ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ

Η Ελλάδα στο 16ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών - Γυναικών/Καζάν

  22.07.2015 13:35       4247

Του Φώντα Χήτα

Η ΕΛΛΑΔΑ μετέχει με 57 συνολικά αθλητές/τριες στο 16ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα, στα αθλήματα της Κολύμβησης, Υδατοσφαίρισης, Καταδύσεων, Συγχρονισμένης και Ανοιχτής Θάλασσας.

Στις προηγούμενες συμμετοχές της, έχει κατακτήσει συνολικά δέκα (10) Μετάλλια.

*2005 (Μόντρεαλ) Χρυσό μετάλλιο Άρης Γρηγοριάδης (50μ ύπτιο, Κολύμβηση)

*2005 (Μόντρεαλ) Χάλκινο μετάλλιο, Εθνική Ομάδα Υδατοσφαίρισης Ανδρών (Γιώργος Ρέππας, Νίκος Δεληγιάννης, Γιώργος Αφρουδάκης, Δημήτρης Μάζης, Θόδωρος Χατζηθεοδώρου, Αντώνης Βλοντάκης, Τάσος Σχίζας, Χρήστος Αφρουδάκης, Πέτρε Σάντα, Αργύρης Θεοδωρόπουλος, Μανώλης Μυλωνάκης, Γιώργος Ντόσκας, Μάνθος Βουλγαράκης)

*2007 (Μελβούρνη) Χάλκινο μετάλλιο Σπύρος Γιαννιώτης (5χλμ OW)

*2009 (Ρώμη) Αργυρό μετάλλιο Σπύρος Γιαννιώτης (5χλμ OW)

*2011 (Σαγκάη) Χρυσό μετάλλιο Εθνική Ομάδα Υδατοσφαίρισης Γυναικών (Έλενα Κούβδου, Ελένη Γούλα, Χριστίνα Τσουκαλά, Άντι Μελιδόνη, Μαρία – Ηλέκτρα Ψούνη, Κική Λιόση, Άλκηστη Αβραμίδου, Αλεξάνδρα Ασημάκη, Αντιγόνη Ρουμπέση, Αγγελική Γερόλυμου, Φιλιώ Μανωλιουδάκη, Σταυρούλα Αντωνάκου, Γιούλη Λαρά)

*2011 (Σαγκάη) Χρυσό μετάλλιο Σπύρος Γιαννιώτης (10χλμ OW)

*2011 (Σαγκάη) Αργυρό μετάλλιο Σπύρος Γιαννιώτης (5χλμ OW)

*2011 (Σαγκάη) Χάλκινο μετάλλιο Μαριάννα Λυμπερτά (10χλμ OW)

*2013 (Βαρκελώνη) Χρυσό μετάλλιο Σπύρος Γιαννιώτης (10χλμ OW)

*2013 (Βαρκελώνη): Αργυρό μετάλλιο Εθνική Ομάδα (Σπύρος Γιαννιώτης, Κέλυ Αραούζου,  Αντώνης Φωκαϊδης (5χλμ OW)

Σύνολα: 4 Χρυσά – 3 Αργυρά – 3 Χάλκινα

 

ΤΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ/ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

1. ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: 13

2. ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΑΝΔΡΩΝ: 13

3. ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: 13

4. ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ: 2

5. ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ: 12

6. OPEN WATER: 4

 

 

Το Kazan Arena Stadium

1. ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Ημερομηνίες διεξαγωγής: 2 – 9 Αυγούστου

Χώρος διεξαγωγής: Kazan Arena Stadium

Εθνική Ομάδα (13)*: Χρήστος Κατραντζής (2013), Κρίστιαν Γκολομέεβ (2013), Οδυσσέας Μελαδίνης (2011), Στέφανος Δημητριάδης (2011), Απόστολος Χρήστου (-), Γιάννης Καρπουζλής (2013), Παναγιώτης Σαμιλίδης (2011, 2013), Ανδρέας Βαζαίος (-), Φώτης Μυλωνάς (-), Άννα Ντουντουνάκη (-), Νόρα Δράκου (2011, 2013), Κάτια Σαρακατσάνη (1998, 2003), Θεοδώρα Γιαρένη (-).

Προπονητές: Μάρκος Μανταλούφας, Αλέξανδρος Νικολόπουλος, Άκης Οικονόμου

Συμμετοχές: 12 (1973, 1982, 1986, 1991, 1998, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013)

Ατομικές παρουσίες: 53 (Γιάννης Δρυμωνάκος 5)

Κορυφαία στιγμή: 2005 Μόντρεαλ, Χρυσό Μετάλλιο Άρης Γρηγοριάδης (50μ ύπτιο)

Τελικοί (16): 1986 6η Έλλη Ρουσσάκη (200μ πεταλούδα), 2001 7ος Σπύρος Γιαννιώτης (400μ ελεύθερο), 2003 7η Εθνική Ομάδα 4χ200μ ελεύθερο (Άκης Οικονόμου, Νίκος Ξυλούρης, Ανδρέας Ζήσιμος, Δημήτρης Μαγγανάς). 2005 1ος Άρης Γρηγοριάδης (50μ ύπτιο), 6ος Άρης Γρηγοριάδης (100μ ύπτιο), 7η Νέρι Νιανγκουάρα (100μ ελεύθερο), 8η Εθνική Ομάδα 4χ200μ ελεύθερο (Δημήτρης Μαγγανάς, Ανδρέας Ζήσιμος, Απόστολος Αντωνόπουλος, Νίκος Ξυλούρης), 8ος Γιάννης Δρυμωνάκος (200μ πεταλούδα), 8ος Γιάννης Δρυμωνάκος (400μ Μ. Ατομική), 2007 5ος Γιάννης Δρυμωνάκος (400μ Μ.Ατομική), 6ος Βασίλης Δεμέτης (400μ Μ. Ατομική), 6ος Άρης Γρηγοριάδης (50μ ύπτιο), 7ος Γιάννης Δρυμωνάκος (200μ πεταλούδα), 2009 7ος Άρης Γρηγοριάδης (50μ ύπτιο), 8ος Άρης Γρηγοριάδης (100μ ύπτιο), 2011 5ος Γιάννης Δρυμωνάκος (400μ Μ. Ατομική).

*Οι Συμμετοχές σε ΠΠΑ-Γ

 

2. ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΑΝΔΡΩΝ

Ημερομηνίες διεξαγωγής: 27 Ιουλίου – 8 Αυγούστου

Χώρος διεξαγωγής: Water Polo Arena

Εθνική Ομάδα*: Κώστας Φλέγκας (-), Στέφανος Γαλανόπουλος (-), Μανώλης Μυλωνάκης (2005, 2007, 2013), Γιώργος Δερβίσης (-), Κώστας Γεννηδουνιάς (2013), Γιάννης Φουντούλης (2013), Κυριάκος Ποντικέας (2013), Χρήστος Αφρουδάκης (2003, 2005, 2007, 2013), Βαγγέλης Δελακάς (2013), Κώστας Μουρίκης (2013), Χριστόδουλος Κολόμβος (2013), Αλέξανδρος Γούνας (2013), Άγγελος Βλαχόπουλος (2013)

Αντίπαλοι (Όμιλος): ΗΠΑ, Ιταλία, Ρωσία

Προπονητής: Θόδωρος Βλάχος

Συνεργάτης: Δημήτρης Κραβαρίτης

Συμμετοχές: 12 (12η 1973, 12η 1978, 12η 1982, 11η 1986, 10η 1991, 7η 1994, 8η 1998, 6η 2001, 4η 2003, 3η 2005, 6η 2007, 6η 2013)

Πρώτος Σκόρερ: 52 γκολ Γιώργος Αφρουδάκης

Ατομικές παρουσίες: 78 (Γιώργος Αφρουδάκης 6)

Ομοσπονδιακοί: 7

Στατιστικά: 87 Αγώνες (37 Νίκες, 5 Ισοπαλίες, 45 Ήττες)

Κορυφαία στιγμή: 2005 Μόντρεαλ, Χάλκινο μετάλλιο

*Οι Συμμετοχές σε ΠΠΑ

 

3. ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ημερομηνίες διεξαγωγής: 26 Ιουλίου – 7 Αυγούστου

Χώρος διεξαγωγής: Water Polo Arena

Εθνική Ομάδα*: Έλενα Κούβδου (2007, 2009, 2011, 2013), Χρυσή Διαμαντοπούλου (2013), Χριστίνα Τσουκαλά (2009, 2011, 2013), Χριστίνα Κότσια (2013), Πλευρίτου Μαργαρίτα (2013), Άλκηστη Αβραμίδου (2007, 2009, 2011, 2013), Αλεξάνδρα Ασημάκη (2009, 2011, 2013), Αντιγόνη Ρουμπέση (2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013), Ιωάννα Χαραλαμπίδη (-), Φιλιώ Μανωλιουδάκη (2009, 2011, 2013), Ελευθερία Πλευρίτου (-), Ελένη Ξενάκη (-), Στεφανία Χαραλαμπίδη (-)

Οι αντίπαλοι (Όμιλος): Αυστραλία, Ολλανδία, Νότια Αφρική

Προπονητής: Γιώργος Μορφέσης

Συνεργάτης: Στέφανος Λέανδρος

Συμμετοχές: 8 (5η 1998, 7η 2001, 9η 2003, 5η 2005, 8η 2007, 4η 2009, 1η 2011, 6η 2013)

Ατομικές παρουσίες: 45 (Αντιγόνη Ρουμπέση 7)

Πρώτη Σκόρερ: 79 γκολ Αντιγόνη Ρουμπέση

Ομοσπονδιακοί: 4

Στατιστικά:  56 Αγώνες (32 Νίκες, 2 Ισοπαλίες, 22 Ήττες)

Κορυφαία στιγμή: 2011 Σαγκάη, Χρυσό μετάλλιο

*Συμμετοχές σε ΠΠΓ

Το Kazan Aquatics Palace

4. ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

Ημερομηνίες διεξαγωγής: 24 Ιουλίου – 2 Αυγούστου

Χώρος διεξαγωγής: Kazan Aquatics Palace

Εθνική Ομάδα*: Στέφανος Παπαρούνας (2013), Ελένη Κατσούλη (-)

Προπονητής: Πέτρος Φυρίγος

Συμμετοχές: 8 (1998, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013)

Ατομικές παρουσίες: 18 (Θωμάς Μπίμης, Γιάννης Γαβριηλίδης, Αλέξανδρος Μάνος από 4)

Κορυφαία στιγμή: 2005 Μόντρεαλ, 8οι Γιάννης Γαβριηλίδης / Σωτήρης Τράκας (Πλατφόρμα συγχρονισμένων)

*Συμμετοχές σε ΠΠΑ-Γ

5. ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ

Ημερομηνίες διεξαγωγής: 25 Ιουλίου – 1 Αυγούστου

Χώρος διεξαγωγής: Kazan Arena Stadium

Εθνική Ομάδα*: Αναστασία Ταξοπούλου (-), Μαρία Ελένη Αρμάου (-), Βαλεντίνα Φαραντούρη (-), Αθανασία Τσόλα (-), Ευαγγελία Παπάζογλου (2013), Ιφιγένεια Δίπλα (-), Σοφία Μαλκογεώργου (-), Άννα Μαρία Ταξοπούλου (-), Γιάνα Γκεοργκίεβα (2013), Μαρία Έλλη Αλζιγκούζη – Κομινέα (2013), Ευαγγελία Πλατανιώτη (2011, 2013), Ευαγγελία Κουτίδη (2013)

Προπονητές: Ναταλία Τσερνέτσκα, Κυριάκος Τάσιος

Συμμετοχές: 8 (1998, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013)

Ατομικές παρουσίες: 36 (Δέσποινα Σολωμού 4)

Καλύτερες Θέσεις: 2009 7η Δέσποινα Σολωμού (Σόλο τεχνικό), 2011 7η Δέσποινα Σολωμού (Σόλο τεχνικό), 2013 7η Δέσποινα Σολωμού (Σόλο τεχνικό), 7ες Δέσποινα Σολωμού/Ευαγγελία Πλατανιώτη (Ντουέτο τεχνικό), 7η Εθνική Ομάδα Κόμπο, 7η Δέσποινα Σολωμού (Σόλο ελεύθερο), 7ες Δέσποινα Σολωμού/Ευαγγελία Πλατανιώτη (Ντουέτο ελεύθερο)

*Συμμετοχές σε ΠΠΓ

Ο ποταμός Kazanka

6. ΑΝΟΙΧΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ (OPEN WATER)

Ημερομηνίες διεξαγωγής: 25 Ιουλίου – 1 Αυγούστου

Χώρος διεξαγωγής: Kazanka River

Εθνική Ομάδα*: Σπύρος Γιαννιώτης (2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013) Αντώνης Φωκαϊδης (2011, 2013), Κέλυ Αραούζου (2008, 2010, 2011, 2013), Μαριάννα Λυμπερτά (2001, 2003, 2009, 2011, 2013)

Προπονητές: Νίκος Γέμελος

Συμμετοχές: 5 (2001, 2007, 2009, 2011, 2013)

Ατομικές παρουσίες: 5 (Σπύρος Γιαννιώτης 4)

Κορυφαίες στιγμές: 2011 Σαγκάη, Χρυσό μετάλλιο  Σπύρος Γιαννιώτης (10χλμ), 2013 Βαρκελώνη, Χρυσό μετάλλιο Σπύρος Γιαννιώτης (10χλμ)

Τα Μετάλλια (7):

2007 Χάλκινο Σπύρος Γιαννιώτης (5χλμ), 2009 Αργυρό Σπύρος Γιαννιώτης (5χλμ), 2011 Χρυσό Σπύρος Γιαννιώτης (10χλμ), Αργυρό Σπύρος Γιαννιώτης (5χλμ), Χάλκινο Μαριάννα Λυμπερτά (10χλμ), 2013 Χρυσό Σπύρος Γιαννιώτης (10χλμ), Αργυρό Εθνική Ομάδα (Σπύρος Γιαννιώτης, Κέλυ Αραούζου, Αντώνης Φωκαϊδης) 5χλμ.

Σημείωση: Ο Γιαννιώτης το 2001, 2003 και 2005 μετείχε στην Κολύμβηση, όπως επίσης το 2007, εκτός του OW. Η Λυμπερτά το 2001 και 2003 μετείχε στην Κολύμβηση.

*Οι Συμμετοχές σε ΠΠΑ-Γ

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ