ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ / ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΝΕΩΝ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ/ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

Ένατος στον κόσμο ο Δημητρίου, στα 200μ ελεύθερο

26.08.2015 10:51       1463

ΦΩΤΟ (Αρχείου): Την 9η θέση στον κόσμο κατέλαβε ο Δημήτρης Δημητρίου στα 200μ ελεύθερο

Πολύ καλή παρουσία είχαν οι Έλληνες κολυμβητές που αγωνίστηκαν στα προκριματικά της 2ης αγωνιστικής ημέρας του Παγκόσμιου πρωταθλήματος Νέων που διεξάγεται στη Σιγκαπούρη. Η πρόκριση για τους απογευματινούς τελικούς δεν ήρθε, αλλά οι αθλητές μας απέδειξαν  ότι μπορούν να πετύχουν πολλά.

Την 9η θέση στον κόσμο κατέλαβε ο Δημήτρης Δημητρίου, ο οποίος άγγιξε την πρόκριση στον τελικό των 200μ. ελεύθερο, αλλά δε κατάφερε να πάρει τελικά το εισιτήριο για την οκτάδα. Ο  18χρονος αθλητής του ΑΝΟ Αργυρούπολης έκανε νέο ατομικό ρεκόρ με 1:50.82 (1:51.21 το προηγούμενο) αλλά έμεινε εκτός τελικού καθώς ήταν ο 9ος στη συνολική κατάταξη

Μία ανάσα από την πρόκριση στον ημιτελικό έφτασε η Ιλεάννα Οικονόμου στα 100μ. ελεύθερο. Η Οικονόμου έκανε την υπέρβαση της και με 56.66 έκανε ατομικό ρεκόρ (56.91) αλλά έμεινε εκτός για μόλις 0.02 δευτερόλεπτα καθώς η 16η Γκαμπριέλε Ρονσάτο από τη Βραζιλία έκανε 56.64. Στο ίδιο αγώνισμα, η Βασιλική Μπάκαέκανε 56.92 και ήταν 19η στη συνολική κατάταξη.