ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ «ΠΑΡΙΣΙ 2024»

Για τις θέσεις 5-8 η εθνική γυναικών, έχασε 9-6 από την Αυστραλία

06.08.2024 21:11       1984

Η εθνική μας ομάδα Υδατοσφαίρισης των γυναικών δεν τα κατάφερε απέναντι στην Αυστραλία και θα διεκδικήσει μια θέση από 5η-8η στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι. Ηττήθηκε στον προημιτελικό 9-6 και μεθαύριο 8/8 θα αντιμετωπίσει την ηττημένη της συνάντησης Ουγγαρία-ΗΠΑ που θα διεξαχθεί αργότερα.

Η Ελλάδα La Defence Arena, σε μεγάλα διαστήματα έπαιξε καταπληκτική άμυνα αλλά δεν μπόρεσε να βρει γκολ στην επίθεση. Βρέθηκε να χάνει 0-3 αλλά ισοφάρισε, μείωσε αργότερα 6-4, αλλά η Αυστραλία ξέφυγε εκ νέου 8-4. Μειώσαμε 8-6 αλλά μέχρι εκεί…

Με χαμένες εκατέρωθεν επιθέσεις, εξαιρετική ελληνική άμυνα και πολύ καλή την Ιωάννα Σταματοπούλου ξεκίνησε ο μεγάλος αγώνας. Φθάσαμε στο 2:36 όταν η Αυστραλία κέρδισε πέναλτι και άνοιξε το σκορ με την Άλις Γουίλιαμς. Στην αμέσως επόμενη φάση η Ελλάδα κέρδισε αποβολή αλλά το σουτ της Ελευθεριάδου βρήκε δοκάρι ενώ η ίδια αποβλήθηκε. Η Σταματοπούλου όμως και πάλι κράτησε ανέπαφη την εστία μας όπως και λίγό αργότερα στο σουτ της Γκόφερς. Η Εθνική όμως που αμυντικά πήγαινε περίφημα, δεν έβρισκε γκολ επιθετικά, και έκλεισε το οκτάλεπτο χωρίς να σκοράρει.

Το έκανε με την Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη στα 5:17 από τη λήξη της δεύτερης περιόδου, όταν μείωσε όμως 3-1. Η Αθηνά-Δήμητρα Γιαννοπούλου μείωσε και άλλο στα 3:31 για το 3-2 και η Έλενα Ξενάκη ισοφάρισε 3-3 στα 2:45: τρία σερί ελληνικά τέρματα σε 2,5 λεπτά και από 0-3, 3-3. Στα 00:21 και στο τέλος της επίθεσης η Άμπι Άντριους έδωσε πάλι προβάδισμα στην ομάδα της για το 4-3, σκορ ημιχρόνου.

Φτάσαμε στο 4:27 της τρίτης περιόδου για το πρώτο γκολ, αυτό της Γουίλιαμς με πέναλτι για το 5-3. Κάναμε τρεις επιθέσεις χωρίς να σκοράρουμε, αντιθέτως η Γουίλιαμς σημείωσε το 6-3 (σερί της Αυστραλίας τώρα 3-0). «Παιδιά σας παρακαλώ, θέλω ψυχραιμία  και επιμονή στην επίθεση», τα λόγια της Αλεξίας Καμμένου στο time out που πήρε. Η Νικόλ Ελευθεριάδου μείωσε 6-4 στα 00:12, η Ελλάδα είχε να σκοράρει περίπου 11 λεπτά!

Στη τελευταία περίοδο: η Χάλιγκαν στο παραπάνω διαμόρφωσε το 7-4 (7:15) και η Γουίλιαμς στα 3:16 το 8-4. Η Ειρήνη Νίνου σκόραρε για το 8-5 στα 2:01 από το τέλος και στο 1:16 η Έλενα Ξενάκη σημείωσε το 8-6, η Άλις Γουίλιαμς όμως στο παραπάνω (00:38) και με το πέμπτο προσωπικό της τέρμα (9-6), έγραψε τους τίτλους τέλους.