ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Α1 ΑΝΔΡΩΝ / Β’ ΦΑΣΗ

Επιστροφή στις νίκες για τον Πανιώνιο, 13-11 τον ΓΣ Περιστερίου, σταθερά στην 3η θέση (pics)

20.03.2024 21:51       1731

Επέστρεψε στα επιτυχή αποτελέσματα, στο πρωτάθλημα της Α1 πόλο Ανδρών, ο Πανιώνιος καθώς πέτυχε μια πολύτιμη, αλλά και περιπετειώδη νίκη με 13-11 επί του ΓΣ Περιστερίου, στον αγώνα της 4ης αγωνιστικής του G1 της Β’ φάσης, που έγινε την Τετάρτη (20/3) το βράδυ στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης.

Έτσι ο ομάδα του Κώστα Δήμου παραμένει σταθερά στην 3η θέση της βαθμολογίας, φτάνοντας τους 42 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στους 26.

Οι Νεοσμυρνιώτες πήραν τα ηνία από το ξεκίνημα του αγώνα και βρέθηκαν να προηγούνται με 8-4 στο ημίχρονο. Στη συνέχεια ο ΓΣΠ μείωσε σε 8-7 και λίγο μετά, στο 2:26 πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου  αποβλήθηκε χωρίς αντικατάσταση ο Κωνσταντίνος Μουρίκης του Πανιωνίου, «για βιαιοπραγία (γροθιά σε αντίπαλο)», όπως αναφέρει και το φύλλο αγώνα. Οι Περιστεριώτες ισοφάρισαν με πέναλτι 8-8 και έπαιξαν 4 λεπτά με παίκτη παραπάνω, αλλά δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα και να πάρουν το πάνω χέρι. Έτσι, μετά το 9-9, ο Πανιώνιος ξέφυγε πάλι με 13-9, για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι στο τελικό 13-11.

Κορυφαίος σκόρερ του Πανιωνίου ήταν ο Νίκολα Μοσκόφ με 6 γκολ (κεντρική φωτο), ενώ 5 έβαλε ο Χρυσοσπάθης για τον ΓΣΠ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 13-11

Οκτάλεπτα: 4-0, 4-4, 1-5, 4-2.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Γαλανίδης, Κοπελιάδης, Μπουζαλάς, Γκιουβέτσης 1, Παπάκος 1, Γραμματικός, Καλαϊτζής, Μοσκόφ 6, Μουρίκης 2, Γούνας 1, Σοφός, Καπετανάκης 2, Λιμαράκης, Παυλοστάθης, Κατραούρας.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Κώστας Λούδης): Αναγνώστου, Μπιτσάκος Χρ. 1, Παπαδημητρίου, Μπιτσάκος Κ., Χρυσοσπάθης 5, Κουκουμάκης, Άντζιτς, Καρούντζος, Φώσκολος 3, Μπεριστιάνος 1, Τοράκης 1, Μπιτσάκος Ανδ., Χόλαντ, Μαστρογιαννάκος, Αλευρίδης.

Διαιτητές: Μπιράκης, Μαρκοπούλου

Αλυτάρχης: Θέμης Χατζής