ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΓΟΥΟΡΛΝΤ ΛΙΓΚ ΑΝΔΡΩΝ / ΠΑΤΡΑ

Η Εθνική 8-7 την Κροατία με μεγάλη εμφάνιση

11.03.2014 21:36       1029

ΦΩΤΟ: Ο Μανώλης Μυλωνάκης (Νο 2) σουταρει προ του Σέτκα (Νο 11)

Μεγάλη νίκη (8-7) επί της χρυσής ολυμπιονίκη του Λονδίνου Κροατίας πέτυχε απόψε στην Πάτρα η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των ανδρών.

Ολοκλήρωσε έτσι με τον καλύτερο τρόπο την παρουσία της στη φετινή διοργάνωση του Γουόρλντ Λιγκ,  με την Ουγγαρία  πλέον που έχει ένα ακόμη ματς με τους Κροάτες εντός έδρας να παίρνει το εισιτήριο για την τελική φάση (Ντουμπάι, 16-21 Ιουνίου) της διοργάνωσης.

Η Εθνική μας άρεσε και πάλι και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό, για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στο γεμάτο παλμό κολυμβητήριο του «Αντώνης Πεπανός». Είχε πολύ καλή αμυντική λειτουργία (5/16 στον παραπάνω η Κροατία) και κατάφερε να επικρατήσει μιας Κροατίας που ήλθε στην Πάτρα αποφασισμένη μόνον για τη νίκη αφού έτσι θα είχε ελπίδες πρόκρισης.

Χρειάστηκε σχεδόν ολόκληρο το πρώτο 8λεπτο για να βρούνε το δρόμο προς τα δίχτυα οι δύο ομάδες. Αρχικά οι Κροάτες με τον Μούσλιμ και στη συνέχεια ο Γιάννης Φουντούλης που ισοφάρισε στην εκπνοή (1-1). Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο (0/3 στο λιγότερο η Εθνική μας), με τις επιθέσεις των δύο πάντως  να είναι προβληματικές.

Η καλή αμυντική λειτουργία συνεχίστηκε για την Εθνική μας και στο δεύτερο 8λεπτο (1/6 παραπάνω οι Κροάτες), που πήρε προβάδισμα στο σκορ (3-2) με τον Άγγελο Βλαχόπουλο πριν ισοφαριστεί (3-3) από τον Μάρο Τζόκοβιτς.

Με καλό ρυθμό και στην τρίτη περίοδο η Εθνική μας, κράτησε το προβάδισμα στο σκορ, προηγούμενη τρεις φορές με δύο γκολ του Κώστα Μουρίκη και ένα του Μανώλη Μυλωνάκη, περιορίζοντας την Κροατία να έχει το πολύ κακό ποσοστό 2/12 στον παραπάνω. Οι Κροάτες έχασαν στο 8λεπτο αυτό με 3 ποινές, αρχικά τον Κριστιάν Μιλάκοβιτς (6.28’’) και στη συνέχεια τον Ιβάν Μιλάκοβιτς (4.38’’), με τον Τούτσακ να δέχεται κίτρινη κάρτα στην πρώτη φάση.

Το τελευταίο 8λεπτο τα είχε όλα. Πάθος, ένταση, άγρια ομορφιά και τελική νικήτρια την Εθνική μας ομάδα με το γκολ του νεοεισελθόντα Θανάση Χρυσοσπάθη στα 40’’ από το φινάλε. Ο Γιάννης Φουντούλης δύο φορές (3.44’’ παραπάνω και 3.08’’ κόντρα), έχασε την ευκαιρία να δώσει αέρα δύο γκολ όταν το σκορ ήταν στο 7-6 (Κολόμβος 6.03’’).

Οι Κροάτες είχαν  ισοφαρίσει δύο φορές (6-6 και 7-7) και η Εθνική μας είδε να χάνει με 3 ποινές τους δύο φουνταριστούς της (Κολόμβος, Μουρίκης), με τον Κώστα Τσαλκάνη να λέει δύο φορές όχι. Αρχικά 1.28’’ σε επίθεση με παραπάνω των Κροατών και στη συνέχεια στα 18’’ πριν το τέλος.

Τα 8λεπτα: 1-1, 2-2, 3-2, 2-2

Η διακύμανση

Α’ ΠΕΡΙΟΔΟΣ: 0.34’’ Μούσλιμ 0-1 (5μ.), 0.04 Φουντούλης Ι. 1-1 (π/π)

Β’ ΠΕΡΙΟΔΟΣ: 5.21’’ Μιλάκοβιτς Κρ. 1-2 (π/π), 4.39’’Φουντούλης Ι. 2-2 (π/π), 0.46’’ Βλαχόπουλος 3-2 (κόντρα), 0.19’’ Τζόκοβιτς 3-3 (περιφέρεια)

Γ’ ΠΕΡΙΟΔΟΣ: 7.22’’ Μουρίκης 4-3 (π/π), 6.37’’ Ομπράντοβιτς 4-4 (π/π), 4.38’’ Μυλωνάκης 5-4 (π/π), 2.40’’ Μπουλιούμπασιτς 5-5 (π/π), 2.10’’ Μουρίκης 6-5 (φουνταριστός)

Δ’ ΠΕΡΙΟΔΟΣ: 6.41’’ Μούσλιμ 6-6 (π/π), 6.03’’ Κολόμβος 7-6 (π/π), 2.18’’ Σέτκα 7-7 (π/π), 0.40’’ Χρυσοσπάθης 8-7 (π/π)

ΕΛΛΑΔΑ (Σάκης Κεχαγιάς): Τσαλκάνης, Μυλωνάκης 1, Χρυσοσπάθης 1, Ποντικέας, Φουντούλης Ι. 2, Βλαχόπουλος 1, Αφρουδάκης Χρ., Δελακάς, Μουρίκης 2, Κολόμβος 1, Γούνας, Καπότσης, Γαλανόπουλος

6/12 π/π, 1 κόντρα, 1 φουνταριστός

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ίβιτσα Τούτσακ): Πάβιτς, Μπούκιτς, Μιλάκοβιτς Ι., Κράπιτς, Τζόκοβιτς 1, Μπουλιούμπασιτς 1, Μουσλίμ 2, Μιλάκοβιτς Κρ. 1, Βίσκοβιτς, Ντόμπουντ, Σέτκα 1, Ομπράντοβιτς 1, Μπίγιατς