ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / EURO CUP ΑΝΔΡΩΝ / ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ

Εμφατική επικράτηση ο Απόλλων Σμύρνης με “γκάζι” στο δεύτερο ημίχρονο, 15-7 τη Μλάντοστ

22.09.2023 18:46       879

Πάτησε "γκάζι” στο δεύτερο ημίχρονο του πρώτου αγώνα του στα προκριματικά του Euro Cup κόντρα στη Μλάντοστ Ζάγκρεμπ, ο Απόλλων Σμύρνης και επιβλήθηκε με 15-7, στο πλαίσιο του 7ου Ομίλου στη Βαρκελώνη. Έτσι, λοιπόν, η "ελαφρά ταξιαρχία" πραγματοποίησε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Νίκου Δεληγιάννη προηγήθηκε με 2-0 και 3-1 στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5-4 και έκλεισε το ημίχρονο με 6-6. Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης οι παίκτες του Απόλλωνα μπήκαν αποφασισμένοι για την νίκη με αποτέλεσμα να κάνουν ένα επιμέρους 4-1 στην τρίτη περίοδο και 5-0 στην τελευταία (συνολικά 9-1). Μάλιστα, η ελληνική ομάδα είχε πλουραλισμό στο σκοράρισμα, αφού πέτυχαν γκολ δέκα παίκτες.

ΜΛΑΝΤΟΣΤ ΖΑΓΚΡΕΜΠ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 7-15

Οκτάλεπτα: 4-3, 2-3, 1-4, 0-5

Οι σκόρερ του ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΣΜΥΡΝΗΣ Τρούλος 3, Τσαχιλίδης 2, Γαρδίκας 2, Αλαμάνος 2, Τόττης 1, Γωνιωτάκης 1, Δίπλαρος 1, Σουσιασβίλι 1, Μόκκας 1, Μπογκντάνοβιτς 1.

Αναλυτικά η διακύμανση και όλα τα στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.

Αύριο, Σάββατο 23/9, ο Απόλλων αντιμετωπίζει στις 17:00 την Πότσδαμ.