ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ

Εθνική Ομάδα Νέων ανδρών και Αλέξανδρος Νικολόπουλος, στους Κορυφαίους του ΠΣΑΤ για το 2020

  12.07.2021 14:59       399

Η Εθνική μας Ομάδα υδατοσφαίρισης Νέων ανδρών του 2019, που τον Δεκέμβριο εκείνης της χρονιάς, κατέκτησε το Χρυσό Μετάλλιο στο αντίστοιχο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που έγινε στο Κουβέιτ, αλλά και ο προπονητής του Ανδρέα Βαζαίου, Αλέξανδρος Νικολόπουλος, συγκαταλέγονται στους Κορυφαίους του Ελληνικού Αθλητισμού, σύμφωνα με τη σχετική ανακοίνωση του Πανελλήνιου Συνδέσμου Αθλητικού Τύπου.

Ο ΠΣΑΤ, σύμφωνα με απόφαση του Δ.Σ του, είχε καθορίσει ότι οι επιτυχίες του Ελληνικού Αθλητισμού, που σημειώθηκαν μετά τη λήξη της ψηφοφορίας των αθλητικών συντακτών – μελών του, για τη Γιορτή Κορυφαίων του 2019, να συμπεριληφθούν στην αντίστοιχη ψηφοφορία για το 2020.

Έτσι, η μεν Εθνική μας Ομάδα Υδατοσφαίρισης Νέων ανδρών, αναδείχθηκε Κορυφαία του Ελληνικού Αθλητισμού στα Ομαδικά Αθλήματα, ο δε Αλέξανδρος Νικολόπουλος, Κορυφαίος Έλληνας Προπονητής, για τις επιτυχίες του Ανδρέα Βαζαίου τον Δεκέμβρη του 2019 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25άρας πισίνας στη Γλασκόβη (Χρυσά στα 200μ Μ. Ατομικής και 200μ πεταλούδα, Χάλκινο μετάλλιο στα 100μ Μ. Ατομικής).

Η σύνθεση της Εθνικής μας Ομάδας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Κουβέιτ: Μητράκης, Δαλμάρας (τερματοφύλακες), Γκιουβέτσης, Παπαναστασίου, Νικολαϊδης, Ρομπόπουλος, Παπαγεωργίου, Κάκαρης, Γωνιωτάκης, Αλαφραγκής, Χαλυβόπουλος Αρ., Δίπλαρος, Καλογερόπουλος

Προπονητής: Τεό Λοράντος

Συνεργάτης: Νίκος Καραμάνης

 

Στην αντίστοιχη διαδικασία που ακολουθεί ο ΠΣΑΤ, για την ανάδειξη των Κορυφαίων κάθε χρονιάς στον Ελληνικό Αθλητισμό, οι αθλητές και αθλήτριες που βραβεύτηκαν ως Κορυφαίοι και προέρχονται από τα Αθλήματα μας, διαχρονικά είναι:

1965 Δημήτρης Καρύδης (ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ)

1966 Δημήτρης Καρύδης (ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ)

1973 Ελένη Αυλωνίτου (ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ)

1976 Σοφία Δάρα (ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ)

1977 Εθνικός (ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ) & Σοφία Δάρα (ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ)

1981 Εθνική Ομάδα Ανδρών (ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ)

1984 Εθνική Ομάδα Ανδρών (ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ)

1985 Χαράλαμπος Παπανικολάου (ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ)

1986 Έλλη Ρουσσάκη (ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ)

1987 Έλλη Ρουσσάκη (ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ)

1991 Χριστίνα Θαλασσινίδου (ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ)

2001 Εθνική Ομάδα Εφήβων (ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ)

2002 Ολυμπιακός (ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΑΝΔΡΩΝ)

2005 Άρης Γρηγοριάδης (ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ)

2010 ΝΟ Βουλιαγμένης (ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ)

2011 Σπύρος Γιαννιώτης (OPEN WATER) & Μαριάννα Λυμπερτά (OPEN WATER) & Εθνική Ομάδα Γυναικών (ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ)

2012 Σπύρος Γιαννιώτης (OPEN WATER)

2013 Σπύρος Γιαννιώτης (OPEN WATER)

2014 Νίκος Γέμελος / Προπονητής (OPEN WATER)

2015 Εθνική Ομάδα Ανδρών (ΥΔΑΤΟΣΦΑΡΙΣΗ)

2017 Εθνική Ομάδα Νέων ανδρών (ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ)

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ