ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ/ΦΑΙΝΑΛ ΣΙΞ/ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ

Έκτο ραντεβού για την 3η ευρωπαϊκη κούπα του Ολυμπιακού

03.06.2016 22:48       1930

Του Φώντα Χήτα

Η μεγάλη πρόκριση του Ολυμπιακού στον αυριανό (4 Ιουνίου) τελικό του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ υδατοσφαίρισης Ανδρών στη Βουδαπέστη, με τη νίκη του (8-7) επί της Σόλνοκ, τον στέλνει για 6η φορά (5ος τελικός) στην ιστορία του στην διεκδίκηση ευρωπαϊκής κούπας, με την περίοδο 2001-02 να είναι η κορυφαία του, όταν και πανηγύρισε το Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά και το Σούπερ Καπ, μέσα στην ουγγρική πρωτεύουσα.

Η αρχή έγινε την περίοδο 1997-98 στον διπλό τελικό του Κυπέλλου Κυπελλούχων. Στο ΟΑΚΑ νίκησε στο γκολ (7-6) τη Φερενσβάρος αλλά ηττήθηκε 6-8 στην Βουδαπέστη. Στον πάγκο της τεχνικής του ηγεσίας ο Νίκος Λουκάτος.

Στην ίδια διοργάνωση, την επόμενη περίοδο (1998-99), έφτασε πάλι στον τελικό με τον Νίκο Στάμενιτς πια στο τιμόνι. Ηττήθηκε στο Ζάγκρεμπ 13-4 από τη Μλάντοστ και στον δεύτερο τελικό στον Πειραιά νίκησε μεν (10-6) αλλά δεν έφτανε.

Στο Ντουμπρόβνικ και το Τσάμπιονς Λιγκ, την περίοδο 2000-01 με τον Ντράγκαν Ματουτίνοβιτς τεχνικό καθοδηγητή, έφτασε στον τελικό του φάιναλ φορ (7-6 την Ποζίλιπο στον ημιτελικό), αλλά τον «γονάτισε» ο Μπόρις Μαργκέτα κόντρα στη Γιουγκ από την οποία ηττήθηκε (7-8) στην παράταση (5-5 η κανονική διάρκεια).

Η δικαίωση την επόμενη σεζόν (2001-02) στο αντίστοιχο φάιναλ φορ της Βουδαπέστης και με τον Ζόλταν Κάσας στον πάγκο (συνεργάτης του ο Θοδωρής Βλάχος). Νικά στον ημιτελικό (8-5) τη Γιουγκ και κάνει το ίδιο και στον τελικό κόντρα στη Χόνβεντ (9-7). Είναι το πρώτο του ευρωπαϊκό τρόπαιο!

Τον Δεκέμβρη του ίδιου χρόνου, πάλι στην ουγγρική πρωτεύουσα, νικά και τη Βάσας (6-5), κάτοχο του Κυπέλλου Κυπελλούχων και κατακτά έτσι το Σούπερ Καπ Ευρώπης!

Θα ακολουθήσει, 5 χρόνια μετά (2006-07), με τον Βαγγέλη Πάτερο πια προπονητή, η συμμετοχή του στο φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας (όπως ονομαζόταν τότε η κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση), στο Μιλάνο. Ήττα στον ημιτελικό από τη Ρέκο (9-10) και την Παρτίζαν Βελιγραδίου στον μικρό τελικό για την 3η θέση (13-15 στην παράταση, 10-10 η κανονική διάρκεια).

Ο ΝΟ Βουλιαγμένης την πρώτη κούπα

Για τις ελληνικές ομάδες στα Κύπελλα Ευρώπης, το πρώτο τρόπαιο ήλθε την περίοδο 1996-97 στο Κύπελλο Κυπελλούχων με τον ΝΟ Βουλιαγμένης (προπονητής ο Γιάννης Γιαννουρής), στον διπλό τελικό με τη Ρόμα. Ισοπαλία (9-9) στη Ρώμη και νίκη (7-6) για τους «μπέμπηδες» στο κατάμεστο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Τελικούς ΝΟ Πατρών και Πανιώνιος

Δύο ακόμη ομάδες έφτασαν σε άλλους 3 τελικούς Ευρωπαϊκών Κυπέλλων, χωρίς όμως θετικό αποτέλεσμα.

Στο Κύπελλο Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας, την περίοδο 1998-99, ο ΝΟ Πατρών ηττάται (7-12) στη Βουδαπέστη από την Ουίπεστ, την οποία νικά (10-9) στην Πάτρα. Προπονητής ο Γιώργος Κακουλίδης.

Δέκα χρόνια μετά (2008-09) στην ίδια διοργάνωση, ο Πανιώνιος νικά στη Νέα Σμύρνη 8-6 τη Σέγκεντ και υποκύπτει στα πέναλτι (17-13) στην Ουγγαρία, (7-9 η κανονική διάρκεια, 10-12 η παράταση), με προπονητή τον Κώστα Λούδη.

Την επόμενη περίοδο (2009-10) πάλι ο Πανιώνιος, με τον Μάκη Βολτυράκη στον πάγκο, έρχεται ισόπαλος (9-9) με τη Σαβόνα στη Νέα Σμύρνη και χάνει (3-11) στην έδρα της.

Εθνικός ο πρώτος

Η πρώτη πάντως ελληνική ομάδα που έφτασε σε τελική φάση (σύστημα pool 4 φιναλίστ) είναι ο Εθνικός του αείμνηστου Λίνο Ρεπέτο, την περίοδο 1980 – 81 στο Κύπελλο Πρωταθλητριών (μετέπειτα Τσάμπιονς Λιγκ και Ευρωλίγκα). Στο Ντουμπρόβνικ είναι 4ος κόντρα στη Γιουγκ, τη Βάσας και τη Σπαντάου.