ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

«Έπνιξε» και τους Σκοπιανούς (10-6), πάει Προολυμπιακό η Εθνική ομάδα των Ανδρών

17.01.2012 14:56       1460

Αϊντχόφεν: Γραφείο Τύπου ΚΟΕ Φώντας Χήτας

Σοβαρή και πειθαρχημένη στο παιχνίδι της η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών, πέτυχε και τον δεύτερο αγωνιστικό της στόχο στο Αϊντχόφεν, νικώντας τα Σκόπια με 10-6 στην 2η αγωνιστική των Ομίλων του 30ού Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Έτσι, μετά τις νίκες επί της Ολλανδίας (14-12) την Δευτέρα και τη σημερινή, με δεδομένο ότι την Πέμπτη αντιμετωπίζει την πλέον αδύναμη ομάδα της διοργάνωσης, την Τουρκία, η θέση της στο Προολυμπιακό τουρνουά του Έντμοντον τον ερχόμενο Απρίλη, θεωρείται εξασφαλισμένη.

Με 3 νίκες (αν προστεθεί  κι αυτή επί της Τουρκίας), η Εθνική μας είναι στην 6άδα του Ευρωπαϊκού, πάει στα χιαστί ματς και επανέρχεται στα ψηλότερα σκαλοπάτια. Από εκεί δηλαδή  που έμεινε εκτός, στη Μάλαγα το 2008 (11η) και το Ζάγκρεμπ το 2010 (9η), οπότε η παρουσία της ξαναγίνεται αισθητή στα αθλητικά φόρα.

Αυτή τη φορά η άμυνα λειτούργησε άψογα, μέχρι τα τελευταία λεπτά όταν και είχε κριθεί το ματς και περιόρισε με τον τρόπο αυτό την δυστοκία μας στον παίκτη παραπάνω, όπου η Εθνική δεν ήταν καλή.

Καλή αντίθετα ήταν στα πέναλτι αφού κέρδισε 4 και ευστόχησε (Μιράλης) σε όλα.

Πρόσεξε καλά τα νώτα της η Εθνική στην πρώτη περίοδο και δεν επέτρεψε στους Σκοπιανούς να πετύχουν γκολ και στον λιγότερο που την Δευτέρα υστερήσαμε. Έτσι, με τα γκολ των Μιράλη (πέναλτι) και Ντόσκα, πήρε κεφάλι στο σκορ (2-0).

Η καλή αγωνιστική μας παρουσία είχε συνέχεια και στην δεύτερη περίοδο και παρά την αρχική μείωση του σκορ (1-3) από τον Σάσα Μίσιτς, σχεδόν 10 λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα. Τα γκολ των Ντόσκα, Φουντούλη, επανέφεραν την τάξη.

Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο 8λεπτο. Με την Εθνική να ακολουθεί πιστά αργές επιθέσεις, να είναι σφιχτή στην άμυνα και να πρεσάρει τον αντίπαλο που έτσι μπλοκαρίστηκε. Ο Μιράλης, συνέχισε το σερί του στα πέναλτι και άνοξε την διαφορά στο _4 και πάλι (6-2).

Το φινάλε έχασε την αξία του νωρίς όταν ο Μυλωνάκης έκανε το 10-3 (2.35’’) με την Εθνική να χαλαρώνει στη συνέχεια και τα Σκόπια να το εκμεταλλεύονται πετυχαίνοντας 3 διαδοχικά τέρματα.

8ΛΕΠΤΑ: 0-2, 1-3, 1-1, 4-4

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΣΚΟΡ

Α’ Περίοδος: 4.07’’ Μιράλης 0-1 (πέναλτι), 3.36’’ Ντόσκας 0-2 (5μ.)

Β’ Περίοδος: 7.32’’ Μιράλης 0-3 (πέναλτι), 6.16’’ Μίσιτς 1-3 (φουνταριστός), 4.37’’ Ντόσκας 1-4 (5μ), 1.24’’ Φουντούλης Ι. 1-5 (κόντρα)

Γ’ Περίοδος: 7.10’’ Ράντζιτς 2-5 (πέναλτι), 3.01’’ Μιράλης 2-6 (πέναλτι)

Δ’ Περίοδος: 7.28’’ Ντόσκας 2-7 (κόντρα), 6.57’’ Μίσιτς 3-7 (π/π), 4.40’’ Μιράλης 3-8 (πέναλτι), 3.50’’ Κοκκινάκης 3-9 (π/π), 2.35’’ Μυλωνάκης 3-10 (π/π), 1.22’’ Μιλάνοβιτς 4-10 (πέναλτι), 0.54’’ Ντιμόφσκι 5-10 (περιφέρεια), 0.03’’ Μπένιτς 6-10 (π/π)

ΣΚΟΠΙΑ (Ιγκόρ Γκότσανιν): Πέρσινιτς, Ρατσούνιτσα, Βουκσάνοβιτς, Μίσιτς 2, Κάλινιτς, Κρέκοβιτς, Ίβοβιτς, Ντιμόφσκι 1, Ράντζιτς, Πέτροβιτς, Λέτιτσα, Μπένιτς 1, Μιλάνοβιτς 1

2/7 π/π, 2/2 πέναλτι, 1 φουνταριστός, 1 περιφέρεια

ΕΛΛΑΔΑ (Ντράγκαν Άντριτς): Καραμπέτσος, Μυλωνάκης 1, Μιράλης 4, Κοκκινάκης 1, Δελακάς, Θεοδωρόπουλος, Αφρουδάκης Χρ., Ντόσκας 3, Αφρουδάκης Γ., Φουντούλης Ι. 1, Μουρίκης, Βουλγαράκης, Τσαλκάνης

2/7 π/π, 4/4 πέναλτι, 2 κόντρα, 2 5μέτρα

Διαιτητές: Κορίζνα (Πολωνία), Τεϊξίντο (Ισπανία)

*Πρόλαβε την … πατάτα της η Len και άλλαξε τον έναν από τους δύο διαιτητές του αγώνα αφού αρχικά, το βράδυ της Δευτέρας είχε ανακοινώσει τον Γερμανό Ούλριχ Σπίγκελ που, στο ματς με την Ολλανδία είχε κακή διαιτησία εναντίον μας. Τελικά τον αντικατέστησε με τον Ισπανό Τεϊξίντο, σήμερα το πρωί.

*Ο Νίκος Βασιλείου που χτες σφύριξε στο Σερβία – Ισπανία, σήμερα θα παίξει στο απογευματινό παιχνίδι (17.30) μεταξύ Μαυροβουνίου – Κροατίας.

Έντεκα στους 13, άλλης εθνότητας …

Οι Σκοπιανοί που και στην διοργάνωση του Αϊντχόφεν αυτοδιαφημίζονται ως … Μακεδόνες, κάθε άλλο παρά βασίζονται στα δικά τους παιδιά. Άλλωστε, αν το έπρατταν, ομάδα που θα έφτανε να παίζει μέχρι Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα δεν μπορούσαν να έχουν.

Έτσι, με τη φάμπρικα της αλλαγής εθνότητας, «βάφτισαν» τους 11 από τους 13 της σύνθεσης τους Σκοπιανούς και … ησύχασαν.

Για την ιστορία, στην 13άδα υπάρχουν 5 Κροάτες (Πέρσινιτς, Ρατσούνιτσα, Μίσιτς, Λέτιτσα, Μπένιτς), 5 Σέρβοι (Βουκσάνοβιτς, Κάλινιτς, Κρέκοβιτς, Ράντζιτς, Πέτροβιτς), 1 Μαυροβούνιος (Ίβοβιτς) και … 2 Σκοπιανοί (Ντιμόφσκι, Μιλάνοβιτς).

*Τη μάχη της εξέδρας πάντως μας την κέρδισαν αφού περί τους 100 φίλαθλοι των Σκοπίων βρέθηκαν στις εξέδρες, ντυμένοι με τα εθνικά τους χρώματα και κάνοντας … σαματά με κόρνες και συνεχή συνθήματα.