ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Α1 ΑΝΔΡΩΝ

Δύσκολα, αλλά κυρίαρχος ο Ολυμπιακός, 8-5 τον ΝΟ Βουλιαγμένης στο ντέρμπι του Λαιμού

18.01.2015 14:12       728

Ο γηπεδούχος ΝΟ Βουλιαγμένης έκανε από τα καλύτερα φετινά παιχνίδια του, ο Ολυμπιακός -ως φαβορί- ήταν μάλλον κουρασμένος από το ταξίδι στην Ιταλία ή και υπεροπτικός (όπως τον χαρακτήρισε ο ίδιος ο προπονητής του) και στο κολυμβητήριο του Λαιμού έγινε ντέρμπι από τα παλιά ανάμεσα στους δυο μονομάχους της ελληνικής υδατοσφαίρισης, στο ματς που έκλεισε την 8η αγωνιστική της Α1 Ανδρών.

Οι ερυθρόλευκοι, πάντως, επικράτησαν τελικά, έστω και δύσκολα με 8-5 και επιβεβαιώνουν την κυριαρχία τους εντός συνόρων πετυχαίνοντας το 8 στα 8 και απολαμβάνοντας πάντα τη μοναξιά της κορυφής. Αντίθετα ο ΝΟΒ έχει υποχωρήσει στην 6η θέση.

Οι "μπέμπηδες" του Τεό Λοράντου το πάλεψαν και κατάφεραν με καλή άμυνα να κρατούν τον Ολυμπιακό σε χαμηλό σκορ και παράλληλα να βρίσκουν τρόπο να είναι στο παιχνίδι κυρίως με τον πρωταγωνιστή τους Θανάση Χρυσοσπάθη.

Οι ερυθρόλευκοι, όμως, που νόμιζαν ότι θα κέρδιζαν χωρίς να κοπιάσουν και τα βρήκαν σκούρα, κρατούσαν καλά στην άμυνα και βρήκαν τελικά τις λύσεις κυρίως με τον κορυφαίο τους στον σημερινό αγώνα Αλέξανδρο Γούνα (σε άμυνα και επίθεση), που από τα τρία γκολ που πέτυχε τα δύο ήταν καθοριστικά καθώς άνοιξαν τη διαφορά και κυρίως το 5-7 στις αρχές του τέταρτου οκτάλεπτου.

Ο ΝΟΒ είχε 2/4 π.π., 1/1 πέναλτι, 2 περιφέρεια και ο Ολυμπιακός είχε 2/5 π.π., 1 κόντρα, 1 φουνταριστός, 4 περιφέρεια.

Ενός λεπτού σιγή κρατήθηκε στο ημίχρονο στη μνήμη του ιστορικού πρώην προέδρου του ΝΟΒ Γιώργου Καμπάνη.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 5-8

Οκτάλεπτα: 3-4, 0-1, 2-1, 0-2