ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ

Διατήρησε τα σκήπτρα ο ΝΟ Βουλιαγμένης, 11-5 στον τελικό το Παλαιό Φάληρο

31.03.2013 20:31       1250

Κυρίαρχος στην κατηγορία Νέων Ανδρών στην υδατοσφαίριση αναδεικνύεται ο ΝΟ Βουλιαγμένης. Η ομάδα του Λαιμού διατήρησε τα σκήπτρα της καθώς κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά τον τίτλο στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα και μάλιστα πανηγυρικά, αφού νίκησε άνετα και στον μεγάλο τελικό, που έγινε στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης, το Παλαιό Φάληρο με 11-5.

Ο ΝΟΒ, που ήταν το μεγάλο φαβορί, έφτασε στο τρόπαιο και αναδείχθηκε πρωταθλητής 2013 με το απόλυτο των νικών στην τελική φάση και μετέτρεψε και τον τελικό σε τυπική διαδικασία.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – Π. ΦΑΛΗΡΟ 11-5

ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ:  2-1, 3-0, 1-1, 5-3

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Κώστας Σπηλιώπουλος): Ζερδεβάς, Κόλλιας, Καπετανάκης, Φούρλας, Χαλιάσος, Γιούρλας, Πρωτόπαππας, Μαυρωτάς 2, Μασμανίδης 5, Θεοδόσης 2, Χελιουδάκης 1, Ποταμιάνος 1, Κουρούβανης, Καλαϊτζής, Τούλης.

Π. ΦΑΛΗΡΟ (Νίκος Μουμούρης): Καζάκος, Χάλαρης, Χρυσανθακόπουλος, Τζαβάρας, Παπανικολάου, Πάτας, Σίμος 1, Γονιωτάκης, Φυτάλης 3, Σπυρόπουλος, Κουκουμάκης, Τσαγκάρης, Αθανασίου 1, Αδαμόπουλος,  Γρηγοριάδης.

Διαιτητές: Σταυρόπουλος, Μπιράκης

Αλυτάρχης: Χαράλαμπος Τρούλος

ΤΗΝ 3η ΘΕΣΗ κατέκτησε ο Πανιώνιος που νίκησε στον μικρό τελικό τον Νηρέα Γέρακα με 17-7.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ 17-7

ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 3-1, 4-3, 4-3, 6-0

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σπύρος Μπουλουγουράς): Μυγόπουλος, Καρακάσης 6, Βυθούλκας, Νικολόπουλος, Αλεξίου 4, Γαρδίκας 2, Παυλάκης, Σανιδάς, Γρηγορόπουλος 2, Βέκος  1, Κούφαλης, Αλβέρτης 1, Παπαηλιού, Χατζηκυριακάκης 1, Κουλαξίδης.

ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ (Δημήτρης Κακαρνάκης): Ακάλεστος, Σινανίδης, Γκιζιόρος 2, Καφαντώγιας, Ασημακόπουλος, Παπαδόπουλος Γρ., Θεοδωρακόπουλος, Πανταζόπουλος 3, Καρκάνης, Μπουράνης, Τοπιντζής, Μπερτόλης 2, Τσαγκούρος, Ιερονυμάκης, Καρανίκας.

Υπενθυμίζουμε, νωρίτερα το μεσημέρι στους αγώνες κατάταξης: Για τις θέσεις 5η-6η: Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 10-5. Για τις θέσεις 7η-8η: ΟΥΚ Βόλου – Παναθηναϊκός 7-6.

Η ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ: 1. ΝΟ Βουλιαγμένης, 2. Π. Φάληρο, 3. Πανιώνιος, 4. Νηρέας Γέρακα, 5. Ολυμπιακός, 6. ΠΑΟΚ, 7. ΟΥΚ Βόλου, 8. Παναθηναϊκός, 9. Ιωνικός Νίκαιας και Ηρακλής.

Πολυτιμότερος (MVP) παίκτης του πρωταθλήματος αναδείχθηκε ο Μασμανίδης του ΝΟ Βουλιαγμένης και καλύτερος τερματοφύλακας ο Ζερδεβάς (επίσης του ΝΟΒ).

Στις ΦΩΤΟ 1 και 2 οι πανηγυρισμοί των παικτών του πρωταθλητή ΝΟΒ εντός και εκτός νερού. Στη ΦΩΤΟ 3 η Στέλλα Λαζάρου απονέμει το τρόπαιο του MVP στον Μασμανίδη.