ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ / / ΣΥΝΟΛΙΚΆ 119 ΜΕΤΑΛΛΙΑ

Η εντυπωσιακή παρουσία των Αθλημάτων μας και το 2023

  28.12.2023 12:01       2168

Ξεπέρασαν τα 100 (119 για τη ακρίβεια) τα Μετάλλια των Αθλημάτων μας το 2023, στις μεγάλες διεθνείς διοργανώσεις, αποδεικνύοντας άλλη μια χρονιά, την ποιότητα, την αξία και την δυναμική των αθλητών / τριών μας.

 Τα 119 Μετάλλια (37 Χρυσά, 42 Ασημένια και 40 Χάλκινα), καταγράφονται σε Παγκόσμια και Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα, Ευρωπαϊκούς Αγώνες, Παράκτιους Μεσογειακούς Αγώνες, Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νέων και Βαλκανικούς Αγώνες. 

 

                                        ΓΕΝΙΚΑ ΣΥΝΟΛΑ

ΑΘΛΗΜΑ                 ΧΡΥΣΑ          ΑΣΗΜΕΝΙΑ        ΧΑΛΚΙΝΑ    ΣΥΝΟΛΟ

ΤΕΧΝΙΚΗ                 19                    24                    14                    57

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ           10                    6                      17                    33

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ            5                      8                      4                     17

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ       2                      2                      3                      7

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ     1                      2                      2                      5

……………………………………………………………………………………...............

ΣΥΝΟΛΑ                  37                    42                    40                    119

………………………………………………………………………………………...........

 

                                    ΑΝΑ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ

1.ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ (Φουκουόκα)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Εθνική Ομάδα Ανδρών: (Ζερδεβάς, Τζωρτζάτος (τερματοφύλακες), Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης, Φουντούλης, Δερβίσης, Παπαναστασίου, Γκιουβέτσης, Χαλυβόπουλος Αρ., Αργυρόπουλος, Αλαφραγκής, Κάκαρης, Νικολαϊδης, Καλογερόπουλος, Γκίλλας)

2.ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΕΧΝΙΚΗΣ OW (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ), Βελιγράδι

ΧΡΥΣΟ Καλφίδου Ελένη (1χλμ επιφάνεια Νεανίδων)

ΧΡΥΣΟ Καλφίδου Ελένη (5χλμ επιφάνεια Νεανίδων)

ΧΡΥΣΟ Εθνική Ομάδα (4χ1χλμ Mixed Νέων / Νεανίδων)

(Διαμαντίδης, Παπάζογλου, Καλφίδου, Καραγιάννης)

ΧΡΥΣΟ Εθνική Ομάδα (4χ150μ Mixed Νέων / Νεανίδων)

(Καραγιάννης, Παπάζογλου, Διαμαντίδης, Καλφίδου)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Εθνική Ομάδα (4χ150μ Mixed Ανδρών / Γυναικών)

(Μαντζάκος, Δούμα, Αρμουτσής, Τσιάνου)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Παπάζογλου Αμαλία (3χλμ 2πλά πέδιλα Νεανίδων)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Παπάζογλου Αμαλία (1χλμ 2πλά πέδιλα Νεανίδων)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Μαντζάκος Γιώργος (150μ. 2πλά πέδιλα Ανδρών)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Μπάσδρα Αποστολία (150μ 2πλά πέδιλα Νεανίδων)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Διαμαντίδης Γιάννης (150μ επιφάνεια Νέων)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Καλφίδου Ελένη (150μ επιφάνεια Νεανίδων)

ΧΑΛΚΙΝΟ Θεοδοσόπουλος Γιάννης (1χλμ 2πλά πέδιλα Νέων)

ΧΑΛΚΙΝΟ Αρμουτσής Μάριος (1χλμ επιφάνεια Ανδρών)

3.ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ 25Μ ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ, Οτοπένι

ΧΡΥΣΟ Ντουντουνάκη Άννα (50μ πεταλούδα)

ΧΑΛΚΙΝΟ Εθνική Ομάδα (4χ50μ ελεύθερο)

(Γκολομέεβ, Μπίλας, Χρήστου, Βαζαίος)

ΧΑΛΚΙΝΟ Ντουντουνάκη Άννα (100μ πεταλούδα)

ΧΑΛΚΙΝΟ Βαζαίος Ανδρέας (100μ Μ. Ατομική)

ΧΑΛΚΙΝΟ Παπαστάμος Απόστολος (400μ Μ. Ατομική)

4.ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΝΕΩΝ, Κάϊρο

ΧΡΥΣΟ Εθνική Ομάδα (4χ50μ επιφάνεια mixed)

(Ζέρντης, Τελιούση, Μιχαηλίδης, Ηλιάκη)

ΧΡΥΣΟ Εθνική Ομάδα (4χ100μ 2πλά Mixed)

(Τσούτσης, Περάκη, Νικολόπουλος, Καπέρδα)

ΧΡΥΣΟ Τελιούση Ιφιγένεια (200μ επιφάνεια)

ΧΡΥΣΟ Εθνική Ομάδα (4χ200μ επιφάνεια)

(Τελιούση, Τσιάνου, Ηλιάκη, Καλφίδου)

ΧΡΥΣΟ Παντέλογλου Λυδία (50μ 2πλά πέδιλα)

ΧΡΥΣΟ Καλφίδου Ελένη (800μ επιφάνεια)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Περάκη Γεωργία (50μ 2πλά πέδιλα)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Εθνική Ομάδα (4χ200μ επιφάνεια)

(Μαυρομμάτης, Τσιολάκης, Θεοδωρίδης, Ελευθεριάδης)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Καπέρδα Γιολάντα (200μ 2πλά πέδιλα)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Καπέρδα Γιολάντα (400μ 2πλά πέδιλα)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Ηλιάκη Μαρία (100μ επιφάνεια)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Εθνική Ομάδα (4χ100μ επιφάνεια)

(Μαυρομμάτης, Ελευθεριάδης, Ζέρντης, Μιχαηλίδης)

ΧΑΛΚΙΝΟ Εθνική Ομάδα (4χ100μ επιφάνεια)

(Τελιούση, Περάκη, Καλφίδου, Ηλιάκη)

ΧΑΛΚΙΝΟ Περάκη Γεωργία (100μ 2πλά πέδιλα)

5.ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΩΝ / ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ, Βάρη

ΧΡΥΣΟ Καραμανίδου Εστέλλα / Θάνου Βασιλική αναπλ. Καραβασίλη Ισμήνη (Ντουέτο)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Εθνική Ομάδα Κορασίδων (Κόμπο)

(Μπόκου, Καλτσογιάννη, Καραμανίδου, Καραβασίλη, Κοντού, Κουτράκη, Ράπτη, Θάνου, Τσαπραλή, Ζαγκανά)

6.ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ, Γκόντολο

ΧΡΥΣΟ Εθνική Ομάδα (4χ50μ επιφάνεια Mixed)

(Μυλωνάκης, Τσιγκόια, Καλτσουκαλάς, Τελιούση)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Καρατσιβή Αθανασία (400μ επιφάνεια)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Καρατσιβή Αθανασία (1500μ επιφάνεια)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Καπέρδα Γιολάντα (400μ 2πλά πέδιλα)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Παναγιωτίδης Γιώργος (50μ άπνοια)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Καρατσιβή Αθανασία (800μ επιφάνεια)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Εθνική Ομάδα (4χ100μ επιφάνεια)

(Μυλωνάκης, Παναγιωτίδης, Αρμουτσής, Καλτσουκαλάς)

ΧΑΛΚΙΝΟ Καλτσουκαλάς Γιώργος (50μ άπνοια)

ΧΑΛΚΙΝΟ Μυλωνάκης Τάσος  (50μ επιφάνεια)

ΧΑΛΚΙΝΟ Παντέλογλου Λύδια (50μ 2πλά πέδιλα)

ΧΑΛΚΙΝΟ Καλτσουκαλάς Γιώργος (400μ υποβρύχιο)

7.ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ Κ23, Δουβλίνο

ΧΡΥΣΟ Μάρκος Δημήτρης (200μ ελεύθερο)

ΧΡΥΣΟ Μπίλας Μάριος - Στέργιος (50μ ελεύθερο)

ΧΡΥΣΟ Μπίλας Μάριος – Στέργιος (50μ πεταλούδα)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Μακρυγιάννης Βαγγέλης (50μ ύπτιο)

ΧΑΛΚΙΝΟ Μάρκος Δημήτρης (400μ ελεύθερο)

ΧΑΛΚΙΝΟ Μακρυγιάννης Βαγγέλης (100μ ύπτιο)

8.ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΕΦΗΒΩΝ / ΝΕΑΝΙΔΩΝ, Βελιγράδι

ΧΑΛΚΙΝΟ Σίσκος Απόστολος (200μ ύπτιο)

9.ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ ΝΕΩΝ / ΝΕΑΝΙΔΩΝ, Φούντσαλ

ΧΡΥΣΟ Καραπαναγιώτου Μαρία / Κρομμυδάκη Ιφιγένεια (Ντουέτο Ελεύθερο)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Καράγγελου Ζωή (Σόλο Ελεύθερο)

ΧΑΛΚΙΝΟ Εθνική Ομάδα (Ομαδικό Ελεύθερο)

(Καρατζόγλου, Δάμπαλη, Καμαρινοπούλου, Καραπαναγιώτου, Φραγκάκη, Γιαλαμά, Ρηγάκου, Κρομμυδάκη – αν. Παπαναστασίου, Καράγγελου)

ΧΑΛΚΙΝΟ Εθνική Ομάδα (Acrobatic)

(Γιαλαμά, Φραγκάκη, Καραπαναγιώτου, Κρομμυδάκη, Παπαναστασίου, Καρατζόγλου, Καμαρινοπούλου, Ρηγάκου)

10.ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΕΦΗΒΩΝ, Μανίσα

ΧΡΥΣΟ Εθνική Ομάδα: (Κρατημένος Δημήτρης, Μαυριόπουλος Χρήστος (τερματοφύλακες), Ζαχόπουλος Κώστας, Κόκκινος Ιωσήφ,  Λυκούδης Σπύρος, Γιαννάτος Νίκος, Μπέλεσης Κώστας, Μαραγκουδάκης Παναγιώτης, Μητράκης Γιώργος, Ζερβουδάκης Ορέστης, Σιαμάς Χρήστος, Χωματάς Βασίλης, Καπράγκος Κώστας, Καρατζάς Σπιθολέων, Λασκαρίδης Χρήστος)

11.ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ, Μανίσα

ΧΑΛΚΙΝΟ Εθνική Ομάδα: (Τσιάρα Βασιλική, Κωνσταντοπούλου Ευτυχία, (τερματοφύλακες), Κοβάτσεβιτς Νεφέλη, Κύρκου Σταυρούλα, Πιοβάν Νίκη, Κανελλοπούλου Ιωάννα, Καραμπέτσου Αριάδνη, Κλαψιανού Ασημίνα, Μπέτα Ελένη, Κρασσά Νεφέλη, Γαλανοπούλου Θεοφανία, Φουράκη Ασπασία, Δρακωτού Δέσποινα, Μαργαρίτη Κασιάνα, Παπαδοπούλου Μαρία)

12.ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ, Ζάγκρεμπ

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Εθνική Ομάδα: (Λουπάκη Φαίδρα – Χριστίνα, Σαλέχ – Γανίμη Φιλιώ (τερματοφύλακες), Μπιτσάκου Αφροδίτη, Σαλταμανίκα Ραφαέλα, Σταυρίδου Ειρήνη,Κεπενού Μαρία, Βάλβη Ελένη, Κρασσά Νεφέλη, Ντούλη Μαρία - Ευαγγελία, Κουνδουράκη Κατερίνα, Παπαδοπούλου Θεοδώρα, Χέλμη Μαρία, Καραγιάννη Ανδρονίκη, Μούζη Λυδία, Μπίκου Αναστασία)

13.ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΠΑΙΔΩΝ, Ποντγκόριτσα

ΧΑΛΚΙΝΟ Εθνική Ομάδα: (Μπερδές Δημήτρης, Πιμπλής Αχιλλέας (τερματοφύλακες),   Αγγελόπουλος Ηλίας, Κρεμανταλάς Κώστας, Σάρρος Δημήτρης, Χατζής Δημήτρης, Ζουζούνης Σταύρος, Ράπτης Δημήτρης – Παναγιώτης, Πατσιλινάκος Κοσμάς, Καρατζάς Οδυσσέας, Λαμπάτος Βαγγέλης, Λεωνιδάκης Άγγελος, Μότσιας Θεοδόσης, Μαρσέλλος Δημήτρης, Μανθογιάννης Ορφέας)

14.ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ, Κρακοβία

ΧΑΛΚΙΝΟ Ευαγγελία Πλατανιώτη / Σοφία Μαλκογεώργου (Τεχνικό Ντουέτο)

15.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΝΕΩΝ (ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ), Μάριμπορ

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Πυρίλη Δέσποινα (100μ ύπτιο)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Ντούμας Βαγγέλης (100μ πρόσθιο)

16.ΠΑΡΑΚΤΙΟΙ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ (ΤΕΧΝΙΚΗ), Ηράκλειο

ΧΡΥΣΟ Τσιγκόια Βασιλεία (50μ άπνοια)

ΧΡΥΣΟ Παναγιωτίδης Γιώργος (100μ επιφάνεια)

ΧΡΥΣΟ Καλφίδης Ηλίας (400μ επιφάνεια)

ΧΡΥΣΟ Εθνική Ομάδα (4χ100μ επιφάνεια Mixed)

(Παναγιωτίδης, Τελιούση, Καλτσουκαλάς, Τσιγκόια)

ΧΡΥΣΟ Παναγιωτίδης Γιώργος (50μ άπνοια)

ΧΡΥΣΟ Τσιγκόια Βασιλεία (100μ επιφάνεια)

ΧΡΥΣΟ Περάκη Γεωργία (100μ 2πλά πέδιλα)

ΧΡΥΣΟ Αρμουτσής Μάριος  (4χλμ OW)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Καλφίδης Ηλίας (4χλμ OW)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Εθνική Ομάδα (4χ2χλμ OW Mixed)

(Αρμουτσής, Καρατσιβή, Καλφίδης, Τσιάνου)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Καρατσιβή Αθανασία (400μ επιφάνεια)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Περάκη Γεωργία (50μ 2πλά πέδιλα)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Καλτσουκαλάς Γιώργος (100μ επιφάνεια)

ΧΑΛΚΙΝΟ Καλτσουκαλάς Γιώργος (50μ άπνοια)

ΧΑΛΚΙΝΟ Παντέλογλου Λύδια (50μ 2πλά πέδιλα)

ΧΑΛΚΙΝΟ Μαντζάκος Γιώργος (2χλμ OW)

ΧΑΛΚΙΝΟ Τσιάνου Σοφία Αναστασία (4χλμ OW)

ΧΑΛΚΙΝΟ Τελιούση Ιφιγένεια (200μ επιφάνεια)

ΧΑΛΚΙΝΟ Καπέρδα Γιολάντα (200μ επιφάνεια)

17.ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ, Λάρισα

ΧΡΥΣΟ Πυρίλη Δέσποινα (100μ ελεύθερο)

ΧΡΥΣΟ Πυρίλη Δέσποινα (100μ ύπτιο)

ΧΡΥΣΟ Ντούμας Βαγγέλης (200μ πρόσθιο)

ΧΡΥΣΟ Ρακοπούλου Αντωνία (800μ ελεύθερο)

ΧΡΥΣΟ Ρακοπούλου Αντωνία (200μ πεταλούδα)

ΧΡΥΣΟ Ντούμας Βαγγέλης (200μ Μ. Ατομική)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Ρακοπούλου Αντωνία (400μ Μ. Ατομική)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Ζαρμπούτη Αρετή (200μ πρόσθιο)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Ντούμας Βαγγέλης (100μ πρόσθιο)

ΧΑΛΚΙΝΟ Κακουλάκης Βασίλης (400μ ελεύθερο)

ΧΑΛΚΙΝΟ Εθνική Ομάδα 4χ100μ Μ. Ομαδική Κοριτσιών

(Παζαίτη, Δοξιάδη, Στρατάκη, Πυρίλη)

ΧΑΛΚΙΝΟ Παπαδόπουλος Δημήτρης (50μ ελεύθερο)

ΧΑΛΚΙΝΟ Δοξιάδη Αλεξάνδρα (100μ πρόσθιο)

ΧΑΛΚΙΝΟ Εθνική Ομάδα 4χ200μ ελεύθερο Κοριτσιών

(Ρώτα, Φέρρα, Ρακοπούλου, Σωτηρίου)

ΧΑΛΚΙΝΟ Εθνική Ομάδα 4χ200μ ελεύθερο Αγοριών

(Ελαιόπουλος, Πατσουρέας, Σπαθαράκης, Κακουλάκης)

ΧΑΛΚΙΝΟ Ρούτουλας Ιάσων (200μ πεταλούδα)

ΧΑΛΚΙΝΟ Κακουλάκης Βασίλης (1500μ ελεύθερο)

ΧΑΛΚΙΝΟ Τσαούση Δανάη (200μ Μ. Ατομική)

ΧΑΛΚΙΝΟ Εθνική Ομάδα 4χ100μ ελεύθερο Mixed

(Σπαθαράκης, Πατσουρέας, Φέρρα, Πυρίλη)

18.ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ ΝΕΩΝ (Βάρνα)

ΧΡΥΣΟ Μήτρου Γρηγόρης (Τραμπολίνο 1μ. Α’)

ΧΡΥΣΟ Κοτζογιάννης Σπύρος (Σταθερά Γ’)

ΧΡΥΣΟ Σιφναίος Σταύρος (Τραμπολίνο 3μ. Α’)

ΧΡΥΣΟ Μήτρου Γρηγόρης / Σιφναίος Σταύρος (Τραμπολίνο 3μ. συγχρονισμένων)

ΧΡΥΣΟ Κοτζογιάννης Σπύρος (Τραμπολίνο 1μ. Γ’)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Μήτρου Γρηγόρης (Τραμπολίνο 3μ. Α’)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Φραγκοπούλου Μαρίλεια (Σταθερά Γ’)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Μονάχα Σιμώνη / Παπαδοπούλου Αθηνά (Τραμπολίνο 3μ. συγχρονισμένων)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Καπνόπουλος Παναγιώτης (Τραμπολίνο 1μ. Β’)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Καπνόπουλος Παναγιώτης / Γιαννοπούλου Μαργαρίτα (Συγχρονισμένες Mixed)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Καρτσιώτη Μυρτώ (Τραμπολίνο 1μ. Γ’)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Καπνόπουλος Παναγιώτης (Τραμπολίνο 3μ. Β’)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ Σιφναίος Σταύρος (Τραμπολίνο 3μ. Α’)

ΧΑΛΚΙΝΟ Κοτζογιάννης Σπύρος (Τραμπολίνο 3μ. Γ’)

ΧΑΛΚΙΝΟ Καρτσιώτη Μυρτώ (Τραμπολίνο 3μ. Γ’)

ΧΑΛΚΙΝΟ Καπνόπουλος Παναγιώτης (Σταθερά Β’)

ΧΑΛΚΙΝΟ Μονάχα Σιμώνη (Σταθερά Β’)

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ