξυλούρης, μαζί με τον Πρόεδρο της ΚΟΕ Κυριάκο Γιαννόπουλο.

Οι Συμμετοχές

Οι επτά (7) κολυμβητές / τριες μας, έχουν δηλωθεί να αγωνιστούν:

*ΒΑΖΑΙΟΣ: 100, 200, 400μ Μικτή Ατομική

*ΝΤΟΥΝΤΟΥΝΑΚΗ: 50, 100μ πεταλούδα

*ΧΡΗΣΤΟΥ: 50, 100, 200μ ύπτιο, 100μ ελεύθερο

*ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ: 50, 100μ πρόσθιο

*ΜΑΡΚΟΣ: 200, 400, 1500μ ελεύθερο

*ΔΡΑΣΙΔΟΥ: 50, 100μ πρόσθιο, 100μ Μικτή Ατομική, 50μ ελεύθερο

*ΔΑΜΑΣΙΩΤΗ: 200μ πεταλούδα, 200μ Μικτή Ατομική

Η Ελλάδα στα Παγκόσμια Πρωταθλήματα 25άρας

Για την ελληνική κολύμβηση, η φετινή, είναι η 14η συμμετοχή σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 25άρας πισίνας, από τα οποία και δεν έχει λείψει ποτέ, από το 1993 που καθιερώθηκε η διοργάνωση. Μία απ’ αυτές (5η), το 2000 φιλοξενήθηκε στην Αθήνα.

1993 Πάλμα ντε Μαγιόρκα

1995 Ρίο ντε Τζανέιρο

1997 Γκέτεμποργκ

1999 Χονγκ Κονγκ

2000 ΑΘΗΝΑ

2002 Μόσχα

2004 Ιντιανάπολη

2006 Σαγκάη

2008 Μάντσεστερ

2010 Ντουμπάι

2012 Κωνσταντινούπολη

2014 Ντόχα

2016 Γουίντσορ

2018 Χανκτσού

Σύνολο ατομικών συμμετοχών: 56 κολυμβητές / τριες

Περισσότερες ατομικές συμμετοχές: 4 Τόνια Μαχαίρα (1993, 1995, 1997, 2000)

Οι 11 Τελικοί

Στις 13 προηγούμενες διοργανώσεις, η Ελλάδα είχε συμμετοχή σε 11 συνολικά Τελικούς.

*1997 (Γκέτεμποργκ): 6ος Δημήτρης Μαγγανάς (400μ ελεύθερο)

*2000 (ΑΘΗΝΑ): 6η Άρτεμις Δάφνη (400μ Μ. Ατομική), 7η Άρτεμις Δάφνη (200μ Μ. Ατομική), 7η Εθνική Ομάδα 4χ100μ ελεύθερο (Ελεονώρα Μάρκου, Τόνια Μαχαίρα, Ζαμπία Μελαχροινού, Ειρήνη Κώστα), 8η Εθνική Ομάδα 4χ100μ Μ. Ομαδική (Γιάννης Κοκκώδης,     Ανδρέας Ζέππος, Γιώργος Πόποτας, Πασχάλης Ντάτσος), 8ος Γιάννης Κοκκώδης (400μ Μ. Ατομική)

*2002 (Μόσχα): 8ος Γιάννης Κοκκώδης (400μ Μ. Ατομική), 8ος Απόστολος Τσαγκαράκης (50μ πεταλούδα), 8η Εθνική Ομάδα 4χ200μ ελεύθερο (Ζωή Δημοσχάκη, Ζαμπία Μελαχροινού, Εύη Τσάγκα,  Μαριάννα Λυμπερτά)

*2006 (Σαγκάη): 7ος Γιάννης Κοκκώδης (200μ Μ. Ατομική)

*2016 (Γουίντσορ): 8ος Ανδρέας Βαζαίος (200μ Μ. Ατομική)

Τρεις παρόντες

Από τους επτά (7) κολυμβητές / τριες μας που μετέχουν στο Άμπου Ντάμπι, μόνον οι τρεις (3) έχουν συμμετάσχει στο παρελθόν σε αντίστοιχη διοργάνωση.

ΒΑΖΑΙΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

*2012 (Κωνσταντινούπολη): 15ος 200μ Μ. Ατομική, 19ος 200μ πεταλούδα, 22ος 100μ Μ. Ατομική, 25ος 100μ πεταλούδα

*2014 (Ντόχα): 11ος 100μ Μ. Ατομική, 14ος 200μ Μ. Ατομική, 19ος 100μ πεταλούδα

*2016 (Γουίντσορ): 8ος 200μ Μ. Ατομική, 13ος 100μ Μ. Ατομική

ΧΡΗΣΤΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

*2014 (Ντόχα): 19ος 200μ ύπτιο, 22ος 50μ ύπτιο, 23ος 100μ Μ. Ατομική, 24ος 100μ ύπτιο, 48ος 50μ ελεύθερο

*2016 (Γουίντσορ): 17ος 200μ ύπτιο, 20ός 100μ ύπτιο, 28ος 100μ ελεύθερο, 29ος 50μ ύπτιο

*2018 (Χανκτσού): 14ος 50μ ύπτιο, 14ος 100μ ύπτιο, 20ός ύπτιο

ΝΤΟΥΝΤΟΥΝΑΚΗ ΑΝΝΑ

*2018 (Χανκτσού): 13η 100μ πεταλούδα, 18η 50μ πεταλούδα, 20ή 200μ πεταλούδα

Το «ταμείο» του 2021

Στις τρεις (3) κορυφαίες διοργανώσεις της χρονιάς (2021) που προηγήθηκαν, οι κολυμβητές /τριες μας (πλην της Δαμασιώτη που δεν μετείχε), έχουν να παρουσιάσουν επτά (7) Μετάλλια και τις πιο κάτω σημαντικότερες διακρίσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ (Τόκιο)

*Ντουντουνάκη Άννα: 9η 100μ πεταλούδα

*Χρήστου Απόστολος: 11ος 100μ ύπτιο

*Βαζαίος Ανδρέας: 24ος 200μ Μ. Ατομική

*Μάρκος Δημήτρης: 26ος 800μ ελεύθερο

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ (Βουδαπέστη)

*Ντουντουνάκη Άννα: 1η 100μ πεταλούδα

*Χρήστου Απόστολος: 3ος 100μ ύπτιο

*Βαζαίος Ανδρέας: 7ος 200μ Μ. Ατομική

*Δρασίδου Μαρία – Θάλεια: 22η 50μ πρόσθιο

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 25ΑΡΑΣ (Καζάν)

*Ντουντουνάκη Άννα: 2η 100μ πεταλούδα, 3η 50μ πεταλούδα

*Χρήστου Απόστολος: 3ος 100μ ύπτιο

*Βαζαίος Ανδρέας: 1ος 200μ Μ. Ατομική, 2ος 100μ Μ. Ατομική

*Σπανουδάκης Γιώργος: 7ος 100μ Μ. Ατομική

*Μάρκος Δημήτρης: 13ος 200μ ελεύθερο

*Δρασίδου Μαρία – Θάλεια: 15η 50μ πρόσθιο

Τα 39 τους Μετάλλια

Τρεις (3) από τους επτά (7) του Άμπου Ντάμπι, έχουν ανέβει 39 φορές σκαλιά βάθρου σε κορυφαίες διοργανώσεις.

ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ

*2016 Λονδίνο: 1ος Βαζαίος 200μ Μ. Ατομική, 3ος Χρήστου 100μ ύπτιο

*2018 Γλασκόβη: 3ος Χρήστου 100μ ύπτιο

*2021 Βουδαπέστη: 1η Ντουντουνάκη 100μ πεταλούδα, 3ος Χρήστου 100μ ύπτιο

ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ (25Μ)

*2015 Νετάνια: 3ος Βαζαίος 100μ Μ. Ατομική

*2017 Κοπεγχάγη: 2ος Βαζαίος 200μ Μ. Ατομική & 200μ πεταλούδα

*2019 Γλασκόβη: 1ος Βαζαίος 200μ Μ. Ατομική & 200μ πεταλούδα, 3ος 100μ Μ. Ατομική, 3η Ντουντουνάκη 100μ πεταλούδα

*2021 Καζάν: 1ος Βαζαίος 200μ Μ. Ατομική, 2ος 100μ Μ. Ατομική, 2η Ντουντουνάκη 100μ πεταλούδα, 3η 50μ πεταλούδα, 3ος Χρήστου 100μ ύπτιο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΝΕΩΝ

*2014 Νανζίγκ: 2ος Χρήστου 50μ ύπτιο

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΝΕΩΝ

*2011 Λίμα: 2ος Βαζαίος 200μ Μ. Ατομική & 200μ πεταλούδα

*2013 Ντουμπάι: 1ος Χρήστου 100μ ύπτιο

ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΕΦΗΒΩΝ – ΝΕΑΝΙΔΩΝ

*2011 Βελιγράδι: 3ος Βαζαίος 200μ Μ. Ατομική

*2012 Αμβέρσα: 1ος Βαζαίος 100μ πεταλούδα, 2ος Βαζαίος 200μ Μ. Ατομική

*2013 Πόζναν: 3ος Χρήστου 50μ ύπτιο

*2014 Ντόρντεχτ: 1ος Χρήστου 100μ ύπτιο, 2ος 200μ ύπτιο & 50μ ύπτιο

ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

*2013 Μερσίνη: 2ος Βαζαίος 4χ100μ Μ. Ομαδική, 3ος Βαζαίος 200μ Μ. Ατομική

*2018 Ταραγόνα: 1ος Βαζαίος 200μ Μ. Ατομική, 3ος Βαζαίος 200μ πεταλούδα, 1ος Χρήστου 100μ ύπτιο & 4χ100μ Μ. Ομαδική, 2ος Χρήστου 4χ100μ ελεύθερο, 3ος Χρήστου 50μ ύπτιο & 200μ ύπτιο, 3η Ντουντουνάκη 100μ πεταλούδα & 4χ100μ Μ. Ομαδική

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ