ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ / ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 25ΑΡΑΣ

Για την 20ή συμμετοχή, στο Καζάν 6 κολυμβητές / τριες μας

  27.10.2021 11:16       1183

Στο Καζάν για την 20ή συνολικά συμμετοχή της Ελλάδας σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης 25άρας πισίνας (2-7 Νοεμβρίου), μεταβαίνουν την Παρασκευή (29/10) 5 κολυμβητές μας που, από την 1η Νοέμβρη, θα γίνουν έξι (6) με την έλευση και του Ανδρέα Βαζαίου από το Λονδίνο.

Στην ελληνική αποστολή από την Αθήνα, μετέχουν οι κολυμβητές μας: Άννα Ντουντουνάκη, Απόστολος; Χρήστου, Μαρία – Θάλεια Δρασίδου, Δημήτρης Μάρκος και Γιώργος Σπανουδάκης.

Τους συνοδεύουν οι προπονητές Παναγιώτης Βελέντζας και Τάσος Καράμπελας, ο φυσικοθεραπευτής Γιώργος Γκούντας και το μέλος του Δ.Σ της ΚΟΕ (εκπρόσωπος των αθλητών) Κέλλυ Αραούζου (αρχηγός αποστολής), που επιστρέφει στο Καζάν 6 χρόνια μετά το τελευταίο της μετάλλιο (αργυρό), ως αθλήτρια, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών / Γυναικών (5χλμ Open Water).

Οι 6 κολυμβητές / τριες μας, έχουν δηλωθεί στα αγωνίσματα (με τις αντίστοιχες επιδόσεις):

*Ανδρέας Βαζαίος: 100μ (51.62) & 200μ Μ. Ατομική (1.50.85)

*Άννα Ντουντουνάκη: 50μ ύπτιο, 50μ (25.51), 100μ (56.44) & 200μ πεταλούδα

*Απόστολος Χρήστου: 100μ ελεύθερο (47.11), 50μ (23.33) & 100μ ύπτιο (50.55)

*Μαρία – Θάλεια Δρασίδου: 50μ (31.03) & 100μ πρόσθιο (1.10.80), 50μ πεταλούδα (27.28), 100μ Μ. Ατομική (1.03.15)

*Δημήτρης Μάρκος: 200μ (1.48.88), 400μ (3.49.22) & 800μ ελεύθερο (7.53.07)

*Γιώργος Σπανουδάκης: 50μ (24.36) & 100μ ύπτιο (52.29), 100μ (53.17) & 200μ Μ. Ατομική (2.01.34)

Σύμφωνα με το πρόγραμμα των διοργανωτών, οι προκριματικοί είναι στις 10.00 και οι ημιτελικοί και Τελικοί στις 18.30, τοπική ώρα, δηλαδή 9.00 και 17.30 αντίστοιχα, ώρα Ελλάδας, καθημερινά στο Aquatic Palace, που το 2013 είχε φιλοξενήσει την 27η Θερινή Πανεπιστημιάδα.

Δεκατρία Μετάλλια

Η προϊστορία της Ελλάδας σε Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα 25άρας πισίνας, ξεκινά από το 1996 και «μετρά» συνολικά 13 Μετάλλια (2-3-8).

1996 (Ροστόκ), 3ος Δημήτρης Μαγγανάς 400μ ελεύθερο

2002 (Ριέσα), 3ος Άκης Οικονόμου 400μ ελεύθερο

2005 (Τεργέστη), 2ος Ρωμανός Αλυφαντής 100μ πρόσθιο

2006 (Ελσίνκι), 3ος Γιάννης Δρυμωνάκος 400μ Μ. Ατομική

2007 (Ντέμπρετσεν), 3ος Γιάννης Δρυμωνάκος 400μ Μ. Ατομική & 200μ πεταλούδα

2015 (Νετάνια), 3ος Ανδρέας Βαζαίος 100μ Μ. Ατομική

2017 (Κοπεγχάγη), 2ος Ανδρέας Βαζαίος 200μ Μ. Ατομική & 200μ πεταλούδα

2019 (Γλασκόβη), 1ος Ανδρέας Βαζαίος 200μ πεταλούδα & 200μ Μ. Ατομική, 3ος 100μ Μ. Ατομική, 3η Άννα Ντουντουνάκη 100μ πεταλούδα

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ