ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Α ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Δύσκολη επικράτηση του Εθνικού στην Πάτρα (8-7 την ΝΕΠ)

05.05.2021 18:54       623

Ένα σπουδαίο και αμφίρροπο παιχνίδι έγινε το απόγευμα της Τετάρτης 5 Μαΐου στο Εθνικό κολυμβητήριο «Αντώνης Πεπανός» της Πάτρας. Ο Εθνικός κέρδισε με δυσκολία την ΝΕ Πατρών με 8-7 και έκανε ένα ακόμη βήμα για την κατάληψη της 3ης θέσης στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Η ΝΕΠ συνέχισε τις πολύ καλές εμφανίσεις του δεύτερου γύρου και λίγο έλειψε να πάρει ένα θετικό αποτελέσματα.

Ο αγώνας ξεκίνησε θετικά για τον Εθνικό που προηγήθηκε με 4-1 και 5-2 μέχρι την Τρίτη περίοδο του παιχνιδιού. Τα κορίτσια της ΝΕΠ αντέδρασαν, ισοφάρισαν σε 5-5 στο 26ο λεπτό, μείωσαν σε 7-8 στο 2.29 πριν την λήξη, αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ - ΕΘΝΙΚΟΣ 7-8

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 0-1, 3-1, 3-3.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ (προπονητής Κώστας Σακαλής): Γιαννακέα, Ανδρουτσέλη, Σινεμόγλου, Μ. Μπαλάτσα, Τσιμάρα, Μανέτα, Μιχαηλίδου, Μοίραλη, Παπανικολάου, Ευδοκία Τσιμάρα 6, Κουρέτα, Γιαννακοπούλου, Ντάσιου 1, Πουλοπούλου, Ζαφειράκη.

ΕΘΝΙΚΟΣ (προπονητής Κώστας Φιτσανάκης): Σωτηρέλη, Ρακιντζή, Κωνσταντοπούλου, Ελληνιάδη 2, Μαμόγλου 1, Μπερίκου, Χατζηκυριακάκη, Λογοθέτη 2, Πεττα 2, Δούλη 1, Γκοτζιά, Ζαφειράκη, Καραμπέτσου, Χέλμη, Γαλανάκη.

Διαιτητές: Κατσώνης - Κ. Βασιλείου

Αλυτάρχης: Φίλιππος Αντίοχος