ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ / ΓΟΥΟΡΛΝΤ ΛΙΓΚ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Φρεσκάδα η νέα Εθνική, 7-4 την Ολλανδία

10.05.2012 21:19       1411

Άτυπη ρεβάνς για την ήττα της (10-11) στο τελευταίο παιχνίδι του Προολυμπιακού τουρνουά της Τεργέστης, πήρε η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Γυναικών, από την Ολλανδία (7-4) στην πρεμιέρα των αγώνων της για τα προκριματικά του Γουόρλντ Λιγκ.

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια της Σαγκάης και η χρυσή ολυμπιονίκης του Πεκίνου, που βρίσκονται εκτός Ολυμπιακών του Λονδίνου, πρόσφεραν καλό θέαμα στους φίλους του αθλήματος που βρέθηκαν – και ήταν πολλοί - στην εξέδρα του κολυμβητηρίου Νέας Ιωνίας Βόλου, με την διάθεση να περισσεύει από την νεανική μας ομάδα.

Η Ολλανδία εμφανίστηκε κατώτερη μεν από την Τεργέστη, αν και έχει στο Βόλο την ίδια σύνθεση, αλλά η νέα μας Εθνική ομάδα είχε όρεξη, θέληση και φρεσκάδα, στοιχεία απαραίτητα για  να δώσει τα πρώτα της διαπιστευτήρια με ανανεωμένη τη σύνθεση της κατά τα 6/13.

Με διάθεση μπήκε στο παιχνίδι η Εθνική μας ομάδα που προηγήθηκε 2-0 και 3-1 (πέναλτι Τσουκαλά) στην πρώτη περίοδο.

Η Άλκηστη Αβραμίδου ανέβασε τον δείκτη (4-1), στο δεύτερο 8λεπτο και  η Ολλανδία μείωσε με πέναλτι της Φαν Μπέλκουμ, με την … Φιλιώ Μανωλιουδάκη τερματοφύλακα αφού η Έλενα Κούβδου είχε αποβληθεί για 20’’.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο 8λεπτο με την Αλεξάνδρα Ασημάκη να δίνει «αέρα» τριών γκολ πάλι και την Ολλανδία να μειώνει.

Το γκολ της Άλκηστης Αβραμίδου στις αρχές της τελευταίας περιόδου (6.09’’) έδειξε με καθαρό τρόπο ότι η Εθνική μας είχε πλέον το σοβαρό προβάδισμα για την τελική επικράτηση όπως και έγινε.

Α’ Περίοδος: 5.09 Ασημάκη (φουνταριστός) 1-0, 3.20’’ Τσουκαλά (περιφέρεια) 2-0, 1.24’’ Κλάασεν (περιφέρεια) 2-1, 0.31’’ Τσουκαλά (πέναλτι) 3-1

Β’ Περίοδος: 4.39’’ Αβραμίδου (περιφέρεια) 3-1, 4.11 Μπέλκουμ (πέναλτι)  4-2

Γ’ Περίοδος: 5.31’’ Ασημάκη (φουνταριστός) 5-2, 2.14’’ Φέρμεερ (περιφέρεια) 5-3,

Δ’ Περίοδος: 6.09’’ Αβραμίδου (περιφέρεια) 6-3, 3.01’’ Τσουκαλά (π/π) 7-3, 0.29’’ Ρέμερς (περιφέρεια) 7-4

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία των αγώνων στο Βόλο, η Ρωσία δυσκολεύτηκε σημαντικά να νικήσει (9-8) την Βρετανία που βρέθηκε προηγούμενη (8-7) 2.32’’ πριν το τέλος (Κλέητον), πριν η ομάδα του Καμπάνοφ ισοφαρίσει αρχικά (1.06’’ Προκοφίεβα και σκοράρει το γκολ της νίκης με την Όλγα Μπελάγιεβα μόλις 15’’ από τη λήξη.

ΕΛΛΑΔΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ

(3-1, 1-1, 1-1, 2-1)

Ελλάδα (Μορφέσης): Κούβδου, Τσουκαλά 3, Κότσια, Ψούνη, Χαραλαμπίδου Στ., Αβραμίδου 2, Ασημάκη 2, Χαραλαμπίδου Ι., Μπίσμπα, Μανωλιουδάκη, Πλευρίτου Μαργ., Μπενέκου Άλκ., Γούλα

1/6 π/π, 1/1 πέναλτι

Ολλανδία (Μαουτζέρι): Φαν ντερ Μέιντεν, Σμιτ, Καμπάουτ Μ, Χακβέρντιαν, Φαν ντερ Σλούτ, Στόμφχορστ,  Φαν Μπέλκουμ 1, Ρέμερς 1,  Σέβενιχ, Φέρμεερ 1,  Κλάασσεν 1,  Καμπάουτ Χ., Χάινις

0/3 π/π, 1/1 πέναλτι

Διαιτητές: Λιτλτζόν (Βρετανία), Βαριβότσκι (Ρωσία)

ΡΩΣΙΑ – ΒΡΕΤΑΝΙΑ 9-8

(2-2, 2-0, 3-4, 2-2)

Ρωσία (Καμπάνοφ): Προκοφίεβα 3, Μπελάγιεβα 2, Ιβάνοβα, Λισούνοβα, Χοχριάκοβα, Φεντότοβα

Βρετανία (Φέκετε): Γκίμπσον Μπρ. 3, Σνελ, Ντραμπλ, Λέητον, Μπόυεν, Γουϊνστάνλεϊ

Διαιτητές: Μοίραλης (Ελλάδα), Σάπερς (Ολλανδία)

Αρχηγός η Ασημάκη

Η Αλεξάνδρα Ασημάκη, ορίστηκε από τον Γιώργο Μορφέση και θα είναι η «υπηρεσιακή» αρχηγός της Εθνικής μας ομάδας στους αγώνες του Βόλου.

Εκτός 13άδας για τα παιχνίδια του Α’ Γύρου, έμειναν η Χρυσούλα Διαμαντοπούλου και η Ελευθερία Πλευρίτου οι οποίες – στον Β’ Γύρο – θα πάρουν τις θέσεις δύο κοριτσιών που τώρα είναι στη σύνθεση της Εθνικής μας ομάδας.

Το αυριανό πρόγραμμα: 10.30 Ρωσία – Ολλανδία, 12.15 ΕΛΛΑΔΑ – Βρετανία, 18.30 Ολλανδία – Βρετανία, 20.15 ΕΛΛΑΔΑ – Ρωσία

Επίδειξη συγχρονισμένης

Όμορφο θέαμα θα προσφέρουν τα κορίτσια της Εθνικής μας ομάδας γυναικών της συγχρονισμένης κολύμβησης, μεταξύ των αγώνων, με επίδειξη στο Κόμπο.

Η Εθνική βρίσκεται στο Βόλο πραγματοποιώντας το τελικό στάδιο της προετοιμασίας τους εν όψει της συμμετοχής τους στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Αϊντχόφεν.

Στη ΦΩΤΟ η Χριστίνα Τσουκαλά (3 γκολ σήμερα)