ΤΕΧΝΙΚΗ / 27ο ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ - ΓΥΝΑΙΚΩΝ, ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Εντυπωσιακό καρέ μεταλλίων στη δεύτερη μέρα - Χρυσό ο Δρυγούτης, ασημένια οι Κτενά και η 4Χ50, χάλκινο ο Μυλωνάκης (photos)

28.06.2019 20:46       3150

Όσο κι αν η φράση είναι αδόκιμη, εντούτοις, "πετούν φωτιές στο νερό" τα ελληνικά χρυσά πέδιλα, στο 27ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Τεχνικής κολύμβησης Ανδρών - Γυναικών, στο κολυμβητήριο του ΠΕΑΚ Ιωαννίνων.

Στους απογευματινούς τελικούς της δεύτερης ημέρας της διοργάνωσης, το απόγευμα της Παρασκευής (28/8), οι Έλληνες εκπρόσωποι κατάφεραν να πετύχουν μια εντυπωσιακή συγκομιδή τεσσάρων μεταλλίων. Το καρέ περιείχε ένα χρυσό, δύο ασημένια και ένα χάλκινο, τα δύο εκ των οποίων, μάλιστα, συνοδεύτηκαν με πανελλήνιο ρεκόρ. (Και η συλλογή έχει φτάσει στα πέντε μέχρι στιγμής, καθώς είχαμε και το χάλκινο της πρεμιέρας).

Στο πιο ψηλό σκαλί του ευρωπαϊκού βάθρου ανέβηκε ο Κωνσταντίνος Δρυγούτης. Ο 21χρονος πρωταθλητής μας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό των 200 μ. διπλά πέδιλα Ανδρών, κάνοντας μια εκπληκτική κούρσα και φέρνοντας χρόνο 1.35.46, που αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ. Ο Έλληνας πρωταθλητής Ευρώπης αποθεώθηκε κατά την απονομή και την ανάκρουση του εθνικού μας ύμνου. Ο Κωνσταντίνος Λιβογιάννης τερμάτισε 5ος στον ίδιο τελικό με 1.37.74.

Η πολύπειρη Σοφία Κτενά, πάντα δυνατή και παθιασμένη για διάκριση, είχε υποσχεθεί βάθρο και τη δεύτερη μέρα των αγώνων και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 100μ. υποβρύχιο Γυναικών, με επίδοση 37.47.

Ασημένια ήταν και η Εθνική μας ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ50 επιφάνεια, με μια σπουδαία συνολική εμφάνιση στον τελικό του αγωνίσματος και με χρόνο 1.06.21, που είναι πανελλήνιο ρεκόρ. Την ομάδα συνέθεταν οι Αναστάσιος Μυλωνάκης, Βασιλεία Τσιγκόια, Σοφία Κτενά και Λουκάς Καρετζόπουλος.

Σπουδαία κούρσα και για τον Αναστάσιο Μυλωνάκη στον τελικό των 100 μ. υποβρύχιο Ανδρών, εκεί όπου τερμάτισε τρίτος και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, με χρόνο 33.29.

Η Ειρήνη Δεληγιάννη πήρε την 8η θέση στον τελικό των 200 μ. επιφάνεια Γυναικών με 1.37.05. Στα 1.500 επιφάνεια Γυναικών, μετά και τη διεξαγωγή της  γρήγορης σειράς, η Αναστασία Πολίτου ήταν τελικά 8η με 14.04.31 και η Ευδοξία Θωμάκου 13η με 14.30.45. Στο ίδιο αγώνισμα των Ανδρών ο Μάριος Αρμούτης ήταν 8ος με 12.54.08.

Μπορείτε να δείτε πλούσιο φωτορεπορτάζ στο πάνω μέρος του δημοσιεύματος.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα μπορείτε να τα δείτε ΕΔΩ.