ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Η ΝΕ Πατρών στέφθηκε πρωταθλήτρια στις Νέες Γυναίκες

17.03.2019 20:05       1261

Μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, η ΝΕ Πατρών αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας στην κατηγορία των Νέων Γυναικών, καθώς επικράτησε του Ολυμπιακού με 11-8, στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (17/3).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε στο πρώτο οκτάλεπτο με 5-1, όμως η ΝΕ Πατρών κατάφερε να μειώσει στο ημίχρονο σε 6-5. Η ομάδα της Πάτρας, αφού ισοφάρισε σε 8-8, στην τρίτη περίοδο, στέφθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας στις Νέες Γυναίκες, φτάνοντας στη νίκη με 11-8.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 8-11

Τα οκτάλεπτα: 5-1 , 1-4 , 2-3 , 0-3

Ολυμπιακός: Πουλοπούλου, Φραγκάκη, Μυριοκεφαλιτάκη 4, Σιούτη, Φουντωτού 1, Χαλδαίου 1, Τζωρτζακάκη, Κωνσταντοπούλου 1, Ρουμελιώτη, Κανετίδου 1, Ζαχαρία, Ζαχαρίου, Κουνέτη, Χριστοδούλου, Υφαντή

ΝΕ Πατρών: Γιαννακέα, Χρυσανθοπούλου, Σινεμόγλου 2, Ρακιντζή, Τσιμάρα Ευφ. 1, Τσιμάρα Ευδ., Ζαφειράκη Μ., Παπαδοπούλου, Μοίραλη Ο., Μπιτσάκου 4, Μοίραλη Κ., Λυκοθανάση 4, Ζαφειράκη Κ., Σπυράτου, Γεωργίου

Στον μικρό τελικό που προηγήθηκε, ο ΝΟ Βουλιαγμένης επιβλήθηκε του Νηρέα Χαλανδρίου και κατέλαβε την τρίτη θέση. Η ομάδα του Λαιμού βρέθηκε μπροστά στο σκορ μετά από τρία οκτάλεπτα με 6-2, φτάνοντας ση νίκη με το τελικό σκορ να είναι 8-6.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ - ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 8-6

Τα οκτάλεπτα: 0-0 , 2-1 , 4-1 , 2-4

ΝΙ Βουλιαγμένης: Κρασάκη, Νίνου Π. 1, Γκίλλα, Μουστακαρία, Γιαννοπούλου 2, Μαστρόκαλου 1, Νίνου Ε. 1, Καϊάφα, Κοκκινάκη 3, Μαυρωτά Δ., Ιωαννίδη, Καλαϊντζή, Μαυρωτά Λ., Καλογεροπούλου, Κολοβού

Νηρέας Χαλανδρίου: Λάζαρη, Τριχά 2, Μαντουδιώτη, Κοτσάφτη, Παναγιώτη, Ξανθοπούλου 2, Τορνάρου, Μπόβαλη 2, Φραγκιά, Δούλη, Κάσσαρη, Αγγελίδη, Οικονομίδη, Αργυρούδη, Βυθούλκα