ΤΕΧΝΙΚΗ / ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ/ΒΡΟΤΣΛΑΒ

Έξι ακόμη προκρίσεις σε τελικούς για τους Έλληνες κολυμβητές

05.07.2017 14:22       1659

Με ακόμη έξι προκρίσεις συνεχίστηκε για τα ελληνικά χρώματα η δεύτερη ημέρα των προκριματικών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Τεχνικής Κολύμβησης Ανδρών - Γυναικών, που διεξάγεται στο Βρότσλαβ της Πολωνίας.

Η Σοφία Κτενά προκρίθηκε με τον τέταρτο καλύτερο χρόνο στα 100μ. Υποβρύχια (38.55) και στον απογευματινό τελικό θα διεκδικήσει ένα μετάλλιο, αφού είναι η κάτοχος του ευρωπαϊκού ρεκόρ (36.35) από πέρσι. Την καλύτερη επίδοση των προκριματικών πέτυχε η Βέρα Ιλιούσινα με 37.18.

Πρόκριση είχαμε και για το Στέφανο Αντωνιάδη στα 200μ. Διπλά Πέδιλα, αφού ήταν 5ος στις προκριματικές σειρές με 1:38.60, αρκετά κοντά όμως στις πρώτες θέσεις και το απόγευμα θα παλέψει για ένα καλό πλασάρισμα και γιατί όχι για μετάλλιο στον τελικό.

Διπλή πρόκριση είχαμε στα 200μ. Επιφάνεια Γυναικών για τα ελληνικά χρώματα. Η Ιωάννα Παναγιωτίδου με το 1:31.77 που πέτυχε, σημείωσε την 4η καλύτερη επίδοση, ενώ η Ειρήνη Δεληγιάννη με το 1:33.40 ήταν 8η.

Στο ίδιο αγώνισμα (200μ. Επιφάνεια) ο Ανάργυρος Βασιλόπουλος βρέθηκε στην 8η θέση και θα είναι στον απογευματινό τελικό, χάρη στο 1:24.85 που σημείωσε.

Η τελευταία πρόκριση ήρθε από την ομάδα σκυταλοδρομίας 4χ50μ. Επιφάνεια αποτελούμενη από τους Ουίλιαμ Μπάλντουιν, Λουκά Καρετζόπουλο, Ειρήνη Δεληγιάννη και Βασιλεία Τσαγκόια. Οι Έλληνες πρωταθλητές τερμάτισαν σε 1:06.98, που ήταν και ο δεύτερος καλύτερος χρόνος πίσω από αυτόν της Ρωσίας (1:05.85) και το απόγευμα θα έχουν σοβαρές πιθανότητες να βρεθούν στα μετάλλιο.

Στην αργή σειρά των 1500μ. Επιφάνεια η Στέλλα Κωνσταντινίδου τερμάτισε 5η με 14:12.11, ενώ η Χριστίνα Ζαφειρίου βρέθηκε στην 8η θέση με 14:27.99.

Στις αντίστοιχες σειρές των ανδρών ο Σταύρος Κουρλάκης ήταν 2ος με επίδοση 13:27.37.

Και οι τρεις αθλητές θα λάβουν την κατάταξή τους μετά το τέλος και των γρήγορων σειρών που θα διεξαχθούν το απόγευμα.