ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / WOMEN’S WORLD LEAGUE SUPER FINAL / ΑΘΗΝΑ

Η Ουγγαρία με φόρα στον τελικό, 14-10 τον Καναδά, θα παλέψει για το χρυσό κόντρα στις ΗΠΑ

18.06.2021 21:31       405

Η Ουγγαρία θα είναι τελικά η αντίπαλος των ΗΠΑ στον μεγάλο τελικό του 17ου World League Super Final, αύριο Σάββατο (19/6) στις 20.15, στο κλειστό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ. Οι Μαγυάρες, που εμφανίστηκαν σαφώς μεταμορφωμένες προς το καλύτερο στο πιο κρίσιμο σημείο της διοργάνωσης, δηλαδή από τον προημιτελικό της Πέμπτης, νίκησαν και στον δεύτερο ημιτελικό, την Παρασκευή (18/6) το βράδυ, τον επίσης δυνατό Καναδά με 14-10.

Έτσι, θα προσπαθήσουν να κοντράρουν στον αγώνα για το χρυσό μετάλλιο το φαβορί, που είναι οι Αμερικανίδες, σε μια επανάληψη του μεγάλου τελικού της πρώτης διοργάνωσης του θεσμού, το 2004 στο Λογκ Μπιτς (τότε είχαν επιβληθεί οι ΗΠΑ με 12-10). Ο Καναδάς θα αντιμετωπίσει στον μικρό τελικό, για το χάλκινο μετάλλιο τη Ρωσία (Σάββατο 19/6 στις 18.30).

Ο δεύτερος ημιτελικός ήταν ντέρμπι κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και παρά την κρισιμότητά του είχε πολλά γκολ και θέαμα. Από το τρίτο οκτάλεπτο η Ουγγαρία, με βασικό όπλο την άμυνα, την τερματοφύλακά της Άλντα Μάγιαρι σε μεγάλη μέρα (αναδείχθηκε και MVP του αγώνα) και με επιθετικές λύσει σε κρίσιμα σημεία, κυρίως με τη Ρίτα Κέστελι (4 γκολ) άνοιξε τη διαφορά και την κράτησε μέχρι το φινάλε.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ - ΚΑΝΑΔΑΣ 14-10

Οκτάλεπτα: 4-3, 3-2, 6-4, 1-1.

Σκόρερ:

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Σιλάγκι 2, Γκουρισάτι 2, Ιλές 2, Κέστελι 4, Λεϊμέτερ 1, Γκιόγκιοζι 1, Ριμπάνσκα 2.

ΚΑΝΑΔΑΣ: ΜακΚι 1, Ράιτ 2, Έγκενς 2, Κρίστμας 3, Λα Ρος 2.

Διαιτητές: Όχμε (Γερμανία), Σβαρτ (Ολλανδία).

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα και της διοργάνωσης ΕΔΩ.