ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ

Φωτοδότες του Ελληνικού Αθλητισμού και το 2014

  16.12.2014 13:34       2043

ΦΩΤΟ: Η Πρωταθλήτρια Ευρώπης 2014, Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης Νέων γυναικών

Παρά δύο, ογδόντα είναι συνολικά τα Μετάλλια που κατακτήθηκαν μέσα στο 2014, από τους αθλητές και τις αθλήτριες των Αθλημάτων της ΚΟΕ, στις σπουδαιότερες διεθνείς διοργανώσεις της χρονιάς.

Απόδειξη ότι, άλλη μία φορά, τα Αθλήματα μας εξακολουθούν και καταφέρνουν να πρωταγωνιστούν, παρά τις αντιξοότητες και τα προβλήματα που ταλανίζουν τον Ελληνικό Αθλητισμό τα τελευταία χρόνια.

Από τα 78 συνολικά μετάλλια του 2014, τα 32 είναι Χρυσά, τα 18 Αργυρά και τα 28 Χάλκινα, με την κλασική Κολύμβηση να έχει την πρωτοκαθεδρία (23 Χρυσά και 46 στο σύνολο).

Ο Απόστολος Χρήστου (κολύμβηση), οι Σπύρος Γιαννιώτης, Κέλυ Αραούζου, Αντώνης Φωκαϊδης (Μαραθώνια κολύμβηση), οι Σοφία Κτενά, Λουκάς Καρετζόπουλος, Λυκούργος Κατσιάρας (Τεχνική) και η Εθνική ομάδα Υδατοσφαίρισης Νέων γυναικών, στους μεγάλους πρωταγωνιστές της χρονιάς που μας αποχαιρετά.

Ο σχετικός συγκεντρωτικός πίνακας:

------------------------------------------------------------------------------------------------

ΑΘΛΗΜΑ                   ΧΡΥΣΑ           ΑΡΓΥΡΑ        ΧΑΛΚΙΝΑ      ΣΥΝΟΛΟ

-----------------------------------------------------------------------------------------------

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ          23                    12                    11                    46

ΤΕΧΝΙΚΗ                  7                      4                      14                    25

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ   2                      Χ                     Χ                     2

OPEN WATER         X                     2                      Χ                     2

ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ Χ                     Χ                     3                      3

…………………………………………………………………………………

ΣΥΝΟΛΑ                   32                    18                    28                    78

…………………………………………………………………………………

 

 

ΦΩΤΟ: Ο Πρωταθλητής Εφήβων στην Ευρώπη (100μ ύπτιο) και ασημένιος Ολυμπιονίκης Νέων, Απόστολος Χρήστου

 

Αναλυτικότερα, όλα τα Μετάλλια του 2014:

ΧΡΥΣΑ (32)

1. Κτενά Σοφία, ΤΕΧΝΙΚΗ, 100μ υποβρύχιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών Λινιάνο

2. Καρετζόπουλος Λουκάς, ΤΕΧΝΙΚΗ, 100μ επιφάνεια, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών Λινιάνο

3. Κατσιάρας Λυκούργος, ΤΕΧΝΙΚΗ, 6000μ OW, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων Χανιά

4. Εθνική Ομάδα (Κατσιάρας Λυκούργος, Σταυρίδης Βαγγέλης, Μακριά Δέσποινα), ΤΕΧΝΙΚΗ, 4Χ2000μ OW, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων Χανιά

5. Εθνική Ομάδα Νέων γυναικών, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Όστια,

(Διαμαντοπούλου Χρυσούλα, Τερεφού Στεφανία, Πλευρίτου Ελευθερία, Πλευρίτου Βασιλική, Σώρα Μαρία, Χυδηριώτη Ιωάννα, Ελευθεριάδου Νικολέτα, Καλογεράκου Μιχαέλα, Νιαρχάκου Βιργινία, Ντάσιου Μαρία, Ξενάκη Ελένη, Χαραλαμπίδη Ιωάννα, Χαραλαμπίδη Στεφανία)

6. Χρήστου Απόστολος, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 100μ ύπτιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων Ντόρντεχτ

7. Νέγρης Δημήτρης, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 1500μ ελεύθερο, Μεσογειακό Κύπελλο Νετάνια

8. Σοφιανίδης Νίκος, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 100μ ύπτιο, Μεσογειακό Κύπελλο Νετάνια

9. Σοφιανίδης Νίκος, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 200μ ύπτιο, Μεσογειακό Κύπελλο Νετάνια

10. Εθνική Ομάδα Εφήβων, ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ, Μεσογειακό Κύπελλο Όστια,

(Ζερδεβάς, Σαρρής, Καλογεράκος, Λιαπάκης, Καπετανάκης, Μασμανίδης, Πρέκας, Τσαχειλίδης, Καλαϊτζής, Αργυρόπουλος, Θεοδόσης – Παπαλουκάς, Πέττας, Μαυρωτάς)

11. Μαρίνος Βαγγέλης, ΤΕΧΝΙΚΗ, 50μ 2πλά πέδιλα, Μεσογειακό Κύπελλο Τύνιδα

12. Μπάκα Βασιλική,  ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 50μ ελεύθερο, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα

13. Μυλωνάς Φώτης, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 50μ ελεύθερο, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα

14. Μαυραντζά Αγγελική, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 200μ πρόσθιο, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα

15. Χιώτης Παναγιώτης, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 200μ πρόσθιο, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα

16. Λέμπλ Ηλέκτρα, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 100μ πεταλούδα, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα

17. Αϊβαλιώτης Βαγγέλης, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 100μ πεταλούδα, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα

18. Λέμπλ Ηλέκτρα, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 50μ πεταλούδα, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα

19. Μπάκα Βασιλική            , ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 100μ ελεύθερο, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα

20. Σαχά Ιωάννα, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 200μ ύπτιο, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα

21. Χιώτης Παναγιώτης, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 200μ Μ. Ατομική, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα

22. Καρατράντος Ηλίας, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 1500μ ελεύθερο, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα

23. Δημητρίου Δημήτρης, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 200μ ελεύθερο, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα

24. Μαυραντζά Αγγελική, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 100μ πρόσθιο, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα

25. Παναγοπούλου Παναγιώτα, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 200μ πεταλούδα, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα

26. Εθνική Ομάδα, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 4χ100μ Μ.Ομαδική, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα, (Σαχά Ιωάννα, Μαυραντζά Αγγελική, Λέμπλ Ηλέκτρα, Μπάκα Βασιλική)

27. Δημητρίου Δημήτρης, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 400μ ελεύθερο, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα

28. Χρήστου Απόστολος, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 100μ ύπτιο, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα

29. Σαχά Ιωάννα, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 100μ ύπτιο, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα

30. Χιώτης Παναγιώτης, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 400μ Μ. Ατομική, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα

31. Κτενά Σοφία, ΤΕΧΝΙΚΗ, 50μ άπνοια, Πανεπιστημιάδα Λινιάνο

32. Καρετζόπουλος Λουκάς, ΤΕΧΝΙΚΗ, 100μ επιφάνεια, Πανεπιστημιάδα Λινιάνο

ΦΩΤΟ: Οι Πρωταθλητές Ευρώπης, Σοφία Κτενά και Λουκάς Καρετζόπουλος

ΑΡΓΥΡΑ (18)

1. Εθνική Ομάδα OPEN WATER, 5χλμ Ομαδικό, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών Βερολίνο, (Γιαννιώτης Σπύρος, Αραούζου Κέλυ, Φωκαϊδης Αντώνης)

2. Τσουρουνάκης Αντώνης, ΤΕΧΝΙΚΗ, 400μ επιφάνεια, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών Λινιάνο

3. Καρετζόπουλος Λουκάς, ΤΕΧΝΙΚΗ, 50μ άπνοια, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών Λινιάνο

4. Χρήστου Απόστολος, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 50μ ύπτιο, Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων Νατζίγκ

5. Χρήστου Απόστολος, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 50μ ύπτιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων Ντόρντεχτ

6. Χρήστου Απόστολος, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 200μ ύπτιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων Ντόρντεχτ

7. Νέγρης Δημήτρης, OPEN WATER, 5χλμ Παίδων, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων/Παίδων/Κορασίδων Ζάγκρεμπ

8. Δημαρίδης Αχιλλέας, ΤΕΧΝΙΚΗ, 50μ άπνοια, Μεσογειακό Κύπελλο Τύνιδα

9. Δημαρίδης Αχιλλέας, ΤΕΧΝΙΚΗ, 100μ επιφάνεια, Μεσογειακό Κύπελλο Τύνιδα

10. Εθνική Ομάδα, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 4χ200μ ελεύθερο, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα, (Δημητρίου Δημήτρης, Φιλιπάτος Λάζαρος, Καρατράντος Ηλίας, Χρήστου Απόστολος)

11. Χρήστου Απόστολος, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 200μ ύπτιο, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα

12. Λέμπλ Ηλέκτρα, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 200μ Μ. Ατομική, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα

13. Εθνική Ομάδα, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 4χ200μ ελεύθερο, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα, (Μπάκα Βασιλική, Εγκόροβα Όλγα, Ελμαλή Παναγιώτα, Λέμπλ Ηλέκτρα)

14. Μπάκα Βασιλική            , ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 200μ ελεύθερο, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα

15. Εθνική Ομάδα, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 4χ100μ Μ. Ομαδική, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα, (Χρήστου Απόστολος, Χιώτης Παναγιώτης, Αίβαλιώτης Βαγγέλης, Μυλωνάς Φώτης)

16. Μαυραντζά Αγγελική, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 50μ πρόσθιο, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα

17. Λέμπλ Ηλέκτρα, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 400μ Μ. Ατομική, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα

18. Εθνική Ομάδα, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 4χ100μ ελεύθερο, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα, (Μπάκα Βασιλική, Ελμαλή Παναγιώτα, Σαχά Ιωάννα, Λέμπλ Ηλέκτρα)         

ΦΩΤΟ: Ο Σπύρος Γιαννιώτης με το αργυρό μετάλλιο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος (Βερολίνο), που κατέκτησε μαζί με την Κέλυ Αραούζου και τον Αντώνη Φωκαϊδη (5χλμ Ομαδικό)

ΧΑΛΚΙΝΑ (28)

1. Κτενά Σοφία, ΤΕΧΝΙΚΗ, 50μ άπνοια, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών Λινιάνο

2. Καρετζόπουλος Λουκάς, ΤΕΧΝΙΚΗ, 50μ επιφάνεια, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών Λινιάνο

3. Κτενά Σοφία, ΤΕΧΝΙΚΗ, 50μ επιφάνεια, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών Λινιάνο

4. Εθνική Ομάδα, ΤΕΧΝΙΚΗ, 4χ100μ επιφάνεια, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών Λινιάνο, (Κόκκινος, Καρετζόπουλος, Τσουρουνάκης, Χριστοφορίδης)

5. Εθνική Ομάδα, ΤΕΧΝΙΚΗ, 4χ200μ επιφάνεια, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων Χανιά, (Παπαδοπούλου Νικολέτα, Παναγιωτίδου Ιωάννα, Αγαπητού Βασιλεία, Νησιώτη Αλεξάνδρα)

6. Παπαδοπούλου Νικολέτα, ΤΕΧΝΙΚΗ, 100μ άπνοια, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων Χανιά

7. Μακριά Δέσποινα, ΤΕΧΝΙΚΗ, 6000μ OW, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων Χανιά

8. Εθνική Ομάδα, ΤΕΧΝΙΚΗ, 4χ100μ επιφάνεια, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων Χανιά, (Αγαπητού Βασιλεία, Παπαδοπούλου Νικολέτα, Τσιγκόια Βασιλική, Νησιώτη Αλεξάνδρα)

9. Εθνική Ομάδα, ΤΕΧΝΙΚΗ, 4χ100μ επιφάνεια, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων Χανιά (Σταυρίδης, Γιασεμής, Σαλεβουράκης, Γουλτίδης)

10. Κουρλάκης Σταύρος, ΤΕΧΝΙΚΗ, 800μ επιφάνεια, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων Χανιά

11. Μυλωνάς Φώτης, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 50μ ελεύθερο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων Ντόρντεχτ

12. Παυλοπούλου Νικολέτα, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 200μ Μ Ατομική, Μεσογειακό Κύπελλο Νετάνια

13. Δίπλα Ιφιγένεια/Ταξοπούλου Άννα Μαρία, ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ, Ντουέτο, Μεσογειακό Κύπελλο Αλεξανδρούπολη

14. Ταξοπούλου Άννα Μαρία, ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ, Σόλο, Μεσογειακό Κύπελλο Αλεξανδρούπολη

15. Εθνική Ομάδα, ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ, Ομαδικό, Μεσογειακό Κύπελλο Αλεξανδρούπολη, (Αρμάου, Δίπλα, Κοφίδη, Κόντη, Παπαδοκωνσταντακάκη, Ταξοπούλου, Δεδούση, Τσιαντή – Αθανασοπούλου, Μέλλου, Παπασαράντη, Καμπούτση)

16. Δημαρίδης Αχιλλέας, ΤΕΧΝΙΚΗ, 50μ επιφάνεια, Μεσογειακό Κύπελλο Τύνιδα

17. Μαρίνος Βαγγέλης, ΤΕΧΝΙΚΗ, 100μ 2πλά πέδιλα, Μεσογειακό Κύπελλο Τύνιδα

18. Ελμαλή Παναγιώτα, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 50μ ελεύθερο, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα

19. Χρήστου Απόστολος, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 50μ ύπτιο, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα

20. Εγκόροβα Όλγα, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 800μ ελεύθερο, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα

21. Δημητρίου Δημήτρης, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 1500μ ελεύθερο, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα

22. Παπαδόπουλος Χρήστος, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 200μ πεταλούδα, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα

23. Κωνσταντινίδη Αθηνά, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 50μ πρόσθιο, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα

24. Καρατράντος Ηλίας, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 400μ ελεύθερο, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα

25. Εγκόροβα Όλγα, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 400μ ελεύθερο, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα

26. Εθνική Ομάδα, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, 4χ100μ ελεύθερο, Βαλκανικοί αγώνες Εφήβων/Νεανίδων Λάρισα, (Μυλωνάς Φώτης, Χρήστου Απόστολος, Φιλιππάκης Λάζαρος, Δημητρίου Δημήτρης)

27. Κτενά Σοφία, ΤΕΧΝΙΚΗ, 100μ επιφάνεια, Πανεπιστημιάδα Λινιάνο

28. Καρετζόπουλος Λουκάς, ΤΕΧΝΙΚΗ, 50μ άπνοια, Πανεπιστημιάδα Λινιάνο

Σε διασυλλογικό επίπεδο, να υπογραμμιστεί ασφαλώς η μεγάλη επιτυχία της γυναικείας ομάδας υδατοσφαίρισης του Ολυμπιακού, με την κατάκτηση του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου την περασμένη Άνοιξη.

                       

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ