ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Α1 ΑΝΔΡΩΝ

Φινάλε της κανονικής περιόδου, αρχίζουν τα play offs

  16.04.2021 11:30       756

 

Ολοκληρώνεται το Σαββατοκύριακο (17-18/4) η κανονική περίοδος του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών, με την 13η και τελευταία αγωνιστική της και την ερχόμενη εβδομάδα αρχίζουν τα Play offs στα οποία και συμμετέχουν οι 6 πρώτες ομάδες της κατάταξης.

Η διεξαγωγή μόνον των αγώνων του Α' Γύρου, είχε αποφασιστεί λόγω της πολύμηνης διακοπής του πρωταθλήματος για τον covid - 19 και της έλλειψης χρόνου, εν όψει της προετοιμασίας της Εθνικής μας Ομάδας για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Το πρόγραμμα της τελευταίας αγωνιστικής:

Σάββατο, 17/4

*Εθνικό Πειραιά 14.00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ (Νίκος Μπουδραμής, Αιγέας Παντέλης)

Παρατηρητής:Μιχάλης Σκαλοχωρίτης

*Λαιμός, ΝΟΒ 16.00 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ (Ηλίας Δαμιανάκης, Φάνης Ποσποτίκης)

Παρατηρητής: Δημήτρης Ηλιάδης

*Δημοτικό Γουδή 19.00 ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ (Μανώλης Παϊρακταρίδης, Νίκος Μπουδραμής)

Παρατηρητής: Χρήστος Τσαρουχάς

Κυριακή, 18/4

*Δημοτικό Ηλιούπολης 11.30 ΑΕΚ – ΝΟ ΧΙΟΥ (Ανέστης Κωνσταντινίδης, Χρήστος Κουρτίδης)

Παρατηρητής: Νίκος Σταυρόπουλος

*Δημοτικό Ηλιούπολης 14.30 ΥΔΡΑΪΚΟΣ – ΠΑΟΚ (Γιώργος Πολυχρονόπουλος, Μιχάλης Μπιράκης)

Παρατηρητής: Πάρης Χασεκίογλου

*Δημοτικό Νέας Σμύρνης 14.30 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Ανδρέας Μοίραλης, Χρήστος Κουρτίδης)

Παρατηρητής: Χρήστος Τσαρουχάς

Σήμερα Παρασκευή (16/4):

Για την 11η αγωνιστική:

*Λαιμός, ΝΟΒ 17.30 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΥΔΡΑΪΚΟΣ (Γιώργος Σταυρίδης, Μιχάλης Μπιράκης)

Παρατηρητής: Δημήτρης Ηλιάδης

Για την 12η αγωνιστική:

*Εθνικό Πειραιά 19.30 ΝΟ ΧΙΟΥ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ηλίας Δαμιανάκης, Γιώργος Θωμάς)

Παρατηρητής: Πάρης Χασεκίογλου

Για την 13η αγωνιστική:

*Δημοτικό Περιστερίου 17.00 ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Χρήστος Κουρτίδης, Μαρία Δασκαλοπούλου)

Παρατηρητής: Μιχάλης Σκαλοχωρίτης

Οι αγώνες διεξάγονται ΧΩΡΙΣ θεατές και με αυστηρή εφαρμογή του υγειονομικού πρωτοκόλλου για covid – 19.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ  11 151-65 33

2.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ           11 178-64 30

3.ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 12 156-85 30

4.ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ       12 107-100 22

5.ΥΔΡΑΪΚΟΣ                11 107-103 22

6.ΠΑΟΚ                      12 112-117 17

......................................................................................

7.ΑΟ ΠΑΛ. ΦΑΛΗΡΟΥ   12 117-120 16

8.ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ             12 108-119 15

9.ΑΕΚ                         12 83-114 14

10.ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ            12 109-157 13

11.ΝΟ ΧΙΟΥ                 11 81-109 12

12.ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ       12 100-111 12

13.ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ             12 72-167 3

14.ΕΘΝΙΚΟΣ                12 82-132 3

ΟΙ ΣΚΟΡΕΡ

49 Γούνας (Απόλλων Σμύρνης), 38 Χούπερ (ΑΟ Παλαιού Φαλήρου), 35 Μπογκντάνοβιτς (ΝΙΟ Χανίων), 30 Ραντόγεβιτς (ΠΑΟΚ), Στίβενσον (ΑΝΟ Γλυφάδας), 27 Χονδροκούκης (Εθνικός), 25 Γενηδουνιάς (Ολυμπιακός), Δήμου Δ. (Πανιώνιος), 24 Σολανάκης (Απόλλων Σμύρνης), 23 Μοσκόφ (Απόλλων Σμύρνης), Μπλάνης (Υδραϊκός), Χρυσοσπάθης (Ολυμπιακός)

Τα play Offs

H Α' Φάση των Play Offs θα διεξαχθεί 20, 22 και 24 (αν χρειαστεί) Απριλίου.

Τα ζευγάρια: Α3 – Α6 (F1), Α4 – Α5 (F2). Οι ομάδες που θα πετύχουν 2 Νίκες προκρίνονται στην επόμενη φάση. Οι Ηττημένες θα αγωνιστούν για τις θέσεις 5-6 (ένας αγώνας 5/5). Χωρίς αγώνες στη Β' Φάση, προκρίνονται, από την Κανονική περίοδο, ο 1ος και ο 2ος της κατάταξης.

Τα ζευγάρια στη Β' Φάση (5, 7 και 9 Μαϊου): A2 – Νικητής F1, Α1 – Νικητής F2. Οι ομάδες που θα πετύχουν 2 Νίκες, προκρίνονται στον Τελικό του πρωταθλήματος (13, 15, 17, 19, 20 Μαϊου, 3 Νίκες) και οι Ηττημένες θα αγωνιστούν (13, 15, 17 Μαϊου, 2 Νίκες) για τις θέσεις 3-4.

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ