ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ / ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ - ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΗ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ

  11.05.2021 10:36       1056

Του Φώντα ΧΗΤΑ

Με 35 συνολικά αθλητές και αθλήτριες θα εκπροσωπηθεί η Ελλάδα, στο 35ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών της Βουδαπέστης (10-23 Μαϊου), στα αθλήματα της Κολύμβησης (18), του Open Water (2), της Καλλιτεχνικής κολύμβησης (12) και των Καταδύσεων (3).

Η διοργάνωση στην ουγγρική πρωτεύουσα ήταν προγραμματισμένη να διεξαχθεί πέρυσι, αλλά ματαιώθηκε λόγω της πανδημίας covid -19.

Το Γραφείο Τύπου της ΚΟΕ, σας παρουσιάζει το σχετικό Αφιέρωμα, για την παρουσία της Ελλάδας σε αντίστοιχα Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα.

Α. ΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΜΑΣ ΣΤΗ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ (35)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: 18

OPEN WATER: 2

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ: 12

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ: 3

 

Β. ΤΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Συμμετοχές: 24 (1958, 1966, 1970, 1974, 1981, 1983, 1985, 1987, 1989, 1991, 1993, 1995, 1997, 1999, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018)

Περισσότερες παρουσίες: 8 ΛΥΜΠΕΡΤΑ Μαριάννα (1999, 2000, 2002, 2004, 2006, 2010, 2012, 2014)

Οι αγώνες στη Βουδαπέστη: 17-23 Μαϊου, Danube Arena

Μετέχουν

ΒΑΖΑΙΟΣ Ανδρέας

Συμμετοχές: 4 (2012, 2014, 2016, 2018)

2012 (Ντέμπρετσεν): 15ος 200μ πεταλούδα, 22ος 200μ Μ. Ατομική

2014 (Βερολίνο): 10ος 200μ Μ. Ατομική, 13ος 4χ100μ Μ. Ομαδική, 19ος 400μ Μ. Ατομική, 25ος 100μ πεταλούδα, 43ος 50μ πεταλούδα

2016 (Λονδίνο): 1ος 200μ Μ. Ατομική, 4ος 4χ100μ Μ. Ομαδική, 11ος 100μ πεταλούδα, 21ος 50μ πεταλούδα

2018 (Γλασκόβη): 5ος 200μ Μ. Ατομική, 5ος 4χ100μ ελεύθερο, 10ος 4χ100μ Μ. Ομαδική, 18ος 100μ πεταλούδα

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 200μ Μ. Ατομική, 100μ πεταλούδα

ΓΚΟΛΟΜΕΕΒ Κρίστιαν

Συμμετοχές: 4 (2012, 2014, 2016, 2018)

2012 (Ντέμπρετσεν): 4ος 50μ ελεύθερο, 6ος 4χ100μ ελεύθερο, 20ός 100μ ελεύθερο

2014 (Βερολίνο): 7ος 50μ ελεύθερο, 16ος 100μ ελεύθερο, 21ος 50μ πεταλούδα

2016 (Λονδίνο): 4ος 50μ ελεύθερο, 4ος 4χ100μ ελεύθερο, 4ος 4χ100μ Μ. Ομαδική, 11ος 100μ ελεύθερο, 14ος 50μ πεταλούδα

2018 (Γλασκόβη): 2ος 50μ ελεύθερο, 4ος 50μ πεταλούδα, 5ος 4χ100μ ελεύθερο

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 50, 100μ ελεύθερο, 50μ πεταλούδα

ΧΡΗΣΤΟΥ Απόστολος

Συμμετοχές: 2 (2016, 2018)

2016 (Λονδίνο): 3ος 100μ ύπτιο, 4ος 4χ100μ Μ. Ομαδική, 5ος 200μ ύπτιο, 10ος 50μ ύπτιο

2018 (Γλασκόβη): 3ος 100μ ύπτιο, 5ος 4χ100μ ελεύθερο, 5ος 200μ ύπτιο, 7ος 50μ ύπτιο, 10ος 4χ100μ Μ. Ομαδική

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 50, 100, 200μ ύπτιο

ΠΑΠΑΣΤΑΜΟΣ Απόστολος

Συμμετοχές: 1(2018)

2018 (Γλασκόβη): 16ος 400μ Μ. Ατομική, 26ος 400μ Μ. Ατομική

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 200, 400μ Μ. Ατομική

ΝΤΟΥΝΤΟΥΝΑΚΗ Άννα

Συμμετοχές: 2 (2016, 2018)

2016 (Λονδίνο): 6η 100μ πεταλούδα, 16η 50μ πεταλούδα, 19η 200μ πεταλούδα

2018 (Γλασκόβη): 5η 100μ πεταλούδα, 8η 50μ πεταλούδα, 15η 200μ πεταλούδα

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 50, 100, 200μ πεταλούδα

ΔΡΑΚΟΥ Νόρα

Συμμετοχές: 4 (2010, 2012, 2016, 2018)

2010 (Βουδαπέστη): 5η 50μ ύπτιο, 11η 50μ ελεύθερο, 14η 100μ ελεύθερο

2012 (Ντέμπρετσεν): 5η 4χ100μ ελεύθερο, 5η 50μ ελεύθερο, 9η 50μ ύπτιο, 20ή 100μ ελεύθερο

2014 (Βερολίνο): 4η 50μ ύπτιο, 5η 50μ ελεύθερο, 12η 100μ ελεύθερο, 16η 100μ ύπτιο

2018 (Γλασκόβη): 7η 50μ ελεύθερο, 10η 50μ ύπτιο16η 100μ ύπτιο, 24η 100μ ελεύθερο

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 50μ ελεύθερο, 50, 100μ ύπτιο

ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ Στέφανος

Συμμετοχές: 4 (2010, 2012, 2014, 2016)

2010 (Βουδαπέστη): 8ος 200μ πεταλούδα, 31ος 50μ πεταλούδα, 37ος 100μ πεταλούδα

2012 (Ντέμπρετσεν): 6ος 4χ100μ Μ. Ομαδική, 9ος 200μ πεταλούδα, 27ος 100μ πεταλούδα

2014 (Βερολίνο): 7ος 200μ πεταλούδα, 13ος 4χ100μ Μ. Ομαδική, 29ος 100μ πεταλούδα

2016 (Λονδίνο): 8ος 200μ πεταλούδα, 15ος 100μ πεταλούδα, 44ος 50μ πεταλούδα

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 50, 100, 200μ πεταλούδα

ΜΕΛΑΔΙΝΗΣ Οδυσσέας

Συμμετοχές: 2 (2016, 2018)

2016 (Λονδίνο): 4ος 4χ100μ ελεύθερο, 12ος 50μ ελεύθερο, 33ος 100μ ελεύθερο

2018 (Γλασκόβη): 5ος 4χ100μ ελεύθερο, 10ος 4χ100μ Μ. Ομαδική, 29ος 50μ ελεύθερο, 31ος 100μ ελεύθερο

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 50, 100μ ελεύθερο

Οι πρωτάρηδες

ΝΕΓΡΗΣ Δημήτρης

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 200, 800, 1500μ ελεύθερο

ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ Βαγγέλης

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 50, 100, 200μ ύπτιο

ΜΑΡΚΟΣ Δημήτρης

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 400, 800μ ελεύθερο

ΕΓΓΛΕΖΑΚΗΣ Κων/νος

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 200, 400, 800μ ελεύθερο

ΣΑΧΑ Ιωάννα

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 100, 200μ ύπτιο

ΘΏΜΟΓΛΟΥ Σάββας

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 100, 200μ πρόσθιο

ΑΣΠΟΥΓΑΛΗΣ Αρκάδιος

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 50, 100μ πρόσθιο

ΜΕΡΕΤΣΟΛΙΑΣ Κώστας

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 50, 100μ πρόσθιο

ΔΡΑΣΙΔΟΥ Μαριλένα

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 50μ ελεύθερο, 50, 100μ πρόσθιο

ΓΙΟΥΡΤΖΙΔΗΣ Δανιήλ

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 200, 400μ Μ. Ατομική

 

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Συμμετοχές: 15 (1991, 1993, 1995, 1997, 1999, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018)

Περισσότερες παρουσίες: 7 ΘΑΛΑΣΣΙΝΙΔΟΥ Χριστίνα (1991, 1995, 1997, 1999, 2000, 2002, 2004)

Οι αγώνες στη Βουδαπέστη: 13-15 Μαϊου, Danube Arena

Μετέχουν

ΠΛΑΤΑΝΙΩΤΗ Ευαγγελία

Συμμετοχές: 5 (2010, 2012, 2014, 2016, 2018)

2010 (Βουδαπέστη): 5η Κόμπο

2012 (Αϊντχόφεν): 4η Κόμπο, 5η Ντουέτο, 6η Ομαδικό

2014 (Βερολίνο): 6η Σόλο, 6η Ομαδικό

2016 (Λονδίνο): 4η Τεχνικό Σόλο, 5η Ελεύθερο Σόλο, 5η Κόμπο

2018 (Γλασκόβη): 4η Κόμπο, 4η Τεχνικό Σόλο, 5η Ελεύθερο Σόλο, 5η Ελεύθερο Ντουέτο, 6η Τεχνικό Ντουέτο

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: Σόλο (Ελεύθερο & Τεχνικό), Κόμπο

ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ Εβελίνα

Συμμετοχές: 5 (2010, 2012, 2014, 2016, 2018)

2010 (Βουδαπέστη): 5η Κόμπο

2012 (Αϊντχόφεν): 4η Κόμπο, 6η Ομαδικό

2014 (Βερολίνο): 4η Κόμπο, 6η Ντουέτο, 6η Ομαδικό

2016 (Λονδίνο): 4η Ελεύθερο Ομαδικό, 5η Τεχνικό Ομαδικό, 6η Κόμπο

2018 (Γλασκόβη): 4η Κόμπο, 5η Ελεύθερο Ντουέτο, 5η Ελεύθερο Ομαδικό, 5η Τεχνικό Ομαδικό, 6η Τεχνικό Ντουέτο

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: Κόμπο

ΑΛΖΙΓΚΟΥΖΗ – ΚΟΜΗΝΕΑ Μαρία

Συμμετοχές: 3 (2010, 2012, 2014)

2010 (Βουδαπέστη): 5η Κόμπο

2012 (Αϊντχόφεν): 4η Κόμπο

2014 (Βερολίνο): 4η Κόμπο, 6η Ομαδικό

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: Κόμπο

ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΥ Γεωργία

Συμμετοχές: 1 (2018)

2018 (Γλασκόβη): 4η Κόμπο, 5η Ελεύθερο Ομαδικό, 5η Τεχνικό Ομαδικό

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: Κόμπο

Οι πρωτάρες

ΓΙΑΛΑΜΑ Κρυσταλένια

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: Κόμπο

ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΗ Ελένη

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: Κόμπο

ΖΟΥΖΟΥΝΗ Βιολέτα

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: Κόμπο

ΚΑΡΑΜΕΣΙΟΥ Πηνελόπη

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: Κόμπο

ΚΑΡΙΩΡΗ Δανάη

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: Κόμπο

ΜΙΣΊΚΕΒΙΤΣ Αντριάννα

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: Κόμπο

ΦΡΑΓΚΑΚΗ Ελένη

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: Κόμπο

ΚΑΡΑΓΓΕΛΟΥ Ζωή

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: Κόμπο

Τα start list ΕΔΩ

 

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

Συμμετοχές: 17 (1985, 1987, 1989, 1991, 1993, 1995, 1997, 1999, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2018)

Περισσότερες παρουσίες: 7 ΜΠΙΜΗΣ Θωμάς (1995, 1997, 1999, 2000, 2002, 2004, 2008)

Οι αγώνες στη Βουδαπέστη: 10-16 Μαϊου, Danube Arena

Μετέχουν

ΜΟΛΒΑΛΗΣ Νίκος

Συμμετοχές: 1 (2018)

2018 (Εδιμβούργο): 9ος 3μ. Τραμπολίνο Συγχρονισμένων, 14ος Σταθερά

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: Σταθερά, Συγχρονισμένες τραμπολίνο 3μ. & Σταθερά

ΤΣΙΡΙΚΟΣ Θάνος

Συμμετοχές: 1 (2018)

2018 (Εδιμβούργο): 9ος 3μ. Τραμπολίνο Συγχρονισμένων, 16ος 3μ. Τραμπολίνο, 29ος Σταθερά

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: Τραμπολίνο 1 & 3μ., Σταθερά, Συγχρονισμένες Σταθερά

Ο πρωτάρης

ΑΥΘΙΝΟΣ Θεόφιλος

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: Τραμπολίνο 1 & 3μ., Συγχρονισμένες τραμπολίνο 3μ.

Τα Entry list ΕΔΩ

 

OPEN WATER

Συμμετοχές: 7 (2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018)

Περισσότερες παρουσίες: 5 ΑΡΑΟΥΖΟΥ Κέλλυ (2010, 2012, 2014, 2016, 2018)

Οι αγώνες στη Βουδαπέστη: 12-16 Μαϊου, Lake Lupa

Μετέχουν (1η φορά)

ΚΥΝΗΓΑΚΗΣ Θανάσης

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 5 & 10χλμ

ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ Νεφέλη

Τα αγωνίσματα στη Βουδαπέστη: 5 & 10χλμ

Τα Entry list ΕΔΩ

 

ΤΑ 33 ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (20)                3-4-13

OPEN WATER (8)                  2-4-2

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ (5)               0-1-4

……………………………………………..............

ΣΥΝΟΛΟ                               5-9-19

……………………………………………..............

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (20)

2002 (Βερολίνο)

*Χάλκινο, Οικονόμου Άκης, Κοκκώδης Γιάννης, Ξυλούρης Νίκος, Γιαννιώτης Σπύρος (4χ200μ ελεύθερο)

2004 (Μαδρίτη)

*Χάλκινο, Νιανγκουάρα Νέρι (100μ ελεύθερο)

2006 (Βουδαπέστη)

*Αργυρό, Δρυμωνάκος Γιάννης (200μ πεταλούδα)

*Αργυρό, Γρηγοριάδης Άρης (50μ ύπτιο)

*Χάλκινο, Γρηγοριάδης Άρης (100μ ύπτιο)

*Χάλκινο, Νιανγκουάρα Νέρι (100μ ελεύθερο)

*Χάλκινο, Ζήσιμος Ανδρέας, Δεμέτης Γιώργος, Μαγγανάς Δημήτρης, Ξυλούρης Νίκος (4χ200μ ελεύθερο)

2008 (Αϊντχόφεν)

*Χρυσό, Γρηγοριάδης Άρης (50μ ύπτιο)

*Αργυρό, Γρηγοριάδης Άρης (100μ ύπτιο)

2010 (Βουδαπέστη)

*Χάλκινο, Δρυμωνάκος Γιάννης (200μ πεταλούδα)

2012 (Ντέμπρετσεν)

*Χρυσό, Γρηγοριάδης Άρης (100μ ύπτιο)

*Χάλκινο, Δρυμωνάκος Γιάννης (200μ πεταλούδα)

*Χάλκινο, Δρυμωνάκος Γιάννης (400μ Μ. Ατομική)

*Χάλκινο, Σαμιλίδης Παναγιώτης (200μ πρόσθιο)

*Χάλκινο, Σαμιλίδης Παναγιώτης (50μ πρόσθιο)

*Χάλκινο, Νιανγκουάρα Νέρι (50μ ελεύθερο)

2016 (Λονδίνο)

*Χρυσό, Βαζαίος Ανδρέας (200μ Μ. Ατομική)

*Χάλκινο, Χρήστου Απόστολος (100μ ύπτιο)

2018 (Γλασκόβη)

*Αργυρό, Γκολομέεβ Κρίστιαν (50μ ελεύθερο)

*Χάλκινο, Χρήστου Απόστολος (100μ ύπτιο)

 

ΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΤΩΝ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ            Χρυσά            Αργυρά           Χάλκινα         Σύνολο

Γρηγοριάδης Άρης                                          2                      2                      1                      5

Βαζαίος Ανδρέας                                             1                      0                      0                      1

Δρυμωνάκος Γιάννης                                      0                      1                      3                      4

Γκολομέεβ Κρίστιαν                                       0                      1                      0                      1

Νιανγκουάρα Νέρι                                          0                      0                      3                      3

Σαμιλίδης Παναγιώτης                                    0                      0                      2                      2

Χρήστου Απόστολος                                      0                      0                      2                      2

Ξυλούρης Νίκος*                                           0                      0                      2                      2

Γιαννιώτης Σπύρος*                                       0                      0                      1                      1

Δεμέτης Γιώργος*                                           0                      0                      1                      1

Ζήσιμος Ανδρέας*                                          0                      0                      1                      1

Κοκκώδης Γιάννης*                                        0                      0                      1                      1

Μαγγανάς Δημήτρης*                                     0                      0                      1                      1

Οικονόμου Άκης*                                           0                      0                      1                      1

……………………………………………………………………………………………………….....................................................

Σημείωση: Με *, οι κολυμβητές που κατέκτησαν Μετάλλιο, (και) σε σκυτάλες

……………………………………………………………………………………………………….....................................................

 

OPEN WATER (8)

2008 (Ντουμπρόβνικ)

*Χρυσό, Γιαννιώτης Σπύρος (5χλμ)

2010 (Βουδαπέστη)

*Χρυσό, Γιαννιώτης Σπύρος, Αραούζου Κέλλυ, Φωκαϊδης Αντώνης (Ομαδικό 5χλμ)

*Αργυρό, Αραούζου Κέλλυ (5χλμ)

*Χάλκινο, Λυμπερτά Μαριάννα (5χλμ)

*Χάλκινο, Γιαννιώτης Σπύρος (5χλμ)

2012 (Πιομπίνο)

*Αργυρό, Αραούζου Κέλλυ (5χλμ)

*Αργυρό, Καλαφάτης Μάριος, Αραούζου Κέλλυ, Αρνιακός Γιώργος

2014 (Βερολίνο)

*Αργυρό, Γιαννιώτης Σπύρος, Αραούζου Κέλλυ, Φωκαϊδης Αντώνης

 

ΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΤΩΝ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ            Χρυσά            Αργυρά           Χάλκινα         Σύνολο

Γιαννιώτης Σπύρος*                                       2                      1                      1                      4

Αραούζου Κέλλυ*                                          1                      4                      0                      5

Φωκαϊδης Αντώνης*                                       1                      1                      0                      2

Αρνιακός Γιώργος*                                        0                      1                      0                      1

Καλαφάτης Μάριος*                                       0                      1                      0                      1

Λυμπερτά Μαριάννα                                       0                      0                      1                      1

…………………………………………………………………………………………………......................................................

Σημείωση: Με * οι αθλητές / τριες που κατέκτησαν Μετάλλιο (και) σε Ομαδικό

………………………………………………………………………………………………….......................................................

 

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ (5)

1991 (Αθήνα)

*Αργυρό, Θαλασσινίδου Χριστίνα (Σόλο)

1995 (Βιέννη)

*Χάλκινο, Θαλασσινίδου Χριστίνα (Σόλο)

2004 (Μαδρίτη)

*Χάλκινο, Χριστοδούλου Μαρία, Φτούλη Ελευθερία, Γεωργίου Ελένη, Γουδά Έφη, Ιωάννου Αποστολία, Ιορδανοπούλου Ειρήνη, Κουτσούδη Ευγενία, Μακρυγιάννη Εύη, Πελεκάνου Όλγα, Θαλασσινίδου Χριστίνα (Κόμπο)

2006 (Βουδαπέστη)

*Χάλκινο, Ανθοπούλου Ναταλία (Σόλο)

*Χάλκινο, Φτούλη Ελευθερία, Μακρυγιάννη Εύη (Ντουέτο)

 

ΟΙ ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΤΩΝ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ        Χρυσά            Αργυρά           Χάλκινα         Σύνολο

Θαλασσινίδου Χριστίνα*                               0                      1                      2                      3

Μακρυγιάννη Εύη*                                        0                      0                      2                      2

Φτούλη Ελευθερία*                                        0                      0                      2                      2

Ανθοπούλου Ναταλία                                     0                      0                      1                      1

Χριστοδούλου Μαρία*                                   0                      0                      1                      1

Γεωργίου Ελένη*                                            0                      0                      1                      1

Γουδά Έφη*                                                    0                      0                      1                      1

Ιωάννου Αποστολία*                                      0                      0                      1                      1

Ιορδανοπούλου Ειρήνη*                                 0                      0                      1                      1

Κουτσούδη Ευγενία*                                      0                      0                      1                      1

Πελεκάνου Όλγα*                                          0                      0                      1                      1

………………………………………………………………………………………………..........................................................

Σημείωση: Με * οι αθλήτριες που κατέκτησαν Μετάλλιο σε Ομαδικό και Ντουέτο

………………………………………………………………………………………………......................................................

ΕΔΩ το live stream

Το επίσημο Site της διοργάνωσης ΕΔΩ

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ