ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Η δεξαμενή που γεμίζει και πλουτίζει τις Εθνικές μας ομάδες

  13.09.2022 15:47       900

Του ΦΩΝΤΑ ΧΗΤΑ

Το εύρος και το βάθος της σημασίας που έχουν οι υποδομές στη συγκρότηση των Εθνικών μας ομάδων υδατοσφαίρισης Ανδρών και Γυναικών και το μέλλον τους, αποτυπώνονται με σαφήνεια, σε κάθε έναν και κάθε μία χωριστά από τους αθλητές και αθλήτριες τους.

Αυτά δε, είναι και ενδεικτικά της πορείας των Εθνικών μας ομάδων και της καθιέρωσης τους, με τις διακρίσεις, στις κορυφαίες της παγκόσμιας υδατοσφαίρισης, όπως καταγράφηκε και φέτος.

Είναι χαρακτηριστικό πως, από τα 15 κορίτσια που συγκρότησαν την Εθνική μας ομάδα στο πρόσφατο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Σπλιτ, όλα τους έχουν συγκεκριμένη διαδρομή με επιτυχίες στις Εθνικές ομάδες υποδομών, ενώ το ίδιο συμβαίνει και για τους 10 από τους 15 της Εθνικής μας ομάδας των Ανδρών.

Παιδιά, μέσα από την παραγωγική διαδικασία των σωματείων και των προπονητών τους, που γεμίζουν πλούτο και αξία τις Εθνικές μας ομάδες.

Στα κορίτσια, η αρχηγός Μαργαρίτα Πλευρίτου, αρχίζει να γράφει στο κοντέρ των διακρίσεων της από το 2011, ενώ ένα χρόνο μετά (2012) γίνεται το ίδιο με την αδελφή της Ελευθερία.

Από το 2013, στις διακρίσεις, βρίσκονται η Ιωάννα Σταματοπούλου, η Ιωάννα Χυδηριώτη, η Μαρία Πάτρα, η Βασιλική Πλευρίτου και η Έλενα Ξενάκη.

Η 15άδα του Σπλιτ και οι διακρίσεις τους με τις Εθνικές ομάδες υποδομών:

ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ ΙΩΑΝΝΑ

*Παγκόσμια πρωταθλήματα Νέων γυναικών: 2η 2017

*Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Νέων γυναικών: 3η 2016

*Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Νεανίδων: 1η 2013, 3η 2015

ΠΛΕΥΡΙΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

*Παγκόσμια πρωταθλήματα Νέων γυναικών: 3η 2013, 2η 2017

*Παγκόσμια πρωταθλήματα Νεανίδων: 1η 2012

*Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Νέων γυναικών: 1η 2014, 3η 2016

*Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Νεανίδων: 1η 2013

ΧΥΔΗΡΙΩΤΗ ΙΩΑΝΝΑ

*Παγκόσμια πρωταθλήματα Νέων γυναικών: 3η 2013, 2η 2017

*Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Νέων γυναικών: 1η 2014, 3η 2016

*Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Νεανίδων: 1η 2013

ΠΛΕΥΡΙΤΟΥ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ

*Παγκόσμια πρωταθλήματα Νέων γυναικών: 3η 2013

*Παγκόσμια πρωταθλήματα Νεανίδων: 1η 2012

*Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Νεανίδων: 1η 2011

ΠΑΤΡΑ ΜΑΡΙΑ

*Παγκόσμια πρωταθλήματα Νέων γυναικών: 2η 2017

*Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Νέων γυναικών: 3η 2016

*Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Νεανίδων: 1η 2013, 3η 2015

ΠΛΕΥΡΙΤΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ

*Παγκόσμια πρωταθλήματα Νέων γυναικών: 2η 2017

*Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Νέων γυναικών: 1η 2014, 3η 2016

*Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Νεανίδων: 1η 2013, 3η 2015

ΞΕΝΑΚΗ ΕΛΕΝΑ

*Παγκόσμια πρωταθλήματα Νέων γυναικών: 3η 2013

*Παγκόσμια πρωταθλήματα Νεανίδων: 1η 2012

*Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Νέων γυναικών: 1η 2014, 3η 2016

*Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Νεανίδων: 1η 2013

ΣΩΤΗΡΕΛΗ ΕΛΕΝΗ

*Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Νέων γυναικών: 3η 2016

*Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Νεανίδων: 3η 2015

ΕΛΛΗΝΙΑΔΗ ΕΛΕΝΗ

*Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Νέων γυναικών: 3η 2016

*Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Νεανίδων: 3η 2015

ΤΡΙΧΑ ΦΩΤΕΙΝΗ

*Παγκόσμια πρωταθλήματα Νέων γυναικών: 2η 2021

*Παγκόσμια πρωταθλήματα Νεανίδων: 2η 2022

*Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Νεανίδων: 2η 2021, 3η 2022

ΝΙΝΟΥ ΕΙΡΗΝΗ

*Παγκόσμια πρωταθλήματα Νέων γυναικών: 2η 2021

*Παγκόσμια πρωταθλήματα Νεανίδων: 3η 2018

ΜΥΡΙΟΚΕΦΑΛΙΤΑΚΗ ΜΑΡΙΑ

*Παγκόσμια πρωταθλήματα Νέων γυναικών: 2η 2017, 2η 2021

*Παγκόσμια πρωταθλήματα Νεανίδων: 3η 2018

ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ ΑΘΗΝΑ

*Παγκόσμια πρωταθλήματα Νέων γυναικών: 2η 2021

*Παγκόσμια πρωταθλήματα Νεανίδων: 3η 2018

ΣΑΝΤΑ ΣΤΕΦΑΝΙΑ

*Παγκόσμια πρωταθλήματα Νεανίδων: 2η 2022

*Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Νεανίδων: 2η 2021, 3η 2022

ΣΙΟΥΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ

*Παγκόσμια πρωταθλήματα Νέων γυναικών: 2η 2021

*Παγκόσμια πρωταθλήματα Νεανίδων: 2η 2022

*Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Νεανίδων: 2η 2021, 3η 2022

Στα αγόρια, ο Ντίνος Γενηδουνιάς, ο Άγγελος Βλαχόπουλος και ο Μανώλης Σολανάκης, ξεκινούν να ανεβαίνουν σε βάθρο, από το 2009, ενώ ο Γιώργος Δερβίσης το 2010.

ΓΕΝΗΔΟΥΝΙΑΣ ΝΤΙΝΟΣ

*Παγκόσμια πρωταθλήματα Νέων ανδρών: 2ος 2009, 3ος 2011

*Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Εφήβων: 2ος 2010

ΒΛΑΧΟΠΟΥΛΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ

*Παγκόσμια πρωταθλήματα Νέων ανδρών: 2ος 2009, 3ος 2011

ΣΟΛΑΝΑΚΗΣ ΜΑΝΩΛΗΣ

*Παγκόσμια πρωταθλήματα Νέων ανδρών: 2ος 2009, 3ος 2011

*Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Εφήβων: 2ος 2010

ΣΚΟΥΜΠΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

*Παγκόσμια πρωταθλήματα Νέων ανδρών: 1ος 2017

*Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Εφήβων: 3ος 2015

ΓΚΙΟΥΒΕΤΣΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

*Παγκόσμια πρωταθλήματα Νέων ανδρών: 1ος 2017, 1ος 2019

*Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Νέων ανδρών: 1ος 2018

ΠΑΠΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

*Παγκόσμια πρωταθλήματα Νέων ανδρών: 1ος 2017, 1ος 2019

*Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Νέων ανδρών: 1ος 2018

*Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Εφήβων: 3ος 2015

ΔΕΡΒΙΣΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

*Παγκόσμια πρωταθλήματα Νέων ανδρών: 3ος 2011

*Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Εφήβων: 2ος 2010

ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

*Παγκόσμια πρωταθλήματα Νέων ανδρών: 1ος 2017, 1ος 2019

*Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Νέων ανδρών: 1ος 2018

*Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Εφήβων: 3ος 2015

ΑΛΑΦΡΑΓΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

*Παγκόσμια πρωταθλήματα Νέων ανδρών: 1ος 2019

*Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Νέων ανδρών: 1ος 2018

ΚΑΚΑΡΗΣ ΚΩΣΤΑΣ

*Παγκόσμια πρωταθλήματα Νέων ανδρών: 1ος 2019

*Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Νέων ανδρών: 1ος 2018

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ