ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ / 15ο ΣΑΜΑΡΤΖΙΔΗΣ ΚΑΠ

Υπέκυψε στο φινάλε (8-11) με την Ιταλία η καλή Εθνική μας ομάδα

28.06.2013 22:21       724

ΦΩΤΟ: Ο Βαγγέλης Δελακάς με τρία γκολ απόψε εναντίον των Ιταλών

Δεν τρίτωσαν οι νίκες για την Εθνική μας, απέναντι στην Ιταλία, μετά τις δύο απανωτές στη Μερσίνη και τους Μεσογειακούς Αγώνες.

Ηττήθηκε (8-11) στο δεύτερο κατά σειρά παιχνίδι της στο τουρνουά της Λαμίας, χωρίς όμως το τελικό σκορ να αντικατοπτρίζει και την εικόνα του αγώνα.

Με εντυπωσιακό ποσοστό στον παραπάνω (7/9) και αντίστοιχο στον παίκτη λιγότερο (2/7), κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της, προηγήθηκε στην τρίτη περίοδο δύο φορές, αλλά το τελευταίο 8λεπτο αποδείχθηκε καταστροφικό (1-4 οι Ιταλοί), που προηγήθηκαν με δύο γκολ (10-8) με τον Άλεξ Τζιορτζέτι 2.47’’ πριν το φινάλε.

Τα δύο πανομοιότυπα και όμορφα γκολ του Βαγγέλη Δελακά στον παραπάνω, ήταν ότι καλύτερο για την Εθνική μας στο πρώτο 8λεπτο, που βρήκε τους Ιταλούς μπροστά με βραχεία κεφαλή (2-3).

Οι «ατζούρι» αύξησαν τη διαφορά (3-5), αλλά η Εθνική αντεπιτέθηκε και με σερί 3-0 υπέρ της, έφερε τα πράγματα στα ίσα (5-5) με γκολ πάλι στον παραπάνω (4/5 μέχρι εδώ) του Αλέξανδρου Γούνα στην εκπνοή.

Το ελληνικό σερί συνεχίστηκε και με τον Γούνα πάλι πήραμε για πρώτη φορά το προβάδισμα (6-5) στο σκορ, χωρίς όμως και να το διατηρήσουμε, αν και προηγηθήκαμε εκ νέου (7-6) με τον Κώστα Μουρίκη, πριν ο Φελούγκο ισοφαρίσει (7-7).

Δεν βρήκε απαντήσεις στο τέταρτο 8λεπτο η Εθνική μας, κυρίως στην άμυνα περιφέρειας όπου οι Ιταλοί «χτύπησαν» και τελικά πήραν το ματς.

Η εξέλιξη

Α’ ΛΕΠΤΟ: 0-1 Αϊκάρντι (φ), 1-1 Δελακάς (π/π), 1-2 Τζιορτζέτι (π/π), 2-2 Δελακάς (π/π), 2-3 Γκάλλο (π/π)

Β’ ΛΕΠΤΟ: 2-4 Φελούγκο (περιφέρεια), 2-5 Αϊκάρντι (φ), 3-5 Μουρίκης (φ), 4-5 Γεννηδουνιάς (π/π), 5-5 Γούνας (π/π)

Γ’ 8ΛΕΠΤΟ: 6-5 Γούνας (π/π), 6-6 Τζιορτζέτι (περιφέρεια), 7-6 Μουρίκης (π/π), 7-7 Φελούγκο (περιφέρεια)

Δ’ 8ΛΕΠΤΟ: 7-8 Γκάλλο (περιφέρεια), 7-9 Αϊκάρντι (φ), 8-9 Δελακάς (π/π), 8-10 Τζιορτζέτι (περιφέρεια), 8-11 Φιλιόλι (περιφέρεια)

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της απογευματινής ζώνης αγώνων, η Ουγγαρία μετά το πρώτο 8λεπτο, πήρε τα ηνία και έφτασε πρώτη στο νήμα νικώντας … τη Σερβία.

Το κερασάκι μπήκε από τον Σίβος 3.14’’ από το φινάλε, όταν οι Μαγυάροι προηγήθηκαν με 3 γκολ διαφορά (10-7).