ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / 27/08/2011 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.423) - 16ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ – ΒΟΛΟΣ – 1Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Δ’ ΟΜΙΛΟΥ

ΗΠΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ 4-7

29.09.2011 20:35       1399

Σε ένα από τα ωραιότερα παιχνίδια της 1ης αγωνιστικής του Παγκοσμίου πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης νέων ανδρών, η Ισπανία επιβλήθηκε με 7-4 των ΗΠΑ για τον Δ' όμιλο στο ανοιχτό Εθνικό κολυμβητήριο του Βόλου.

Οι Ιβηρες ήταν πιο αποτελεσματικοί στην επίθεση και ιδιαίτερα στον παίκτη παραπάνω. Πήραν προβάδισμα με 4-2 στο ημίχρονο, αλλά οι Αμερικανοί μείωσαν σε 5-4 στην τρίτη περίοδο. Με καλή άμυνα και δυο ακόμα γκολ (αναπάντητα) στο τελευταίο οκτάλεπτο οι Ισπανοί πήραν τη σπουδαία νίκη.

ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 1-2, 1-2, 2-1, 0-2.

ΗΠΑ: Χάμπι 3, Γουέντ 1.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Καρίγιο 3, Ντε Λέρα 2, Σάντσεζ Γκ. 1, Γκουτιέρεζ 1.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ Δ' ΟΜΙΛΟΥ (1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)