ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / 15ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ / ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Επική πρόκριση θρίλερ της Εθνικής Γυναικών στους «8», στα πέναλτι επί της Ιταλίας (13-12)!

28.07.2013 00:30       1488

ΦΩΤΟ: Δάκρυα χαράς για τα κορίτσια της Εθνικής μας ομάδας

Η ελληνική ψυχή μεγαλούργησε απόψε στη Βαρκελώνη, όπου η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Γυναικών πέτυχε μεγαλειώδη πρόκριση στους «8» του Παγκοσμίου πρωταθλήματος, νικώντας στα πέναλτι την Ιταλία (3-2) και με τελικό σκορ 13-12!

Στη Σαγκάη, δύο χρόνια νωρίτερα την ίδια ημέρα, η Εθνική μας νικούσε και πάλι τις Ιταλίδες (14-11 στον ημιτελικό), απόψε – αν και το ματς έληξε αρχές της … 28ης Ιουλίου - επανέλαβε την επιτυχία της σε έναν αγώνα δίχως αύριο, αφού ο ηττημένος γνώριζε ότι θα επιστρέψει σπίτι του.

Στην διαδικασία των πέναλτι όπου οδηγήθηκε το παιχνίδι, η Έλενα Κούβδου σταμάτησε την Γκαριμπόντι στο τέταρτο ιταλικό πέναλτι και σε συνδυασμό με το πρώτο που είχε χάσει (δοκάρι) η Κουαϊρόλο, η Μαργαρίτα Πλευρίτου που ακολουθούσε, μπορούσε να τελειώσει τον αγώνα. Η μπάλα όμως σταμάτησε στο δοκάρι, για να ακολουθήσει η Μπιανκόνι,  που μας είχε ισοφαρίσει στην κανονική διάρκεια (8-8) με πέναλτι, η οποία και έκανε το μοιραίο λάθος με την αντικανονική της κίνηση (καθυστέρησε στο σφύριγμα του διαιτητή) και έτσι δεν χρειάστηκε να εκτελέσουμε εμείς το πέμπτο και τελευταίο πέναλτι.

Ήταν η θεία δίκη θα λέγαμε, αφού στην κανονική διάρκεια του αγώνα η Ιταλία κέρδισε 3 πέναλτι ευστοχώντας στα δύο από αυτά …

Ξεχείλιζε η διάθεση και η μαχητικότητα των κοριτσιών μας απόψε. Παρά το αρχικό προβάδισμα των Ιταλίδων, στο δεύτερο 8λεπτο η Εθνική μας πήρε μπρος και με σερί 3-0 πέρασε με δύο γκολ (5-3), διαφορά που συνεχίστηκε στο τρίτο (6-4 και 7-5), αλλά και στις αρχές του τέταρτου (8-6).

Η Φιλιώ Μανωλιουδάκη, το όπλο του Γιώργου Μορφέση απόψε (4 γκολ), τότε (7.20’’) έδωσε την εικόνα ότι η Εθνική μας πλησίαζε στη νίκη. Διαφορετική γνώμη όμως είχε η Ραντίτσι αρχικά (δύο πανομοιότυπα γκολ) με την Κότι μάλιστα να δίνει προβάδισμα (9-8), 2.09’’ πριν το τέλος.

Πάλι όμως η Μσνωλιουδάκη είχε απάντηση (0.31’’) και έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Εκεί όπου η Φιλιώ (Μανωλιουδάκη) διαμόρφωσε το 10-10, 10’’ πριν το τέλος του πρώτου 3λέπτου, ενώ στο δεύτερο μας αρνήθηκαν αποβολή στην Αλεξάνδρα Ασημάκη (0.47’’) και στα 18’’ η Κούβδου έβγαλε σε κόρνερ και ουσιαστικά έστειλε το ματς στα πέναλτι.

Στα προημιτελικά, η Εθνική μας αντιμετωπίζει (Δευτέρα 18.00) την Αυστραλία.

ΦΩΤΟ: Ο όρκος πριν την έναρξη του αγώνα

Η εξέλιξη

Α’ 8ΛΕΠΤΟ: 1-0 Μπιανκόνι (περιφέρεια), 1-1 Ασημάκη (π/π), 2-1 Ντι Μάριο (περιφέρεια), 2-2 Ρουμπέση (περιφέρεια)

Β’ 8ΛΕΠΤΟ: 3-2 Μπιανκόνι (πέναλτι), 3-3 Ρουμπέση (περιφέρεια), 3-4 Ασημάκη (φουνταριστός), 3-5 Τσουκαλά (περιφέρεια), 4-5 Γκαριμπόντι (περιφέρεια)

Γ’ 8ΛΕΠΤΟ: 4-6 Τσουκαλά (περιφέρεια), 5-6 Ντι Μάριο (περιφέρεια), 5-7 Μανωλιουδάκη (φουνταριστός)

Δ’ 8ΛΕΠΤΟ: 6-7 Ραντίτσι (περιφέρεια), 6-8 Μανωλιουδάκη (περιφέρεια), 7-8 Ραντίτσι (περιφέρεια), 8-8 Μπιανκόνι (πέναλτι), 9-8 Κότι (κόντρα), 9-9 Μανωλιουδάκη (περιφέρεια)

Α’ 3ΛΕΠΤΟ: 10-9 Εμμόλο (π/π), 10-10 Μανωλιουδάκη (π/π)

Β’ 3ΛΕΠΤΟ: -.

ΠΕΝΑΛΤΙ: Κουαϊρόλο Δοκάρι, Ρουμπέση 10-11, Εμμόλο 11-11, Τσουκαλά 11-12, ντι μαριο 12-12, Αβραμίδου 12-13, Γκαριμπόντι απέκρουσε Κούβδου, Πλευρίτου Μαργ. Δοκάρι, Μπιανκόνι αντικανονική κίνηση

ΦΩΤΟ: Καθοριστικές οι αποκρούσεις της Έλενας Κούβδου

ΙΤΑΛΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 12-13 (9-9 κ.α), (10-10 παράταση)

(2-2, 2-3, 1-2, 4-2)

(1-1, 0-0)

Ιταλία (Φάμπιο Κόντι): Τζίλι, Πομέρι, Γκαριμπόντι 1, Ραντίτσι 2, Κουαϊρόλο, Αϊέλλο, Ντι Μάριο 3, Μπιανκόνι 3, Εμμόλο 2, Παλμιέρι, Κότι 1, Φρασινέτι, Σπαράνο

1/4 π/π, 2/3 πέναλτι, 6 περιφέρεια, 1 κόντρα

Ελλάδα (Γιώργος Μορφέσης): Κούβδου, Τσουκαλά 3, Διαμαντοπούλου Β., Ψούνη, Πλευρίτου Μαργ., Αβραμίδου 1, Ασημάκη 2, Ρουμπέση 3, Κότσια, Μανωλιουδάκη 4, Πλευρίτου Ελ., Μπενέκου Άλκ., Διαμαντοπούλου Χρ.

2/7 π/π, 6 περιφέρεια, 2 φουνταριστός

Διαιτητές: Μπόρις Μαργκέτα (Σλοβενία) – Σέρτζιο Μπορέλ (Ισπανία)

Στην 8άδα του Παγκοσμίου πρωταθλήματος προκρίθηκαν επίσης: Ρωσία (22-3 Νότια Αφρική), Αυστραλία (25-2 Ουζμπεκιστάν), Ολλανδία (11-10 Κίνα), Ισπανία (18-6 Νέα Ζηλανδία), ΗΠΑ (14-3 Βραζιλία), Καναδάς (14-8 Καζακστάν) και Ουγγαρία (14-5 Βρετανία).

Τα ζευγάρια στους «8»: Ρωσία – Καναδάς, Αυστραλία – ΕΛΛΑΔΑ, Ισπανία – ΗΠΑ, Ολλανδία – Ουγγαρία.