ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Επιβλητική η Εθνική Ανδρών συνέτριψε με 20-2 την Τουρκία και σφράγισε τριπλό εισιτήριο …

19.01.2012 16:40       1848

Αϊντχόφεν: ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ Φώντας Χήτας

Άνετη και επιβλητική η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών, νίκησε πολύ εύκολα με 20-2 την Τουρκία και έκανε το «3 επί 3» στον Όμιλο της και πάει τώρα για τα δύσκολα, αρχικά με την Ουγγαρία το Σάββατο και στη συνέχεια με την Ιταλία την Δευτέρα.

Όπως και να έχει πάντως, τυπικά και ουσιαστικά πλέον η Εθνική μας είναι στην 6άδα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και σφραγίζει έτσι τη συμμετοχή της στο Προολυμπιακό τουρνουά του Έντμοντον τον Απρίλη, στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2013 (Βαρκελώνη) αλλά και το επόμενο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2014 (Βουδαπέστη).

Το παιχνίδι βέβαια με την Τουρκία δεν αντέχει κριτικής, από τη στιγμή που η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο εθνικών ομάδων είναι σημαντική, αλλά η Ελλάδα σήμερα έπαιξε όπως αρμόζει σε μια ομάδα που επιθυμεί να επανέλθει στα μεγάλα σαλόνια.

Σωστά στην άμυνα, με πίεση και κολύμπι που έφερε πολλά γκολ στην κόντρα.

Με συνεχές πρες η Εθνική δυσκόλεψε την Τουρκία στην ολοκλήρωση των επιθέσεων της, με τον Γιώργο Αφρουδάκη να ανοίγει το σκορ (1-0), 3.51’’ από τη λήξη του πρώτου 8λέπτου.

Με εύκολα γκολ στον παίκτη παραπάνω και αμυντική λειτουργία σωστή που δεν επέτρεψε στην Τουρκία να πετύχει έστω ένα γκολ, ήλθε και η διεύρυνση της διαφοράς (7-0) στην δεύτερη περίοδο.

Μετά από 18 λεπτά και 44’’ η Τουρκία μπόρεσε να σκοράρει (5.16’’) στην τρίτη περίοδο, αλλά αφού μείωσε κι άλλο (Τσαγκατάι), ακολούθησε νέο σερί 3-0 υπέρ μας για να ξανανοίξει η διαφορά στο +9 (11-2).

Παράσταση για ένα ρόλο και στο τελευταίο 8λεπτο, με τον Ανδρέα Μιράλη να … προλαβαίνει να πετύχει 4 γκολ (αγαπημένος αριθμός του στο σκοράρισμα στο Αϊντχόφεν) και την Εθνική να σκοράρει 4 φορές σε κόντρα επίθεση.

8ΛΕΠΤΑ: 1-0, 6-0, 4-2, 9-0

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ

Α’ Περίοδος: 3.51’’ Αφρουδάκης Γ. 1-0 (π/π)

Β’ Περίοδος: 7.31’’ Δελακάς 2-0 (περιφέρεια), 5.01’’ Μουρίκης (κόντρα), 3.39’’ Φουντούλης Ι. 4-0 (π/π), 2.17’’ Αφρουδάκης Γ. 5-0 (π/π), 1.26’’ Θεοδωρόπουλος 6-0 (π/π), 0.05’’ Μυλωνάκης 7-0 (π/π)

Γ’ Περίοδος: 6.47’’ Θεοδωρόπουλος 8-0 (π/π), 5.16’’ Τσαγκατάι 8-1 (π/π), 4.12’’ Τσαγκατάι 8-2 (π/π), 2.48’’ Φουντούλης Ι. 9-2 (π/π), 1.44’’ Αφρουδάκης Γ. 10-2 (φουνταριστός), 1.03’’ Μυλωνάκης 11-2 (π/π)

Δ’ Περίοδος: 7.29’’ Μιράλης 12-2 (πέναλτι), 7.01’’ Αφρουδάκης Χρ. 13-2 (κόντρα), 6.03’’ Μιράλης 14-2 (κόντρα), 5.22’’ Μυλωνάκης 15-2 (κόντρα), 4.39’’ Θεοδωρόπουλος 16-2 (κόντρα), 3.45’’ Μιράλης 17-2 (πέναλτι), 2.23’’ Μιράλης 18-2 (π/π), 1.23’’ Φουντούλης Ι. 19-2 (π/π), 0.38’’ Αφρουδάκης Χρ. 20-2 (πέναλτι)

ΕΛΛΑΔΑ (Ντράγκαν Άντριτς): Καραμπέτσος (Τσαλκάνης), Μυλωνάκης 3, Μιράλης 4, Κοκκινάκης, Δελακάς 1, Θεοδωρόπουλος 3, Αφρουδάκης Χρ. 2, Ντόσκας, Αφρουδάκης Γ. 3, Φουντούλης Ι. 3, Μουρίκης 1, Βουλγαράκης

8/12 π/π, 3/3 πέναλτι, 1 φουνταριστός, 1 περιφέρεια, 7 κόντρα

ΤΟΥΡΚΙΑ (Σινάν Τουρούνς): Σεζέρ, Μπάλτα, Μπιγίκη, Οκμάν, Γκουνκούτ, Κοσκούν, Χαντάλ, Ακιάρ, Γκεντίκ, Τουνσέρ, Γιλμάζ, Τσαγκατάι 2, Γενιγκούν