ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΓΟΥΟΡΛΝΤ ΛΙΓΚ

Η Εθνική Ανδρών 10-9 τη Ρουμανία, έμεινε στην 2η θέση

20.03.2012 21:20       1388

Νίκησε (10-9) αλλά δεν προκρίθηκε η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών, απόψε στο Εθνικό κολυμβητήριο του Πειραιά.

Το +1, την αφήνει δεύτερη στον Όμιλο της, με την Ισπανία να παίρνει το εισιτήριο για την Τελική φάση του Γουόρλντ Λιγκ στο Άλμα Άτι (12-17 Ιουνίου).

Αν και πήρε διαφορά 3 τερμάτων στο πρώτο μισό του παιχνιδιού (8-5), το τρίτο 8λεπτο αποδείχθηκε καταστροφικό με την χαρακτηριστική επιθετική αστοχία της.

Στο τέλος χάλασε και το καλό ποσοστό της στον παίκτη παραπάνω, με τους Ρουμάνους να μειώνουν στο τέλος και να χάνουν στο γκολ.

Το ματς

Με προβλήματα στην περιφερειακή άμυνα η Εθνική μας, στην πρώτη περίοδο, δεν μπόρεσε να πάρει κεφάλι στο σκορ, με τη Ρουμανία να έχει 0/2 στον παραπάνω.

Με σερί 4-0, από δύο γκολ του Κώστα Μουρίκη και άλλα δύο των Ανδρέα Μιράλη και Γιώργου Αφρουδάκη, οι διεθνείς μας, όχι μόνον γύρισαν το παιχνίδι, αλλά πήραν και διαφορά +3 (8-5), στο δεύτερο 8λεπτο.

Μετά από περίπου 8’και 9 συνεχόμενες αποτυχημένες επιθέσεις, ο Κώστας Κοκκινάκης «ξεκόλησε» την Εθνική, στην τρίτη περίοδο, όπου οι Ρουμάνοι «ψαλίδισαν»  την διαφορά στο τέλος (9-7).

Η αποβολή με αντικατάσταση του Αντρέι  Μπουσίλα (4.41’’) που διαμαρτυρήθηκε για το γκολ οφσάιντ του Γκοάμτα (δεν μέτρησε), δεν βοήθησε. Τα δύο γκολ του Αλεξάντρου Ματέι, με το τελευταίο να σημειώνεται στα 9’’ από το φινάλε, άφησαν στην 2η θέση του Ομίλου την Εθνική

Η εξέλιξη του σκορ

Α’ Περίοδος: 7.29’’ Αφρουδάκης Γ. 1-0 (φουνταριστός), 7.05’’ Ιόσιπ 1-1 (περιφέρεια), 6.18’’ Φουντούλης Ι. 2-1 (κόντρα), 5.58’’ Ράντου 2-2 (φουνταριστός), 4.56’’ Θεοδωρόπουλος 3-2 (π/π), 3.35’’ Γκίμπαν 3-3 (περιφέρεια)

Β’ Περίοδος: 7.11’’ Αφρουδάκης Χρ. 4-3 (περιφέρεια), 6.42’’ Μπουσίλα 4-4 (5μ), 5.58’’ Ράντου 4-5 (φουνταριστός), 5.31’’ Μουρίκης 5-5 (φουνταριστός), 4.25’’ Μουρίκης 6-5 (π/π), 3.35’’ Μιράλης 7-5 (κόντρα), 0.37’’ Αφρουδάκης Γ. 8-5 (π/π)

Γ’ Περίοδος:  5.34’’ Ράντου 8-6 (φουνταριστός), 0.55’’ Κοκκινάκης 9-6 (π/π), 0.19’’ Γκοάμτα 9-7 (π/π)

Δ’ Περίοδος: 2.04’’ Ματέι 9-8 (π/π), 1.41’’ Φουντούλης Ι. 10-8 (περιφέρεια), 0.09’’ Ματέι 10-9 (π/π)