ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Α2 ΑΝΔΡΩΝ

Φινάλε της Α' Φάσης του πρωταθλήματος

  10.05.2019 11:45       467

Ολοκληρώνεται το Σαββατοκύριακο (11-12/5) η Α' Φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών. Το πρόγραμμα των αγώνων:

Σάββατο, 11/5

*Δημοτικό Χαϊδαρίου 15.00 ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ - ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ (Κωνσταντινίδης, Κραβαρίτης)

Κυριακή, 12/5

*”Αντ. Πεπανός”, Πάτρα 13.00 ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ (Μοίραλης, Βασιλείου Κ.)

*Εθνικό Θεσ/νίκης 14.00 ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ (Σπανούδης, Αχλαδιώτης)

*Εθνικό Ηρακλείου 16.00 ΟΦΗ – ΜΙΛΩΝ (Δασκαλάκης, Καζούλης)

*Δημοτικό Νέας Σμύρνης 16.00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ (Κατσώνης, Στεφανάκης)

*Εθνικό Θεσ/νίκης 17.00 ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ (Καρούλης, Μονιούδης)

*Δημοτικό Ηλιούπολης 18.00 ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Σταυρίδης, Μπουδραμής)

Το παιχνίδι ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ θα διεξαχθεί στις 18 Μαϊου, λόγω του Εφηβικού πρωταθλήματος (10-12/5).

ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

Α' ΟΜΙΛΟΣ

1.ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 187-59 36

2.ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ        117-98 26

3.ΜΙΛΩΝ               114-113 24

4.ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 104-114 20

...............................................................

5.ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ    118-100 20

6.ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ.   80-137 11

7.ΟΦΗ                   76-115 6

8.ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ    87-147 3

Σημείωση: Εκκρεμεί η απόφαση του Αθλητικού Δικαστή για τον αγώνα ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΦΗ

Β' ΟΜΙΛΟΣ

1.ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ         138-62 34

2.ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ   124-88 30

3.ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 120-89 29

4.ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ         116-97 18

.....................................................

5.ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ        123-113 15

6.ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ       102-97 13

7.ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ        82-134 10

8.ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ      59-183 0

Σημείωση: Εκκρεμεί η απόφαση του Αθλητικού Δικαστή για τον αγώνα ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ

Οι 4 πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 8) θα συνεχίσουν μετά από κλήρωση στους δύο (2) Ομίλους Ανόδου στη Β' Φάση του πρωταθλήματος (14-16 Ιουνίου) με την ακόλουθη βαθμολογία:

1ος Α' Ομίλου 3

1ος Β' Ομίλου 3

2ος Α' Ομίλου 2

2ος Β' Ομίλου 2

3ος Α' Ομίλου 1

3ος Β' Ομίλου 1

4ος Α' Ομίλου 0

4ος Β' Ομίλου 0

Οι 2 πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου της Β' Φάσης (σύνολο 4) συνεχίζουν στα πλέι οφ της Γ' Φάσης (28-30 Ιουνίου) και οι υπόλοιπες (4) στους αγώνες Κατάταξης (5η – 8η θέση) τις ίδιες ημερομηνίες.

Οι νικήτριες ομάδες των αγώνων πλέι οφ Ανόδου, αγωνίζονται στον Τελικό και οι ηττημένες για την 3η – 4η θέση (5-7 Ιουλίου). Οι ομάδες του Τελικού ανέρχονται στην Α1 Εθνική Κατηγορία.

Οι υπόλοιπες (σύνολο 8) των Ομίλων της Α' Φάσης, μετέχουν στον Όμιλο Καθόδου της Β' Φάσης (14-16 Ιουνίου & 28-30 Ιουνίου), με την ακόλουθη βαθμολογία:

5ος Α' Ομίλου 3

5ος Β' Ομίλου 3

6ος Α' Ομίλου 2

6ος Β' Ομίλου 2

7ος Α' Ομίλου 1

7ος Β' Ομίλου 1

8ος Α' Ομίλου 0

8ος Β' Ομίλου 0

Στην Β' Εθνική υποβιβάζονται οι 4 τελευταίες ομάδες της κατάταξης.

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ