ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΕΦΗΒΩΝ Κ18, ΜΠΟΥΕΝΟΣ ΑΪΡΕΣ

Για τη 5η θέση η Εθνική μας, 14-12 τις ΗΠΑ

09.07.2024 00:46       764

Τη 5η θέση του Παγκοσμίου πρωταθλήματος στο Μπουένος Άιρες της Αργεντινής θα διεκδικήσει η εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης Εφήβων Κ18.

Πριν λίγο επικράτησε 14-12 των ΗΠΑ και πλέον θα δώσει το τελευταίο της παιχνίδι το βράδυ της Τρίτης 9/7 στις 23:30 ώρα Ελλάδας, με αντίπαλο την Ισπανία (18-16 τη Κροατία).

Η Ελλάδα ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και με μεγάλες διαφορές (6-1 στη πρώτη περίοδο, 7-2 στη δεύτερη ενώ έκλεισε το ημίχρονο με 11-6. Οι αντίπαλοί της, «ψαλίδισαν» τη διαφορά στα δυο γκολ (με 12-10 έκλεισε η τρίτη περίοδος) αλλά οι διεθνείς μας δεν έχασαν τη ψυχραιμία τους, ακόμα και όταν έγινε το 13-12 στο 01:43 από τη λήξη. Ο Μπελέσης στο 01:16 διαμόρφωσε το 14-12 και «σφράγισε» γη νίκη.