ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Α' ΓΥΝΑΙΚΩΝ / Β’ ΦΑΣΗ

Επιβλητικός στο ντέρμπι ο Ολυμπιακός, έκλεισε τη σειρά με 2-0 κόντρα στον ΝΟ Βουλιαγμένης (16-8)

04.02.2020 21:21       694

Ο Ολυμπιακός ήταν επιβλητικός στο κολυμβητήριο του Λαιμού, την Τρίτη (4/2), κόντρα στον ΝΟ Βουλιαγμένης για τη Β' φάση του πρωταθλήματος της Α' Εθνικής Γυναικών και πήρε τη νίκη με 16-8, κλείνοντας τη σειρά με 2-0.

Πλεον, οι δύο ομάδες θα μπουν στον όμιλο της Γ' φάσης, με τον Ολυμπιακό να έχει 6 βαθμούς και τον ΝΟ Βουλιαγμένης 3.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν στα ίδια επίπεδα, με την πρώτη περίοδο να λήγει ισόπαλη (3-3), όμως οι "ερυθρόλευκες" πήραν το προβάδισμα με 6-4 στο ημίχρονο. Τα κορίτσια του Χάρη Παυλίδη δεν άφησαν περιθώρια στον ΝΟΒ να μειώσει ούτε στο δεύτερο μισό του αγώνα και έφτασαν στη νίκη με 16-8.

Το Σάββατο (8/2, 18.00) ο ΝΟ Βουλιαγμένης θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό στο κολυμβητήριο του Λαιμού, για τον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης της LEN Euroleague.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 8-16

Τα οκτάλεπτα: 3-3 , 1-3 , 3-5 , 1-5

ΝΟ Βουλιαγμένης (Αλεξία Καμμένου): Κοτσιώνη, Πρωτοπαπά 2, Καϊάφα, Ελληνιάδη, Γιαννοπούλου 1, Ξενάκη 2, Νίνου. 1, Πάτρα 2, Κώτσια, Διαμαντοπούλου Β., Κοντονή, Ρακιντζή, Μαυρωτά, Τσιμάρα, Μουστακαρία

Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου Χ., Πλευρίτου Ε., Μπενέκου 1, Ελευθεριάδου 2, Κρίστμας 2, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 1, Κανετίδου, Δούλη, Πλευρίτου Β. 2, Τσουκαλά 5, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου, Φουντωτού 1, Σιούτη

Διαιτητές: Μπιράκης, Μπουδραμής

Αλυτάρχης: Δημήτρης Γαλήνας

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Ν.β.Χ.