ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Δύο θέσεις σε βάθρο στο "Sette Colli"

25.06.2016 22:36       1421

Πολύ καλές επιδόσεις και πλασαρίσματα περιελάμβανε η δεύτερη μέρα του σπουδαίου μίτινγκ του "Sette Colli", που διεξάγεται στη Ρώμη. Οι Έλληνες πρωταθλητές είχαν συμμετοχή σε 3 μεγάλους τελικούς και σε δύο δεύτερους τελικούς (Final B).

Την καλύτερη θέση όλων κατέλαβε ο Απόστολος Χρήστου στα 100μ. Ύπτιο με επίδοση 54.35, ενώ πρώτος ήταν ο Νίκολο Μπονάτσι από την Ιταλία.

Στο βάθρο ανέβηκε και ο Στέφανος Δημητριάδης στα 200μ. Πεταλούδα. Ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού ήταν 3ος με 1:57.58 στο μεγάλο τελικό του αγωνίσματος πίσω από το μεγάλο Ούγγρο Λάζλο Τσεχ που με 1:54.69 πέτυχε ρεκόρ αγώνων, καθώς και από τον επίσης Ούγγρο Μπίζτσο Μπέντσε που τερμάτισε σε χρόνο 1:57.30

Την 4η θέση κατέλαβε ο Γιάννης Δρυμωνάκος στα 400μ. Μικτής Ατομική Ανδρών με χρόνο 4:21.16. Ο πολύπειρος πρωταθλητής έκανε αρκετά καλή κούρσα, χωρίς όμως να μπορέσει να πλησιάσει το όριο για το Ρίο (4:16.71).

Ο Αντώνης Φωκαΐδης στα 1500μ. Ελεύθερο τερμάτισε στην 7η θέση με 15:36.46.

Στο δεύτερο τελικό των 100μ. Πεταλούδα των γυναικών η Κρίστελ Βουρνά ήταν δεύτερη με χρόνο 59.60, αρκετά μακριά από το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες (58.74), ενώ στον δεύτερο τελικό των 50μ. Πρόσθιο ο Γιάννης Καρπουζλής τερμάτισε 3ος με χρόνος 28.20.

Από τους πρωινούς προκριματικούς δεν είχαν καταφέρει να βρεθούν σε τελικούς 4 Έλληνες πρωταθλητές.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των Ελλήνων αθλητών στη δεύτερη ημέρα του μίτινγκ Σέτε Κόλι:

100μ. Ύπτιο Ανδρών: Απόστολος Χρήστου 54.35 -2ος

200μ. Πεταλούδας Ανδρών: Στέφανος Δημητριάδης 1:57.58 -3ος

400μ. Μικτή Ατομική Ανδρών: Γιάννης Δρυμωνάκος: 4:21.16 -4ος

1500μ. Ελεύερο Ανδρών: Αντώνης Φωκαΐδης: 15:36.46 - 7ος

100μ. Πεταλούδα Γυναικών: Κρίστελ Βουρνά 59.60 -10η

50μ. Πρόσθιο Ανδρών: Γιάννης Καρπουζλής: 28.20 -11ος

100μ. Ύπτιο Γυναικών: Όλγα Ντάλλα 1:05.19 - 31η

100μ. Πεταλούδα Γυναικών: Ιωάννα Κακκαβά: 1:05.54 - 43η