ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ / ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΥΓΡΟΥ ΣΤΙΒΟΥ / ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Η Ελλάδα στο Βελιγράδι – Η αποστολή, τα μετάλλια, το πρόγραμμα

  15.06.2024 17:57       4459

Με 21 κολυμβητές και κολυμβήτριες συμμετέχει η Εθνική Ομάδα Κολύμβησης στο 37ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης στο Βελιγράδι από 17-23 Ιουνίου.

Το μεγαλύτερο μέρος της αποστολής αναχώρησε σήμερα για τη σερβική πρωτεύουσα.

Συνολικά, την ελληνική ομάδα για το Βελιγράδι αποτελούν οι παρακάτω κολυμβητές και κολυμβήτριες:

    Χρήστου Απόστολος: 50, 100μ ύπτιο

    Γκολομέεβ Κρίστιαν: 50μ ελεύθερο

    Μάρκος Δημήτριος: 200, 400, 800, 1500μ ελεύθερο

    Μπίλας Στέργιος-Μάριος: 50μ πεταλούδα/50μ ελεύθερο

    Σίσκος Απόστολος: 200μ ύπτιο/200μ πεταλούδα

    Μακρυγιάννης Ευάγγελος: 500, 100μ ύπτιο

    Παπαστάμος Απόστολος: 400μ μικτή ατομική

    Ασπουγαλής Γεώργιος: 50,100μ πρόσθιο

    Βαζαίος Ανδρέας: 200μ ελεύθερο/200μ μικτή ατομική

    Κούγκουλος Αναστάσιος: 50μ ύπτιο/50μ πεταλούδα/100μ πεταλούδα

    Στάμου Κωνσταντίνος: 50, 100μ πεταλούδα

    Εγγλεζάκης Κωνσταντίνος: 200μ ελεύθερο

    Γιουρτζίδης Δανιήλ: 200, 400μ μικτή ατομική

    Σοφικίτης Βασίλειος: 400μ μικτή

    Μελαδίνης Οδυσσέας: 50, 100μ ελεύθερο

    Ντουντουνάκη Άννα: 50, 100μ πεταλούδα

    Δράκου Θεοδώρα: 50μ ύπτιο/ 50μ ελεύθερο/100μ ελεύθερο

    Δαμασιώτη Γεωργία: 100, 200μ πεταλούδα

    Κοντογεώργου Ελένη: 100, 200μ πρόσθιο

    Αγγελάκη Χαρά: 50, 100, 200μ πρόσθιο

    Δρασίδου Μαρία-Θάλεια: 50μ πρόσθιο

Την αποστολή συνοδεύουν οι προπονητές Άκης Οικονόμου, Παναγιώτης Βελέντζας, Αλέξανδρος Μοράρης, η φυσιοθεραπεύτρια Έφη Βούλγαρη, οι διεθνείς κριτές Αγγελική Δέδε, Μιχάλης Γερμανάκος ενώ αρχηγός της είναι ο Νίκος Ξυλούρης, μέλος του Δ.Σ. και εκπρόσωπος της ΚΟΕ στην ΕΟΕ.

Η προϊστορία με τα μετάλλια της Κολύμβησης στα Ευρωπαϊκά

Η ελληνική κολύμβηση έχει 26 συμμετοχές σε Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα στην ιστορία, με πρώτη το 1988 στη Βουδαπέστη και έχει κατακτήσει 26 μετάλλια, από τα οποία 5 χρυσά, 5 ασημένια και 16 χάλκινα. Αναλυτικά:

2002 (Βερολίνο): 3η Εθνική ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ200 ελεύθερο (Οικονόμου, Κοκκώδης, Ξυλούρης, Γιαννιώτης)

2004 (Μαδρίτη): 3η Νιαγκουάρα 100 ελεύθερο

2006 (Βουδαπέστη): 2ος Γρηγοριάδης 50 ελεύθερο, 2ος Δρυμωνάκος 200 πεταλούδα, 3ος Γρηγοριάδης 100 ύπτιο, 3η Νιαγκουάρα 100 ελεύθερο, 3η Εθνική ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ200 ελεύθερο (Ζήσιμος, Δεμέτης, Μαγγανάς, Ξυλούρης)

2008 (Αϊντχόφεν): 1ος Γρηγοριάδης 50 ύπτιο, 2ος Γρηγοριάδης 100 ύπτιο.

2010 (Βουδαπέστη): 3ος Δρυμωνάκος 200 πεταλούδα

2012 (Ντέμπρετσεν): 1ος Γρηγοριάδης 100 ύπτιο, 3ος Δρυμωνάκος 200 πεταλούδα, 3ος Σαμιλίδης 200 πρόσθιο, 3ος Σαμιλίδης 50 πρόσθιο, 3η Νιαγκουάρα 50 ελεύθερο, 3ος Δρυμωνάκος 400 μικτή ατομική

2016 (Λονδίνο): 1ος Βαζαίος 200 μικτή ατομική, 3ος Χρήστου 100 ύπτιο

2018 (Γλασκώβη): 2ος Γκολομέεβ 50 ελεύθερο, 3ος Χρήστου 100 ύπτιο

2021 (Βουδαπέστη): 1η Ντουντουνάκη 100 πεταλούδα, 3ος Χρήστου 100 ύπτιο, 3ος Γκολομέεβ 50 ελεύθερο.

2022 (Ρώμη): 1ος Χρήστου 50μ ύπτιο, 2ος Χρήστου 100μ ύπτιο, 3ος Γκολομέεβ 50μ ελεύθερο.

Το πρόγραμμα της διοργάνωσης αναλυτικά, ΕΔΩ.

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Θοδωρής Νταβέλος