ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ / Η ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ ΚΑΙ Η ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ

Η Ελλάδα στα Παγκόσμια Πρωταθλήματα

  16.06.2022 12:20       1601

 

Με την Καλλιτεχνική κολύμβηση, ανοίγει αύριο (17/6) στη Βουδαπέστη η αυλαία του 19ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ανδρών / Γυναικών που φιλοξενείται στην ουγγρική πρωτεύουσα, αλλά και στις πόλεις Ντέμπρετσεν, Σέγκεντ και Σοπρόν, έως τις 3 Ιουλίου.

Η Ελλάδα, παρούσα με 59 συνολικά αθλητές και αθλήτριες της, στα 5 ολυμπιακά της αθλήματα (Κολύμβηση, Υδατοσφαίριση, Καλλιτεχνική, Open Water, Καταδύσεις), έτοιμη για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Το Γραφείο Τύπου της Ομοσπονδίας, σας παρουσιάζει το ειδικό Αφιέρωμα για την ελληνική αποστολή και την ιστορική διαδρομή των αθλημάτων μας στις 18 προηγούμενες αντίστοιχες διοργανώσεις.

Του ΦΩΝΤΑ ΧΗΤΑ

Α. ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ

*ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: 15

*ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΑΝΔΡΩΝ: 15

*ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: 11

*ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: 11

*ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ: 10

*OPEN WATER: 8

Β. ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΣΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ: 14

ΧΡΥΣΑ (4): Σπύρος Γιαννιώτης 2011 & 2013, Εθνική Ομάδα Υδατοσφαίρισης Γυναικών 2011, Άρης Γρηγοριάδης 2005

ΑΡΓΥΡΑ (5): Σπύρος Γιαννιώτης 2009 & 2011, Κρίστιαν Γκολομέεβ 2019, Ομαδικό 5χλμ (Σπύρος Γιαννιώτης, Κέλλυ Αραούζου, Αντώνης Φωκαϊδης) 2013, Κέλλυ Αραούζου 2015

ΧΑΛΚΙΝΑ (5): Εθνική Ομάδα Υδατοσφαίρισης Ανδρών 2005 & 2015, Σπύρος Γιαννιώτης 2007 & 2015, Μαριάννα Λυμπερτά 2011

Γ. 19ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ / ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ 2022

(Συμμετοχές Αθλητών / τριών μας)

*ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ: 15

*ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΑΝΔΡΩΝ: 13

*ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: 13

*ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ OPEN WATER: 5

*ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ: 12

*ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ: 2

……………………………………………………..

Σύνολο: 59 Αθλητές & Αθλήτριες

……………………………………………………

Σημείωση: Ένας αθλητής (Δημήτρης Μάρκος) θα αγωνιστεί τόσο στην Κολύμβηση, όσο και το Open Water

  1. ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ

Συμμετοχές: 15 (1973, 1982, 1986, 1991, 1998, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019)

Μετάλλια: 2 (1 – 1 – 0)

*2005 (Μόντρεαλ): Χρυσό, Άρης Γρηγοριάδης (50μ ύπτιο)

*2019 (Γκουανκτσού): Αργυρό, Κρίστιαν Γκολομέεβ (50μ ελεύθερο)

Ατομικές συμμετοχές: 5 Νόρα Δράκου (2011, 2013, 2015, 2017, 2019) & Γιάννης Δρυμωνάκος (2001, 2003, 2005, 2007, 2011)

ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ 2022, 18 – 25 Ιουνίου, «Duna Arena»

*ΓΚΟΛΟΜΕΕΒ Κρίστιαν (29)

Αγωνίσματα: 50μ ελεύθερο

Συμμετοχές ΠΠ: 4 (2013, 2015, 2017, 2019)

Καλύτερη Διάκριση: 2ος 2019 (Γκουανκτσού) 50μ ελεύθερο

*ΧΡΗΣΤΟΥ Απόστολος (26)

Αγωνίσματα: 50 & 100μ ύπτιο

Συμμετοχές ΠΠ: 3 (2015, 2017, 2019)

Καλύτερη Διάκριση: 8ος 2019 (Γκουανκτσού) 50μ ύπτιο

*ΝΤΟΥΝΤΟΥΝΑΚΗ Άννα (27)

Αγωνίσματα: 50 & 100μ πεταλούδα

Συμμετοχές ΠΠ: 3 (2015, 2017, 2019)

Καλύτερη Διάκριση: 15η 2019 (Γκουανκτσού) 50 & 100μ πεταλούδα

*ΔΡΑΚΟΥ Νόρα (30)

Αγωνίσματα: 50 & 100μ ύπτιο, 50μ ελεύθερο

Συμμετοχές ΠΠ: 5 (2011, 2013, 2015, 2017, 2019)

Καλύτερη Διάκριση: 8η 2015 (Καζάν) 50μ ύπτιο

*ΠΑΠΑΣΤΑΜΟΣ Απόστολος (21)

Αγωνίσματα: 100μ πεταλούδα

Συμμετοχές ΠΠ: 0

*ΘΩΜΟΓΛΟΥ Σάββας (21)

Αγωνίσματα: 200μ πρόσθιο

Συμμετοχές ΠΠ: 0

*ΜΕΛΑΔΙΝΗΣ Οδυσσέας (32)

Αγωνίσματα: 100μ ελεύθερο

Συμμετοχές ΠΠ: 3 (2011, 2015, 2017)

Καλύτερη Διάκριση: 11ος 2017 (Βουδαπέστη) 4χ100μ ελεύθερο

*ΜΕΡΕΤΣΟΛΙΑΣ Κώστας (24)

Αγωνίσματα: 100μ πρόσθιο

Συμμετοχές ΠΠ: 0

*ΔΡΑΣΙΔΟΥ Μαρίλεια (27)

Αγωνίσματα: 50 & 100μ πρόσθιο

Συμμετοχές ΠΠ: 0

*ΜΑΡΚΟΣ Δημήτρης (21)

Αγωνίσματα: 200, 400 & 800μ ελεύθερο

Συμμετοχές ΠΠ: 0

*ΔΑΜΑΣΙΩΤΗ Γεωργία (19)

Αγωνίσματα: 200μ πεταλούδα

Συμμετοχές ΠΠ: 0

*ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ Βαγγέλης (22)

Αγωνίσματα: 200μ ύπτιο

Συμμετοχές ΠΠ: 0

*ΑΣΠΟΥΓΑΛΗΣ Αρκάδιος (21)

Αγωνίσματα: 50μ πρόσθιο

Συμμετοχές ΠΠ: 0

*ΜΠΙΛΑΣ Στέργιος (21)

Αγωνίσματα: 50μ πεταλούδα

Συμμετοχές ΠΠ: 0

*ΣΤΑΜΟΥ Κώστας (19)

Αγωνίσματα: 100μ πεταλούδα

Συμμετοχές ΠΠ: 0

Προπονητές: ΚΟΖΟΜΠΟΛΗΣ Βαγγέλης, ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ Άκης, ΒΕΛΕΝΤΖΑΣ Παναγιώτης, ΚΑΡΑΜΠΕΛΑΣ Τάσος

Το αγωνιστικό πρόγραμμα ΕΔΩ

  1. ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΑΝΔΡΩΝ

Συμμετοχές: 15

1973: 12η

1978: 12η

1982: 12η

1986: 11η

1991: 10η

1994: 7η

1998: 8η

2001: 6η

2003: 4η

2005: 3η

2007: 6η

2013: 6η

2015: 3η

2017: 4η

2019: 7η

Αγώνες: 107 (49 Νίκες – 6 Ισοπαλίες – 52 Ήττες)

Μετάλλια: 2 (0 – 0 – 2)

*2005 (Μόντρεαλ): Χάλκινο

*2015 (Καζάν): Χάλκινο

Ατομικές συμμετοχές: 6 Γιώργος Αφρουδάκης (1994, 1998, 2001, 203, 2005, 2007)

Γκολ: 64 Γιάννης Φουντούλης

Συμμετοχές Προπονητών: 3 Ανδρέας Γαρύφαλλος (1973, 1978, 1982), Σάντρο Καμπάνια (2003, 2005, 2007), Θόδωρος Βλάχος (2015, 2017, 2019)

ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ 2022, 21 Ιουνίου – 3 Ιουλίου, Ντέμπρετσεν & «Hajios Alfred»

ΖΕΡΔΕΒΑΣ Μάνος (25)

Δ.Σ: 94

Συμμετοχές ΠΠ: 2 (2017, 2019)

Καλύτερη Διάκριση: 4η θέση 2017 (Βουδαπέστη)

*ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ Στάθης (21)

Δ.Σ: 12

Γκολ: 1

Συμμετοχές ΠΠ: 0

*ΣΚΟΥΜΠΑΚΗΣ Δημήτρης (24)

Δ.Σ: 83

Γκολ: 43

Συμμετοχές ΠΠ: 1 (2019)

Γκολ ΠΠ: 4

*ΓΕΝΗΔΟΥΝΙΑΣ Ντίνος (29)

Δ.Σ: 173

Γκολ: 198

Συμμετοχές ΠΠ: 4 (2013, 2015, 2017, 2019)

Γκολ ΠΠ: 23

Καλύτερη Διάκριση: Χάλκινο 2015 (Καζάν)

*ΦΟΥΝΤΟΥΛΗΣ Γιάννης (34) - Αρχηγός

Δ.Σ: 327

Γκολ: 538

Συμμετοχές ΠΠ: 4 (2013, 2015, 2017, 2019)

Γκολ ΠΠ: 64

Καλύτερη Διάκριση: Χάλκινο 2015 (Καζάν)

*ΠΑΠΑΝΑΣΤΑΣΊΟΥ Αλέξανδρος (23)

Δ.Σ: 71

Γκολ: 56

Συμμετοχές ΠΠ: 1 (2019)

Γκολ ΠΠ: 2

Καλύτερη Διάκριση: 7η θέση 2019 (Γκουανκτσού)

*ΔΕΡΒΙΣΗΣ Γιώργος (28)

Δ.Σ: 154

Γκολ: 88

Συμμετοχές ΠΠ: 3 (2015, 2017, 2019)

Γκολ ΠΠ: 9

Καλύτερη Διάκριση: Χάλκινο 2015 (Καζάν)

*ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ – ΚΑΝΑΚΑΚΗΣ Στέλιος (26)

Δ.Σ: 110

Γκολ: 118

Συμμετοχές ΠΠ: 2 (2017, 2019)

Γκολ ΠΠ: 10

Καλύτερη Διάκριση: 4η θέση 2017 (Βουδαπέστη)

*ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ Δημήτρης (23)

Δ.Σ: 20

Γκολ: 12

Συμμετοχές ΠΠ: 0

*ΚΑΚΑΡΗΣ Κώστας (23)

Δ.Σ: 15

Γκολ: 17

Συμμετοχές ΠΠ: 0

*ΓΟΥΒΗΣ Κώστας (28)

Δ.Σ: 35

Γκολ: 4

Συμμετοχές ΠΠ: 1 (2013)

Γκολ ΠΠ: 0

Καλύτερη Διάκριση: 6η θέση (Βαρκελώνη)

*ΒΛΑΧΟΠΟΥΛΟΣ Άγγελος (31)

Δ.Σ: 194

Γκολ: 295

Συμμετοχές ΠΠ: 4 (2013, 2015, 2017, 2019)

Γκολ ΠΠ: 36

Καλύτερη Διάκριση: Χάλκινο 2015 (Καζάν)

*ΤΖΩΡΤΖΑΤΟΣ Παναγιώτης (30)

Δ.Σ: 12

Γκολ: 0

Συμμετοχές ΠΠ: 0

Προπονητής: ΒΛΑΧΟΣ Θόδωρος

Συμμετοχές ΠΠ: 3 (2015, 2017, 2019)

Καλύτερη Διάκριση: Χάλκινο 2015 (Καζάν)

Ο Όμιλος μας (Ντέμπρετσεν)

*ΚΡΟΑΤΙΑ (21/6): 57 Αγώνες (9 Νίκες, 8 Ισοπαλίες, 40 Ήττες)

ΠΠ (2 – 0 – 1): 2001 (Φουκουόκα) 12-11, 2005 (Μόντρεαλ) 11-10 παράταση (9-9) Μικρός Τελικός, 2015 (Καζάν) 13-15 πέναλτι (10-10) Ημιτελικός

*ΙΑΠΩΝΙΑ (23/6): 9 Αγώνες (8 Νίκες, 1 Ήττα)

ΠΠ (1 – 0 – 0): 2017 (Βουδαπέστη) 14-4

*ΓΕΡΜΑΝΙΑ (25/6): 47 Αγώνες (24 Νίκες, 4 Ισοπαλίες, 19 Ήττες)

ΠΠ (2 – 0 – 2): 2001 (Φουκουόκα) 8-9, 2003 (Βαρκελώνη) 7-9, 2005 (Μόντρεαλ) 8-4, 2019 (Γκουανκτσού) 11-6

 Το αγωνιστικό πρόγραμμα ΕΔΩ

  1. ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Συμμετοχές: 11

1998: 5η

2001: 7η

2003: 9η

2005: 5η

2007: 8η

2009: 4η

2011: 1η

2013: 6η

2015: 6η

2017: 7η

2019: 8η

Αγώνες: 76 (41 Νίκες – 2 Ισοπαλίες – 33 Ήττες)

Μετάλλια: 1 (1 – 0 – 0)

*2011 (Σαγκάη): Χρυσό

Ατομικές συμμετοχές: 8 Αντιγόνη Ρουμπέση (2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)

Γκολ: 89 Αντιγόνη Ρουμπέση

Συμμετοχές Προπονητών: 6 Γιώργος Μορφέσης (2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019)

Βουδαπέστη 2022, 20 Ιουνίου – 2 Ιουλίου, Σέγκεντ & «Hajios Alfred»

*ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ Ιωάννα (24)

Δ.Σ: 73

Γκολ: 0

Συμμετοχές ΠΠ: 1 (2019)

Γκολ ΠΠ:  0

Καλύτερη Διάκριση: 8η θέση 2019 (Γκουανκτσού)

*ΠΛΕΥΡΙΤΟΥ Μαργαρίτα (28) – Αρχηγός

Δ.Σ: 172

Γκολ: 97

Συμμετοχές ΠΠ: 3 (2013, 2015, 2017)

Γκολ ΠΠ: 5

Καλύτερη Διάκριση: 6η θέση 2013 (Βαρκελώνη) & 2015 (Καζάν)

 

*ΠΛΕΥΡΙΤΟΥ Ελευθερία (25)

Δ.Σ: 185

Γκολ: 259

Συμμετοχές ΠΠ: 4 (2013, 2015, 2017, 2019)

Γκολ ΠΠ: 29

Καλύτερη Διάκριση: 6η θέση 2013 (Βαρκελώνη) & 2015 (Καζάν)

*ΠΛΕΥΡΙΤΟΥ Βασιλική (24)

Δ.Σ: 25

Γκολ: 27

Συμμετοχές ΠΠ: 0

 

*ΞΕΝΑΚΗ Ελένη (25)

Δ.Σ: 155

Γκολ: 249

Συμμετοχές ΠΠ: 3 (2015, 2017, 2019)

Γκολ ΠΠ: 24

Καλύτερη Διάκριση: 6η θέση 2015 (Καζάν)

*ΧΥΔΗΡΙΩΤΗ Ιωάννα (25)

Δ.Σ: 95

Γκολ: 54

Συμμετοχές ΠΠ: 2 (2017, 2019)

Γκολ ΠΠ: 6

Καλύτερη Διάκριση: 7η θέση 2017 (Βουδαπέστη)

 

*ΜΥΡΙΟΚΕΦΑΛΙΤΑΚΗ Μαρία (21)

Δ.Σ: 39

Γκολ: 56

Συμμετοχές ΠΠ: 0

*ΝΙΝΟΥ Ειρήνη (20)

Δ.Σ: 54

Γκολ: 52

Συμμετοχές ΠΠ: 1 (2019)

Γκολ ΠΠ: 5

Καλύτερη Διάκριση: 8η θέση 2019 (Γκουανκτσού)

 

 

*ΠΑΤΡΑ Μαρία (24)

Δ.Σ: 59

Γκολ: 9

Συμμετοχές ΠΠ: 1 (2019)

Γκολ ΠΠ: 0

Καλύτερη Διάκριση: 8η θέση 2019 (Γκουανκτσού)

*ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ Αθηνά – Δήμητρα (21)

Δ.Σ: 4

Γκολ: 2

Συμμετοχές ΠΠ: 0

 

 

*ΕΛΛΗΝΙΑΔΗ Ελένη (23)

Δ.Σ: 9

Γκολ: 14

Συμμετοχές ΠΠ: 0

*ΣΙΟΥΤΗ Χριστίνα (18)

Δ.Σ: 15

Γκολ: 8

Συμμετοχές ΠΠ: 0

*ΣΩΤΗΡΕΛΗ Ελένη (24)

Δ.Σ: 12

Συμμετοχές ΠΠ: 0

Προπονητής: ΚΑΜΜΕΝΟΥ Αλεξία

Ο Όμιλος μας (Σέγκεντ)

*ΤΑΪΛΑΝΔΗ (20/6): Δεν υπάρχει προϊστορία

*ΙΣΠΑΝΙΑ (22/6): 67 Αγώνες (32 Νίκες, 35 Ήττες)

ΠΠ (2 – 0 – 2): 1998 (Περθ) 4-3, 2007 (Μελβούρνη) 9-11, 2011 (Σαγκάη) 10-9, 2019 (Γκουανκτσού) 4-14

*ΓΑΛΛΙΑ (24/6): 31 Αγώνες (25 Νίκες, 1 Ισοπαλία, 5 Ήττες)

ΠΠ (1 – 0 – 0): 2003 (Βαρκελώνη) 7-1

 Το αγωνιστικό πρόγραμμα ΕΔΩ

  1. ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ OPEN WATER

Συμμετοχές: 8 (2001, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019)

Μετάλλια: 9 (2 – 4 – 3)

*2007 (Μελβούρνη): Χάλκινο, Σπύρος Γιαννιώτης (5χλμ)

*2009 (Ρώμη): Αργυρό (5χλμ) Σπύρος Γιαννιώτης

*2011 (Σαγκάη): Χρυσό (10χλμ) & Αργυρό (5χλμ) Σπύρος Γιαννιώτης, Χάλκινο (10χλμ) Μαριάννα Λυμπερτά

*2013 (Βαρκελώνη): Χρυσό (10χλμ) Σπύρος Γιαννιώτης, Αργυρό (5χλμ) Εθνική Ομάδα (Σπύρος Γιαννιώτης, Κέλλυ Αραούζου, Αντώνης Φωκαϊδης)

*2015 (Καζάν): Αργυρό (5χλμ) Κέλλυ Αραούζου, Χάλκινο (10χλμ) Σπύρος Γιαννιώτης

Ατομικές συμμετοχές: 5 Σπύρος Γιαννιώτης (2007, 2009, 2011, 2013, 2015)

ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ 2022, 26 – 27 Ιουνίου & 29 – 30 Ιουνίου, «Luna Lake»

*ΚΥΝΗΓΑΚΗΣ Άλκης (24)

Αγωνίσματα: 5 & 10χλμ

Συμμετοχές ΠΠ: 1 (2019)

Καλύτερη Διάκριση: 2019 (Γκουανκτσού) 13ος 10χλμ

*ΔΑΛΔΟΓΙΑΝΝΗΣ Αστέριος (25)

Αγωνίσματα: 10 & 25χλμ

Συμμετοχές ΠΠ: 1 (2017)

Καλύτερη Διάκριση: 2017 (Βουδαπέστη) 37ος 5χλμ

*ΜΑΡΚΟΣ Δημήτρης (21)

Αγωνίσματα: 5χλμ

Συμμετοχές ΠΠ: 0

*ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ Νεφέλη – Ευαγγελία (21)

Αγωνίσματα: 5 & 10χλμ

Συμμετοχές ΠΠ: 0

*ΛΕΜΠΛ Ηλέκτρα – Βαρβάρα (23)

Αγωνίσματα: 4χ1.500μ

Συμμετοχές ΠΠ: 0

Προπονητής: ΚΟΖΟΜΠΟΛΗΣ Βαγγέλης

 Το αγωνιστικό πρόγραμμα ΕΔΩ

  1. ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ

Συμμετοχές: 11 (1998, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019)

Καλύτερη Διάκριση

*2019 (Γκουανκτσού):  6η θέση Εθνική Ομάδα Κόμπο (Κοφίδη, Παπάζογλου, Πλατανιώτη, Κουτσελίνη, Ζουζούνη, Κουργιαντάκη, Φραγκάκη, Γιαλαμά, Βασιλοπούλου, Καριώρη)

Ατομικές συμμετοχές: 5 Ευαγγελία Πλατανιώτη (2011, 2013, 2015, 2017, 2019)

ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ 2022, 17 – 25 Ιουνίου, «Szechy»

*ΑΓΡΑΦΙΩΤΗ Ζωή (19)

Αγωνίσματα: Ελεύθερο & Τεχνικό Ομαδικό, Κόμπο, Highlight

Συμμετοχές ΠΠ: 0

*ΑΛΖΙΓΚΟΥΖΗ Μαρία (27)

Αγωνίσματα: Ελεύθερο & Τεχνικό Ομαδικό, Κόμπο, Highlight

Συμμετοχές ΠΠ: 2 (2013, 2015)

Καλύτερη Διάκριση: 2013 (Βαρκελώνη) 7η θέση Κόμπο

*ΓΙΑΛΑΜΑ Κρυσταλένια (18)

Αγωνίσματα: Ελεύθερο & Τεχνικό Ομαδικό, Κόμπο, Highlight

Συμμετοχές ΠΠ: 1 (2019)

Καλύτερη Διάκριση: 2019 (Γκουανκτσού) 6η θέση Κόμπο

*ΚΑΡΑΓΓΕΛΟΥ Ζωή (17)

Αγωνίσματα: Ελεύθερο & Τεχνικό Ομαδικό, Κόμπο, Highlight

Συμμετοχές: ΠΠ: 0

*ΚΑΡΑΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ Μαρία (18)

Αγωνίσματα: Ελεύθερο & Τεχνικό Ομαδικό, Κόμπο, Highlight

Συμμετοχές ΠΠ: 1 (2019)

Καλύτερη Διάκριση: 2019 (Γκουανκτσού) 8η θέση Τεχνικό Ομαδικό

*ΚΑΡΙΩΡΗ Δανάη (20)

Αγωνίσματα: Ελεύθερο & Τεχνικό Ομαδικό, Κόμπο, Highlight

Συμμετοχές ΠΠ: 1 (2019)

Καλύτερη Διάκριση: 2019 (Γκουανκτσού) 6η θέση Κόμπο

*ΚΡΟΜΜΥΔΑΚΗ Ιφιγένεια (18)

Αγωνίσματα: Ελεύθερο & Τεχνικό Ομαδικό, Κόμπο, Highlight

Συμμετοχές ΠΠ: 0

*ΜΑΛΚΟΓΕΩΡΓΟΥ Σοφία (24)

Αγωνίσματα: Ελεύθερο & Τεχνικό Ντουέτο, Ελεύθερο & Τεχνικό Ομαδικό, Κόμπο, Highlight

Συμμετοχές ΠΠ: 2 (2015, 2017)

Καλύτερη Διάκριση: 2017 (Βουδαπέστη) 7η θέση Κόμπο

*ΜΙΣΙΚΕΒΙΤΣ Αντριάννα (19)

Αγωνίσματα: Ελεύθερο & Τεχνικό Ομαδικό, Κόμπο, Highlight

Συμμετοχές ΠΠ: 0

*ΠΑΠΑΝΑΣΤΑΣΊΟΥ Λυδία – Φωτεινή (17)

Αγωνίσματα: Highlight, Αναπληρωματική Κόμπο

Συμμετοχές ΠΠ: 0

*ΠΛΑΤΑΝΙΩΤΗ Ευαγγελία (28)

Αγωνίσματα: Ελεύθερο & Τεχνικό Σόλο, Ελεύθερο & Τεχνικό Ντουέτο, Αναπληρωματική Κόμπο & Highlight

Συμμετοχές ΠΠ: 5 (2011, 2013, 2015, 2017, 2019)

Καλύτερη Διάκριση: 2019 (Γκουανκτσού) 6η θέση Κόμπο

*ΦΡΑΓΚΑΚΗ Ελένη (18)

Αγωνίσματα: Ελεύθερο & Τεχνικό Ομαδικό, Κόμπο, Highlight

ΣυμμετοχέςΠΠ: 1 (2019)

Καλύτερη Διάκριση: 2019 (Γκουανκτσού) 6η θέση Κόμπο

Προπονήτριες: ΛΙΘΑΔΙΩΤΗ Βαρβάρα, ΘΑΛΑΣΣΙΝΙΔΟΥ Χριστίνα

 Το αγωνιστικό πρόγραμμα ΕΔΩ

  1. ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ

Συμμετοχές: 10 (1998, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2019)

Καλύτερη Διάκριση

*2005 (Μόντρεαλ): 8η θέση Γιάννης Γαβριηλίδης / Σωτήρης Τράκας (Σταθερά συγχρονισμένων)

Ατομικές συμμετοχές: 4 Θωμάς Μπίμης (1998, 2001, 2003, 2007, Γιάννης Γαβριηλίδης (2001, 2003, 2005, 2007), Αλέξανδρος Μάνος (2005, 2007, 2009, 2011), Στέφανος Παπαρούνας (2009, 2011, 2013, 2015)

ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ 2022, 26 Ιουνίου – 3 Ιουλίου, «Duna Arena»

*ΤΣΙΡΙΚΟΣ Θάνος (20)

Αγωνίσματα: 1 & 3 μέτρα Τραμπολίνο, Σταθερά

Συμμετοχές ΠΠ: 1 (2019)

Καλύτερη Διάκριση: 14ος 2019 (Γκουανκτσού) Σταθερά συγχρονισμένων

*ΑΥΘΙΝΟΣ Θεόφιλος (21)

Αγωνίσματα: 1 & 3 μέτρα Τραμπολίνο

Συμμετοχές ΠΠ: 0

Προπονητής: ΦΥΡΙΓΟΣ Πέτρος

Το αγωνιστικό πρόγραμμα ΕΔΩ

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ